Vuelta al Pais Vasco 1995  |  General Classification    

35th edition

General Classification

3 April 1995 - 7 April 1995

Rider Team Time
1.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E. 19h54'28"
2.
Laurent JALABERT
O.N.C.E.
3.
Tony ROMINGER
Mapei - GB - Latexco
4.
Evgueni BERZIN
Gewiss - Ballan
5.
Davide REBELLIN
MG Boys Maglificio - Technogym
6.
Fernando ESCARTÍN
Mapei - GB - Latexco
7.
Mauro GIANETTI
Polti - Granarolo - Santini
8.
Francesco FRATTINI
Gewiss - Ballan
9.
Alfredo IRUSTA SAMPEDRO
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda
10.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto
11.
Jon UNZAGA BOMBÍN
Mapei - GB - Latexco
12.
Arsenio GONZALEZ
Mapei - GB - Latexco
13.
Francisco Javier MAULEON
Mapei - GB - Latexco
14.
Eddy BOUWMANS
Novell Software
15.
Laudelino CUBINO
Kelme - Sureña - Avianca
16.
Felix GARCIA CASAS
Artiach - Chiquilin
17.
Massimo PODENZANA
Brescialat - Fago
18.
Santiago BLANCO GIL
Banesto
19.
Mariano PICCOLI
Brescialat - Fago
20.
Johan BRUYNEEL
O.N.C.E. 12'40"
21.
Stéphane HEULOT
Banesto 12'59"
22.
Alberto ELLI
MG Boys Maglificio - Technogym 13'21"
23.
Alberto VOLPI
Gewiss - Ballan 13'37"
24.
Steven ROOKS
TVM 14'55"
25.
Óscar LÓPEZ URIARTE
Banesto 15'01"
26.
Jose Manuel GARCIA
Artiach - Chiquilin 15'10"
27.
Georg TOTSCHNIG
Polti - Granarolo - Santini 16'16"
28.
Maarten DEN BAKKER
TVM 16'20"
29.
Jens HEPPNER
Team Deutsche Telekom 16'33"
30.
Thierry BOURGUIGNON
F.F.C. - L.C.P.F. 17'33"
31.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom 17'39"
32.
Gianni BUGNO
MG Boys Maglificio - Technogym 17'59"
33.
Enrico ZAINA
Carrera - Tassoni 18'33"
34.
Erik BREUKINK
O.N.C.E. 18'59"
35.
Mauro Antonio SANTAROMITA
Gewiss - Ballan 19'03"
36.
Paolo LANFRANCHI
Brescialat - Fago 19'08"
37.
Axel MERCKX
Motorola 19'16"
38.
Franco VONA
MG Boys Maglificio - Technogym 19'53"
39.
Peter LUTTENBERGER
Carrera - Tassoni 20'14"
40.
Francisco BENITEZ ESBRI
Kelme - Sureña - Avianca 20'35"
41.
Sergei OUTCHAKOV
Polti - Granarolo - Santini 21'20"
42.
Marcelino GARCIA ALONSO
O.N.C.E. 21'33"
43.
Omar PUMAR
Brescialat - Fago 21'40"
44.
Peter MEINERT NIELSEN
TVM 21'43"
45.
Iñigo CUESTA
Euskadi - Orbea 23'19"
46.
Zenon JASKUŁA
Aki - Gipiemme - Pitti Shoes 23'37"
47.
Álvaro MEJÍA
Motorola 23'52"
48.
Miguel Ángel PEÑA CÁCERES
Mapei - GB - Latexco 24'29"
49.
Oscar PELLICIOLI
Polti - Granarolo - Santini 24'59"
50.
Dainis OZOLS
Novell Software 25'23"
51.
Francisque TEYSSIER
Festina - Lotus 25'43"
53.
Gerrit DE VRIES
Novell Software 25'51"
54.
Rolf SØRENSEN
MG Boys Maglificio - Technogym 26'14"
55.
Roberto TORRES TOLEDANO
Festina - Lotus 29'56"
56.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus 30'14"
57.
Vladimir PULNIKOV
Team Deutsche Telekom 30'33"
58.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus 30'34"
59.
Pavel TCHERKASSOV
Aki - Gipiemme - Pitti Shoes 30'44"
60.
Arvis PIZIKS
Novell Software
61.
José Ramón URIARTE
Banesto 31'51"
62.
Jair Humberto BERNAL SEPULVEDA
Kelme - Sureña - Avianca 32'23"
63.
Marco PANTANI
Carrera - Tassoni 32'37"
64.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto 33'08"
65.
Nicola MICELI
Carrera - Tassoni 34'22"
66.
Asiat SAITOV
Artiach - Chiquilin 1h04'56"
67.
Lars Kristian JOHNSEN
TVM 35'20"
68.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom 36'27"
69.
Jose Luis SANCHEZ DE LA ROCHA
Kelme - Sureña - Avianca 36'49"
70.
Fabian JEKER
Festina - Lotus 36'51"
71.
Manuel PASCUAL SOLER
Artiach - Chiquilin 37'08"
72.
Ramon GARCIA ESPANA
Artiach - Chiquilin 37'35"
73.
Luc LEBLANC
Polti - Granarolo - Santini 37'39"
74.
Roland MEIER
TVM 37'47"
75.
Marcello SIBONI
Carrera - Tassoni 37'56"
76.
Ibon AJURIA GORDON
Euskadi - Orbea 38'02"
77.
Andrei TETERYUK
Aki - Gipiemme - Pitti Shoes 38'05"
78.
Roberto LAISEKA
Euskadi - Orbea 38'06"
79.
Juan Rodrigo ARENAS
Festina - Lotus 39'06"
80.
Antonio Miguel DÍAZ RODRÍGUEZ
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda 39'16"
81.
Robert MILLAR
Le Groupement 39'31"
82.
Rames GAYNETDINOV
Santa Clara - Lada - CSKA Samara - Cadena - Master - Gios 40'09"
83.
José Luis SANTAMARÍA GONZÁLEZ
Artiach - Chiquilin 40'10"
84.
Federico MUÑOZ FERNÁNDEZ
Kelme - Sureña - Avianca 40'34"
85.
Laurent DUFAUX
Festina - Lotus 40'44"
86.
Fausto DOTTI
Brescialat - Fago 41'05"
87.
Andrew HAMPSTEN
Banesto 42'27"
88.
Ignacio GARCÍA CAMACHO
Kelme - Sureña - Avianca 44'34"
89.
Chris BOARDMAN
GAN 44'44"
90.
Daniel CLAVERO
Artiach - Chiquilin 44'45"
91.
Christophe MOREAU
Festina - Lotus 45'06"
92.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E. 45'37"
93.
Roberto LEZAUN
Euskadi - Orbea 46'01"
94.
Bobby JULICH
Motorola 46'16"
95.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Euskadi - Orbea 47'30"
96.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Isoglass 47'46"
97.
Cezary ZAMANA
Motorola 47'57"
98.
Mario MANTOVAN
Carrera - Tassoni 50'29"
99.
Johnny WELTZ
Motorola 50'41"
100.
Jordi GILABERT
Santa Clara - Lada - CSKA Samara - Cadena - Master - Gios 50'43"
101.
Peter FARAZIJN
Lotto - Isoglass 51'14"
102.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Gewiss - Ballan 53'22"
103.
Erik DEKKER
Novell Software 54'05"
104.
Alberto LEANIZBARRUTIA
O.N.C.E. 54'08"
105.
Éric BOYER
Polti - Granarolo - Santini 55'35"
106.
Mirko CREPALDI
Polti - Granarolo - Santini 56'54"
107.
Javier PALACIN SALGADO
Euskadi - Orbea 57'14"
108.
César SOLAUN
Euskadi - Orbea 57'43"
109.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda 57'53"
110.
Christian HENN
Team Deutsche Telekom 58'02"
111.
Heinrich TRUMHELLER
Team Deutsche Telekom 58'11"
112.
Hernán BUENAHORA GUTÍERREZ
Kelme - Sureña - Avianca 58'24"
113.
Carlos GALARRETA
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda 59'11"
114.
Rafael RUIZ ERENCIA
Artiach - Chiquilin 1h01'02"
115.
Antonio AGUADO PAJUELO
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda 1h01'05"
116.
Prudencio INDURAIN
Banesto 1h01'22"
117.
Kevin LIVINGSTON
Motorola 1h02'07"
118.
Vladimir KLIOUCHKINE
Sputnik - SOI 1h03'58"
119.
Antonio VARGAS SEGUIDO
Castellblanch - Deportpublic - Otero - MX Onda 1h07'02"
120.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Santa Clara - Lada - CSKA Samara - Cadena - Master - Gios 1h08'30"
121.
Serge BAGUET
Lotto - Isoglass 1h09'01"
122.
Ángel Yesid CAMARGO OCHOA
Kelme - Sureña - Avianca 1h11'37"
123.
Alexandre ROSTOVTSEV
Santa Clara - Lada - CSKA Samara - Cadena - Master - Gios 1h11'43"
124.
Luca PAVANELLO
Aki - Gipiemme - Pitti Shoes 1h14'21"
125.
Gilberto SIMONI
Aki - Gipiemme - Pitti Shoes 1h16'12"
126.
Peter DE CLERCQ
Lotto - Isoglass 1h20'49"
127.
Pascal LINO
F.F.C. - L.C.P.F. 1h25'36"