Tour de France - 1996

83rd edition

Stage 13. Le Puy En Velay - Superbesse, 177 km    

13 July 1996

Rider Team Time
1.
Rolf SØRENSEN
Rabobank 4h03'56"
2.
Orlando RODRIGUES
Banesto
3.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus
4.
Luc LEBLANC
Team Polti 00'02"
5.
Paolo SAVOLDELLI
Roslotto - ZG Mobili 00'11"
6.
Miguel INDURÁIN
Banesto 00'23"
7.
Chris BOARDMAN
GAN
8.
Laurent BROCHARD
Festina - Lotus
9.
Laurent DUFAUX
Festina - Lotus
10.
Abraham OLANO
Mapei - GB
11.
Bjarne RIIS
Team Deutsche Telekom
12.
Peter LUTTENBERGER
Carrera - Longoni Sport
13.
Patrick JONKER
O.N.C.E.
14.
Leonardo PIEPOLI
Refin - Mobilvetta
15.
Michele BARTOLI
MG Boys Maglificio - Technogym 00'35"
16.
Bo HAMBURGER
TVM - Farm Frites 00'51"
17.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom
18.
Udo BÖLTS
Team Deutsche Telekom
19.
Tony ROMINGER
Mapei - GB
20.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Artiach
21.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Longoni Sport
22.
Evgueni BERZIN
Gewiss - Playbus
23.
Andrea TAFI
Mapei - GB
24.
Pjotr UGRUMOV
Roslotto - ZG Mobili
25.
Manuel FERNANDEZ GINES
Mapei - GB 01'34"
26.
Dzamolidine ABDUZHAPAROV
Refin - Mobilvetta 02'23"
27.
Giuseppe GUERINI
Team Polti 03'12"
28.
Stefano CATTAI
Roslotto - ZG Mobili
29.
Aitor GARMENDIA
O.N.C.E. 03'35"
30.
Arsenio GONZALEZ
Mapei - GB
31.
Laurent ROUX
TVM - Farm Frites
32.
Vladimir PULNIKOV
TVM - Farm Frites
33.
Federico ECHAVE
Mapei - GB
34.
Viatcheslav EKIMOV
Rabobank
35.
Davide PERONA
Gewiss - Playbus
36.
Marco FINCATO
Roslotto - ZG Mobili
37.
Alberto ELLI
MG Boys Maglificio - Technogym
38.
Laurent MADOUAS
Motorola
39.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E.
40.
Roberto SIERRA
O.N.C.E. 05'49"
41.
Erik BREUKINK
Rabobank
42.
Thierry BOURGUIGNON
Aubervilliers 93 - Peugeot
43.
Julio Cesar AGUIRRE CABRERA
Kelme - Artiach
44.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - GB
45.
Oskar CAMENZIND
Panaria - Vinavil
46.
Massimiliano LELLI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
47.
Didier ROUS
GAN
48.
Maarten DEN BAKKER
TVM - Farm Frites
49.
Federico MUNOZ
Kelme - Artiach
50.
Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto
51.
Maurizio FONDRIEST
Roslotto - ZG Mobili
52.
Cédric VASSEUR
GAN
53.
Prudencio INDURAIN
Banesto
54.
Melchor MAURI PRAT
O.N.C.E.
55.
Marco SALIGARI
MG Boys Maglificio - Technogym
56.
Bruno CENGHIALTA
Gewiss - Playbus
57.
Jose Joaquim CASTELBLANCO
Kelme - Artiach
58.
Marcello SIBONI
Carrera - Longoni Sport
59.
François SIMON
GAN
60.
Francois LEMARCHAND
GAN
61.
Massimo PODENZANA
Carrera - Longoni Sport
62.
Jean Pierre BOURGEOT
Agrigel - La Creuse - Fenioux
63.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
64.
Mirko GUALDI
Team Polti
65.
Andrei TCHMIL
Lotto - Isoglass
66.
Oscar PELLICCIOLI
Carrera - Longoni Sport
67.
Fabio ROSCIOLI
Refin - Mobilvetta 07'35"
68.
Michael BOOGERD
Rabobank 07'47"
69.
Bruno THIBOUT
Motorola
70.
Laurent GENTY
Aubervilliers 93 - Peugeot 08'31"
71.
Cristian SALVATO
Refin - Mobilvetta 11'04"
72.
Paolo FORNACIARI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
73.
Valentino FOIS
Panaria - Vinavil
74.
Wilfried PEETERS
Mapei - GB
75.
Francesco FRATTINI
Gewiss - Playbus
76.
José Angel VIDAL
Kelme - Artiach
77.
Christophe MOREAU
Festina - Lotus
78.
Massimo DONATI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
79.
Scott SUNDERLAND
Lotto - Isoglass
80.
Tobias STEINHAUSER
Refin - Mobilvetta
81.
Marco ZEN
Roslotto - ZG Mobili
82.
Neil STEPHENS
O.N.C.E.
83.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E.
84.
Andrea FERRIGATO
Roslotto - ZG Mobili
85.
Jesus MONTOYA ALARCÓN
Motorola
86.
Fabio BALDATO
MG Boys Maglificio - Technogym
87.
Alessandro BERTOLINI
Brescialat - Verynet
88.
Flavio VANZELLA
Motorola
89.
Gilles TALMANT
Aubervilliers 93 - Peugeot
90.
Pascal RICHARD
MG Boys Maglificio - Technogym
91.
Jesper SKIBBY
TVM - Farm Frites
92.
José Jaime GONZALEZ PICO
Kelme - Artiach 11'11"
93.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto 12'29"
94.
Mariano PICCOLI
Brescialat - Verynet 14'08"
95.
Marek LESNIEWSKI
Aubervilliers 93 - Peugeot
96.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom
97.
Johan MUSEEUW
Mapei - GB
98.
Nico MATTAN
Lotto - Isoglass
99.
Jean Claude COLOTTI
Agrigel - La Creuse - Fenioux
100.
Gerrit DE VRIES
Team Polti
101.
Cristiano FRATTINI
Brescialat - Verynet
102.
Rolf JÄRMANN
MG Boys Maglificio - Technogym
103.
Wladimir BELLI
Panaria - Vinavil
104.
Bart VOSKAMP
TVM - Farm Frites
105.
Erik DEKKER
Rabobank
106.
Alessandro BARONTI
Panaria - Vinavil
107.
Bruno BOSCARDIN
Festina - Lotus
108.
Paul VAN HYFTE
Lotto - Isoglass
109.
Marino ALONSO
Banesto
110.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Artiach
111.
Thierry GOUVENOU
Aubervilliers 93 - Peugeot
112.
Jose Ramon URIARTE
Banesto
113.
Frédéric GUESDON
Team Polti
114.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus
115.
Rossano BRASI
Team Polti
116.
Vicente APARICIO
Banesto
117.
Brian HOLM
Team Deutsche Telekom
118.
Omar PUMAR
Brescialat - Verynet
119.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
120.
Jean Luc MASDUPUY
Agrigel - La Creuse - Fenioux
121.
Jens HEPPNER
Team Deutsche Telekom
122.
Frédéric MONCASSIN
GAN
123.
Mario CHIESA
Carrera - Longoni Sport
124.
Peter VAN PETEGEM
TVM - Farm Frites
125.
Ivan CERIOLI
Gewiss - Playbus
126.
Marco DELLA VEDOVA
Brescialat - Verynet
127.
Dario BOTTARO
Gewiss - Playbus 15'15"
128.
Franky ANDREU
Motorola
129.
George HINCAPIE
Motorola
130.
Thierry LAURENT
Agrigel - La Creuse - Fenioux 18'46"
131.
Franck BOUYER
Agrigel - La Creuse - Fenioux
132.
Jacky DURAND
Agrigel - La Creuse - Fenioux
133.
Marc WAUTERS
Lotto - Isoglass
134.
Peter FARAZIJN
Lotto - Isoglass
135.
Sergei USLAMINE
Refin - Mobilvetta
136.
Christian HENN
Team Deutsche Telekom
137.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites
138.
Danny NELISSEN
Rabobank
139.
Marco LIETTI
MG Boys Maglificio - Technogym
140.
Daisuke IMANAKE
Team Polti
141.
Eros POLI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
142.
Simone BIASCI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
143.
Thomas FLEISCHER
Lotto - Isoglass