Tour de France - 1996

Stage 14. Besse - Tulle (186.5 km) - 14/07

Rider Team Country Time
1. Dzamolidine ABDUZHAPAROV Refin - Mobilvetta
UZB
4h06'29"
2. Mirko GUALDI Team Polti
ITA
00'07"
3. Laurent MADOUAS Motorola
FRA
00'09"
4. Didier ROUS GAN
FRA
00'16"
5. Bo HAMBURGER TVM - Farm Frites
DEN
00'31"
6. Thierry BOURGUIGNON Aubervilliers 93 - Peugeot
FRA
03'56"
7. Rolf JÄRMANN MG Boys Maglificio - Technogym
SUI
04'12"
8. Bruno BOSCARDIN Festina - Lotus
SUI
9. Andrea TAFI Mapei - GB
ITA
04'15"
10. Stefano CATTAI Roslotto - ZG Mobili
ITA
04'17"
11. Bruno CENGHIALTA Gewiss - Playbus
ITA
04'26"
12. Jesper SKIBBY TVM - Farm Frites
DEN
13. Laurent BROCHARD Festina - Lotus
FRA
04'49"
14. Fabio BALDATO MG Boys Maglificio - Technogym
ITA
04'53"
15. Mariano PICCOLI Brescialat - Verynet
ITA
16. Erik ZABEL Team Deutsche Telekom
GER
17. Luc LEBLANC Team Polti
FRA
18. Maurizio FONDRIEST Roslotto - ZG Mobili
ITA
19. Richard VIRENQUE Festina - Lotus
FRA
20. Laurent DUFAUX Festina - Lotus
SUI
21. Bjarne RIIS Team Deutsche Telekom
DEN
22. Peter LUTTENBERGER Carrera - Longoni Sport
AUT
23. Andrea FERRIGATO Roslotto - ZG Mobili
ITA
24. Jan ULLRICH Team Deutsche Telekom
GER
25. Abraham OLANO Mapei - GB
ESP
26. Miguel INDURAIN Banesto
ESP
27. Pjotr UGRUMOV Roslotto - ZG Mobili
LAT
28. Laurent ROUX TVM - Farm Frites
FRA
29. Evgueni BERZIN Gewiss - Playbus
RUS
30. Toni ROMINGER Mapei - GB
SUI
31. Leonardo PIEPOLI Refin - Mobilvetta
ITA
32. Christophe MOREAU Festina - Lotus
FRA
33. Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO Banesto
ESP
34. Fernando ESCARTIN Kelme - Artiach
ESP
35. Udo BÖLTS Team Deutsche Telekom
GER
36. Cédric VASSEUR GAN
FRA
04'59"
37. Arsenio GONZALEZ Mapei - GB
ESP
38. Michael BOOGERD Rabobank
NED
39. Michele BARTOLI MG Boys Maglificio - Technogym
ITA
40. Fabio ROSCIOLI Refin - Mobilvetta
ITA
41. Giuseppe GUERINI Team Polti
ITA
42. Massimiliano LELLI Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
ITA
43. Oskar CAMENZIND Panaria - Vinavil
SUI
44. Marcello SIBONI Carrera - Longoni Sport
ITA
45. Christopher BOARDMAN GAN
GBR
46. Federico ECHAVE Mapei - GB
ESP
47. Federico MUNOZ Kelme - Artiach
COL
48. Bruno THIBOUT Motorola
FRA
49. Marco FINCATO Roslotto - ZG Mobili
ITA
50. Jacky DURAND Agrigel - La Creuse - Fenioux
FRA
51. Claudio CHIAPPUCCI Carrera - Longoni Sport
ITA
52. Davide PERONA Gewiss - Playbus
ITA
53. Viatcheslav EKIMOV Rabobank
RUS
54. Aitor GARMENDIA Once
ESP
55. Paolo SAVOLDELLI Roslotto - ZG Mobili
ITA
56. Manuel FERNANDEZ GINES Mapei - GB
ESP
57. Erik DEKKER Rabobank
NED
58. Alberto ELLI MG Boys Maglificio - Technogym
ITA
59. Tobias STEINHAUSER Refin - Mobilvetta
GER
60. Roberto SIERRA Once
ESP
61. Marco ZEN Roslotto - ZG Mobili
ITA
62. Felix GARCIA CASAS Festina - Lotus
ESP
63. Prudencio INDURAIN Banesto
ESP
64. Rolf SÖRENSEN Rabobank
DEN
65. Marco SALIGARI MG Boys Maglificio - Technogym
ITA
66. Alex ZÜLLE Once
SUI
67. Valentino FOIS Panaria - Vinavil
ITA
68. Marino ALONSO Banesto
ESP
69. Julio Cesar AGUIRRE CABRERA Kelme - Artiach
COL
70. Jose Joaquim CASTELBLANCO Kelme - Artiach
COL
71. Jose Ramon URIARTE Banesto
ESP
72. Massimo PODENZANA Carrera - Longoni Sport
ITA
73. Patrick JONKER Once
AUS
74. Scott SUNDERLAND Lotto - Isoglass
AUS
75. Sergei USLAMINE Refin - Mobilvetta
RUS
76. Francesco FRATTINI Gewiss - Playbus
ITA
77. Oscar PELLICCIOLI Carrera - Longoni Sport
ITA
78. Francois LEMARCHAND GAN
FRA
79. Herminio DIAZ ZABALA Once
ESP
80. Gilles TALMANT Aubervilliers 93 - Peugeot
FRA
81. Neil STEPHENS Once
AUS
82. Melchor MAURI PRAT Once
ESP
83. Erik BREUKINK Rabobank
NED
05'17"
84. Wilfried PEETERS Mapei - GB
BEL
85. Vicente APARICIO Banesto
ESP
05'20"
86. Jean Luc MASDUPUY Agrigel - La Creuse - Fenioux
FRA
05'30"
87. Rossano BRASI Team Polti
ITA
05'35"
88. Bart VOSKAMP TVM - Farm Frites
NED
89. Frédéric GUESDON Team Polti
FRA
05'49"
90. Dario BOTTARO Gewiss - Playbus
ITA
05'56"
91. Marco LIETTI MG Boys Maglificio - Technogym
ITA
05'58"
92. François SIMON GAN
FRA
05'59"
93. Brian HOLM Team Deutsche Telekom
DEN
94. Omar PUMAR Brescialat - Verynet
VEN
95. Simone BIASCI Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
ITA
06'02"
96. Jose Maria JIMENEZ SASTRE Banesto
ESP
06'08"
97. Rolf ALDAG Team Deutsche Telekom
GER
98. Cristian SALVATO Refin - Mobilvetta
ITA
06'13"
99. Thierry LAURENT Agrigel - La Creuse - Fenioux
FRA
100. Francisco CABELLO LUQUE Kelme - Artiach
ESP
101. Jean Claude COLOTTI Agrigel - La Creuse - Fenioux
FRA
102. Laurent GENTY Aubervilliers 93 - Peugeot
FRA
103. Orlando RODRIGUES Banesto
POR
104. Thierry GOUVENOU Aubervilliers 93 - Peugeot
FRA
105. Paolo FORNACIARI Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
ITA
106. Maarten DEN BAKKER TVM - Farm Frites
NED
107. Cristiano FRATTINI Brescialat - Verynet
ITA
108. Pascal HERVÉ Festina - Lotus
FRA
109. Paolo LANFRANCHI Mapei - GB
ITA
110. Alessandro BARONTI Panaria - Vinavil
ITA
111. Nico MATTAN Lotto - Isoglass
BEL
112. Wladimir BELLI Panaria - Vinavil
ITA
113. José Angel VIDAL Kelme - Artiach
ESP
114. Peter FARAZIJN Lotto - Isoglass
BEL
115. José Jaime GONZALEZ PICO Kelme - Artiach
COL
116. Massimo DONATI Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
ITA
117. Peter VAN PETEGEM TVM - Farm Frites
BEL
118. Andrei TCHMIL Lotto - Isoglass
UKR
119. Paul VAN HYFTE Lotto - Isoglass
BEL
120. Jean Pierre BOURGEOT Agrigel - La Creuse - Fenioux
FRA
121. Jesus MONTOYA ALARCON Motorola
ESP
122. Marc WAUTERS Lotto - Isoglass
BEL
123. Frédéric MONCASSIN GAN
FRA
124. Alessandro BERTOLINI Brescialat - Verynet
ITA
125. Franky ANDREU Motorola
USA
126. Eros POLI Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
ITA
127. Pascal RICHARD MG Boys Maglificio - Technogym
SUI
128. Flavio VANZELLA Motorola
ITA
129. Mario CHIESA Carrera - Longoni Sport
ITA
130. Jens HEPPNER Team Deutsche Telekom
GER
131. Gerrit DE VRIES Team Polti
NED
06'47"
132. Jeroen BLIJLEVENS TVM - Farm Frites
NED
133. Ivan CERIOLI Gewiss - Playbus
ITA
134. Christian HENN Team Deutsche Telekom
GER
135. Danny NELISSEN Rabobank
NED
136. Johan MUSEEUW Mapei - GB
BEL
137. George HINCAPIE Motorola
USA
34'45"