Tour de France - 1996

83rd edition

Stage 17. Argeles-Gazost - Pamplona, 262 km    

17 July 1996

Rider Team Time
1.
Laurent DUFAUX
Festina - Lotus 7h07'08"
2.
Bjarne RIIS
Team Deutsche Telekom
3.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus 00'20"
4.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom
5.
Luc LEBLANC
Team Polti
6.
Pjotr UGRUMOV
Roslotto - ZG Mobili
7.
Fernando ESCARTIN
Kelme - Artiach
8.
Peter LUTTENBERGER
Carrera - Longoni Sport
9.
Massimiliano LELLI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 08'28"
10.
Paolo SAVOLDELLI
Roslotto - ZG Mobili
11.
Neil STEPHENS
O.N.C.E.
12.
Toni ROMINGER
Mapei - GB 08'30"
13.
Manuel FERNANDEZ GINES
Mapei - GB
14.
Bo HAMBURGER
TVM - Farm Frites
15.
Giuseppe GUERINI
Team Polti
16.
Patrick JONKER
O.N.C.E.
17.
Laurent BROCHARD
Festina - Lotus
18.
Michele BARTOLI
MG Boys Maglificio - Technogym
19.
Miguel INDURAIN
Banesto
20.
Alberto ELLI
MG Boys Maglificio - Technogym
21.
Udo BÖLTS
Team Deutsche Telekom
22.
Abraham OLANO
Mapei - GB
23.
Leonardo PIEPOLI
Refin - Mobilvetta
24.
Federico ECHAVE
Mapei - GB 20'48"
25.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Longoni Sport
26.
Arsenio GONZALEZ
Mapei - GB
27.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - GB
28.
Rolf SÖRENSEN
Rabobank
29.
Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto
30.
Flavio VANZELLA
Motorola
31.
Stefano CATTAI
Roslotto - ZG Mobili
32.
Laurent MADOUAS
Motorola
33.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus
34.
Viatcheslav EKIMOV
Rabobank
35.
Paolo FORNACIARI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 33'15"
36.
Andrea TAFI
Mapei - GB
37.
Herminio DIAZ ZABALA
O.N.C.E.
38.
Melchor MAURI PRAT
O.N.C.E.
39.
Sergei USLAMINE
Refin - Mobilvetta
40.
Oskar CAMENZIND
Panaria - Vinavil
41.
Mirko GUALDI
Team Polti
42.
Jose Maria JIMENEZ SASTRE
Banesto
43.
François SIMON
GAN
44.
Fabio ROSCIOLI
Refin - Mobilvetta
45.
Laurent ROUX
TVM - Farm Frites
46.
Marco ZEN
Roslotto - ZG Mobili
47.
Andrea FERRIGATO
Roslotto - ZG Mobili
48.
Cédric VASSEUR
GAN
49.
Pascal RICHARD
MG Boys Maglificio - Technogym
50.
Roberto SIERRA
O.N.C.E.
51.
Erik BREUKINK
Rabobank
52.
Orlando RODRIGUES
Banesto
53.
Prudencio INDURAIN
Banesto
54.
Valentino FOIS
Panaria - Vinavil
55.
Marco SALIGARI
MG Boys Maglificio - Technogym
56.
Michael BOOGERD
Rabobank
57.
Thierry BOURGUIGNON
Aubervilliers 93 - Peugeot
58.
Erik DEKKER
Rabobank
59.
Marcello SIBONI
Carrera - Longoni Sport
60.
Julio Cesar AGUIRRE CABRERA
Kelme - Artiach
61.
Fabio BALDATO
MG Boys Maglificio - Technogym
62.
Davide PERONA
Gewiss - Playbus
63.
Bruno CENGHIALTA
Gewiss - Playbus
64.
Massimo PODENZANA
Carrera - Longoni Sport
65.
Marco FINCATO
Roslotto - ZG Mobili
66.
Massimo DONATI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
67.
Christian HENN
Team Deutsche Telekom
68.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
69.
Jens HEPPNER
Team Deutsche Telekom
70.
Franky ANDREU
Motorola
71.
Dzamolidine ABDUZHAPAROV
Refin - Mobilvetta
72.
Marino ALONSO
Banesto
73.
Oscar PELLICCIOLI
Carrera - Longoni Sport
74.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
75.
Evgueni BERZIN
Gewiss - Playbus
76.
Bruno BOSCARDIN
Festina - Lotus
77.
Maurizio FONDRIEST
Roslotto - ZG Mobili
78.
Jesper SKIBBY
TVM - Farm Frites
79.
Tobias STEINHAUSER
Refin - Mobilvetta
80.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E.
81.
Jose Joaquim CASTELBLANCO
Kelme - Artiach
82.
Danny NELISSEN
Rabobank
83.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom
84.
José Jaime GONZALEZ PICO
Kelme - Artiach
85.
Scott SUNDERLAND
Lotto - Isoglass 39'44"
86.
Thierry GOUVENOU
Aubervilliers 93 - Peugeot
87.
Wilfried PEETERS
Mapei - GB
88.
Maarten DEN BAKKER
TVM - Farm Frites
89.
Thierry LAURENT
Agrigel - La Creuse - Fenioux
90.
Rolf JÄRMANN
MG Boys Maglificio - Technogym
91.
Jacky DURAND
Agrigel - La Creuse - Fenioux
92.
Jean Pierre BOURGEOT
Agrigel - La Creuse - Fenioux
93.
Jose Ramon URIARTE
Banesto
94.
Andrei TCHMIL
Lotto - Isoglass
95.
Federico MUNOZ
Kelme - Artiach
96.
Dario BOTTARO
Gewiss - Playbus
97.
Francesco FRATTINI
Gewiss - Playbus
98.
Christophe MOREAU
Festina - Lotus 45'07"
99.
Francois LEMARCHAND
GAN
100.
Peter FARAZIJN
Lotto - Isoglass
101.
Wladimir BELLI
Panaria - Vinavil
102.
Eros POLI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
103.
Ivan CERIOLI
Gewiss - Playbus
104.
Johan MUSEEUW
Mapei - GB
105.
Bruno THIBOUT
Motorola
106.
Christopher BOARDMAN
GAN
107.
Cristian SALVATO
Refin - Mobilvetta
108.
Mariano PICCOLI
Brescialat - Verynet
109.
Omar PUMAR
Brescialat - Verynet
110.
Paul VAN HYFTE
Lotto - Isoglass
111.
Alessandro BARONTI
Panaria - Vinavil
112.
Brian HOLM
Team Deutsche Telekom
113.
Jean Luc MASDUPUY
Agrigel - La Creuse - Fenioux
114.
Marc WAUTERS
Lotto - Isoglass
115.
Frédéric MONCASSIN
GAN
116.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Artiach
117.
Aitor GARMENDIA
O.N.C.E.
118.
Mario CHIESA
Carrera - Longoni Sport
119.
Frédéric GUESDON
Team Polti
120.
Gilles TALMANT
Aubervilliers 93 - Peugeot
121.
Gerrit DE VRIES
Team Polti
122.
José Angel VIDAL
Kelme - Artiach
123.
Nico MATTAN
Lotto - Isoglass
124.
Simone BIASCI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
125.
Bart VOSKAMP
TVM - Farm Frites
126.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites
127.
Peter VAN PETEGEM
TVM - Farm Frites
128.
Rossano BRASI
Team Polti
129.
Cristiano FRATTINI
Brescialat - Verynet