Tour de France 1996  |  Stage 18. Pamplona - Hendaye   

83rd edition

154.5 km, 18 July 1996

Rider Team Time
1.
Bart VOSKAMP
TVM - Farm Frites 4h11'02"
2.
Christian HENN
Team Deutsche Telekom 00'02"
3.
Alberto ELLI
MG Boys Maglificio - Technogym 00'27"
4.
Bruno THIBOUT
Motorola
5.
Bruno BOSCARDIN
Festina - Lotus 00'32"
6.
Andrea FERRIGATO
Roslotto - ZG Mobili 01'26"
7.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus
8.
Erik BREUKINK
Rabobank
9.
Valentino FOIS
Panaria - Vinavil
10.
Davide PERONA
Gewiss - Playbus
11.
Cristian SALVATO
Refin - Mobilvetta
12.
Michele BARTOLI
MG Boys Maglificio - Technogym
13.
Marino ALONSO
Banesto
14.
Patrick JONKER
O.N.C.E. 01'32"
15.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom 16'56"
16.
Dzamolidine ABDUZHAPAROV
Refin - Mobilvetta
17.
Fabio BALDATO
MG Boys Maglificio - Technogym
18.
Frédéric MONCASSIN
GAN
19.
Alessandro BARONTI
Panaria - Vinavil
20.
Laurent BROCHARD
Festina - Lotus
21.
Mariano PICCOLI
Brescialat - Verynet
22.
Scott SUNDERLAND
Lotto - Isoglass
23.
François SIMON
GAN
24.
Nico MATTAN
Lotto - Isoglass
25.
Marcello SIBONI
Carrera - Longoni Sport
26.
Jean-Luc MASDUPUY
Agrigel - La Creuse - Fenioux
27.
Mirko GUALDI
Team Polti
28.
Frédéric GUESDON
Team Polti
29.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
30.
Christophe MOREAU
Festina - Lotus
31.
Peter FARAZIJN
Lotto - Isoglass
32.
Marco FINCATO
Roslotto - ZG Mobili
33.
Luc LEBLANC
Team Polti
34.
Andrea TAFI
Mapei - GB
35.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus
36.
Tony ROMINGER
Mapei - GB
37.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom
38.
Oskar CAMENZIND
Panaria - Vinavil
39.
Fabio ROSCIOLI
Refin - Mobilvetta
40.
Jean Pierre BOURGEOT
Agrigel - La Creuse - Fenioux
41.
Thierry BOURGUIGNON
Aubervilliers 93 - Peugeot
42.
Pjotr UGRUMOV
Roslotto - ZG Mobili
43.
Udo BÖLTS
Team Deutsche Telekom
44.
Paul VAN HYFTE
Lotto - Isoglass
45.
Stefano CATTAI
Roslotto - ZG Mobili
46.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Artiach
47.
José Angel VIDAL
Kelme - Artiach
48.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Artiach
49.
Federico MUÑOZ FERNÁNDEZ
Kelme - Artiach
50.
José Ramón URIARTE
Banesto
51.
Laurent ROUX
TVM - Farm Frites
52.
Marco ZEN
Roslotto - ZG Mobili
53.
Viatcheslav EKIMOV
Rabobank
54.
Oscar PELLICIOLI
Carrera - Longoni Sport
55.
Bo HAMBURGER
TVM - Farm Frites
56.
Peter LUTTENBERGER
Carrera - Longoni Sport
57.
Massimiliano LELLI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
58.
Bjarne RIIS
Team Deutsche Telekom
59.
Arsenio GONZALEZ
Mapei - GB
60.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Longoni Sport
61.
Jens HEPPNER
Team Deutsche Telekom
62.
Mario CHIESA
Carrera - Longoni Sport
63.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Kelme - Artiach
64.
Roberto SIERRA
O.N.C.E.
65.
Brian HOLM
Team Deutsche Telekom
66.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E.
67.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto
68.
Melchor MAURI PRAT
O.N.C.E.
69.
Leonardo PIEPOLI
Refin - Mobilvetta
70.
Laurent DUFAUX
Festina - Lotus
71.
Gerrit DE VRIES
Team Polti
72.
Julio Cesar AGUIRRE CABRERA
Kelme - Artiach
73.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - GB
74.
Frankie ANDREU
Motorola
75.
Rossano BRASI
Team Polti
76.
Bruno CENGHIALTA
Gewiss - Playbus
77.
Paolo SAVOLDELLI
Roslotto - ZG Mobili
78.
Sergei USLAMINE
Refin - Mobilvetta
79.
Michael BOOGERD
Rabobank
80.
Laurent MADOUAS
Motorola
81.
Ivan CERIOLI
Gewiss - Playbus
82.
François LEMARCHAND
GAN
83.
Aitor GARMENDIA
O.N.C.E.
84.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto
85.
José Jaime GONZALEZ PICO
Kelme - Artiach
86.
Prudencio INDURAIN
Banesto
87.
Maarten DEN BAKKER
TVM - Farm Frites
88.
Orlando RODRIGUES
Banesto
89.
Maurizio FONDRIEST
Roslotto - ZG Mobili
90.
Giuseppe GUERINI
Team Polti
91.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites
92.
Chris BOARDMAN
GAN
93.
Massimo DONATI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
94.
Neil STEPHENS
O.N.C.E.
95.
Cédric VASSEUR
GAN
96.
Marc WAUTERS
Lotto - Isoglass
97.
Miguel INDURÁIN
Banesto
98.
Abraham OLANO
Mapei - GB
99.
Manuel FERNANDEZ GINES
Mapei - GB
100.
Francesco FRATTINI
Gewiss - Playbus
101.
Jesper SKIBBY
TVM - Farm Frites
102.
Federico ECHAVE
Mapei - GB
103.
Erik DEKKER
Rabobank
104.
Omar PUMAR
Brescialat - Verynet
105.
Evgueni BERZIN
Gewiss - Playbus
106.
Marco SALIGARI
MG Boys Maglificio - Technogym
107.
Rolf JÄRMANN
MG Boys Maglificio - Technogym
108.
Gilles TALMANT
Aubervilliers 93 - Peugeot
109.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E.
110.
Cristiano FRATTINI
Brescialat - Verynet
111.
Andrei TCHMIL
Lotto - Isoglass
112.
Wladimir BELLI
Panaria - Vinavil
113.
Thierry LAURENT
Agrigel - La Creuse - Fenioux
114.
Thierry GOUVENOU
Aubervilliers 93 - Peugeot
115.
Rolf SØRENSEN
Rabobank
116.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
117.
Tobias STEINHAUSER
Refin - Mobilvetta
118.
Massimo PODENZANA
Carrera - Longoni Sport
119.
Paolo FORNACIARI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
120.
Jacky DURAND
Agrigel - La Creuse - Fenioux
121.
Danny NELISSEN
Rabobank
122.
Johan MUSEEUW
Mapei - GB
123.
Wilfried PEETERS
Mapei - GB
124.
Eros POLI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
125.
Flavio VANZELLA
Motorola
126.
Dario BOTTARO
Gewiss - Playbus
127.
Pascal RICHARD
MG Boys Maglificio - Technogym
128.
Peter VAN PETEGEM
TVM - Farm Frites
129.
Simone BIASCI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino

Stage information

Start, finish: Stage 18. Pamplona - Hendaye

Distance: 154.5 km

Date: 18 July 1996