Tour de France 1996  |  Stage 19. Hendaye - Bordeaux   

83rd edition

226.5 km, 19 July 1996

Rider Team Time
1.
Frédéric MONCASSIN
GAN 5h25'11"
2.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom
3.
Fabio BALDATO
MG Boys Maglificio - Technogym
4.
Dzamolidine ABDUZHAPAROV
Refin - Mobilvetta
5.
Mariano PICCOLI
Brescialat - Verynet
6.
Simone BIASCI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
7.
Ivan CERIOLI
Gewiss - Playbus
8.
Andrei TCHMIL
Lotto - Isoglass
9.
Andrea FERRIGATO
Roslotto - ZG Mobili
10.
Thierry GOUVENOU
Aubervilliers 93 - Peugeot
11.
Frankie ANDREU
Motorola
12.
Prudencio INDURAIN
Banesto
13.
Bruno BOSCARDIN
Festina - Lotus
14.
François SIMON
GAN
15.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites
16.
Alessandro BARONTI
Panaria - Vinavil
17.
Scott SUNDERLAND
Lotto - Isoglass
18.
Federico ECHAVE
Mapei - GB
19.
Marcello SIBONI
Carrera - Longoni Sport
20.
Laurent BROCHARD
Festina - Lotus
21.
Jean-Luc MASDUPUY
Agrigel - La Creuse - Fenioux
22.
Cristian SALVATO
Refin - Mobilvetta
23.
Frédéric GUESDON
Team Polti
24.
Chris BOARDMAN
GAN
25.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus
26.
Valentino FOIS
Panaria - Vinavil
27.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom
28.
Rossano BRASI
Team Polti
29.
Nico MATTAN
Lotto - Isoglass
30.
Michael BOOGERD
Rabobank
31.
Francesco FRATTINI
Gewiss - Playbus
32.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Longoni Sport
33.
Paolo FORNACIARI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
34.
Rolf SØRENSEN
Rabobank
35.
Bo HAMBURGER
TVM - Farm Frites
36.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E.
37.
Pjotr UGRUMOV
Roslotto - ZG Mobili
38.
Udo BÖLTS
Team Deutsche Telekom
39.
Erik DEKKER
Rabobank
40.
Maurizio FONDRIEST
Roslotto - ZG Mobili
41.
Laurent DUFAUX
Festina - Lotus
42.
Pascal RICHARD
MG Boys Maglificio - Technogym
43.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
44.
Arsenio GONZALEZ
Mapei - GB
45.
Wilfried PEETERS
Mapei - GB
46.
Bjarne RIIS
Team Deutsche Telekom
47.
Leonardo PIEPOLI
Refin - Mobilvetta
48.
Thierry BOURGUIGNON
Aubervilliers 93 - Peugeot
49.
Mirko GUALDI
Team Polti
50.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Artiach
51.
Christophe MOREAU
Festina - Lotus
52.
Marco FINCATO
Roslotto - ZG Mobili
53.
Stefano CATTAI
Roslotto - ZG Mobili
54.
Abraham OLANO
Mapei - GB
55.
Laurent ROUX
TVM - Farm Frites
56.
Viatcheslav EKIMOV
Rabobank
57.
José Angel VIDAL
Kelme - Artiach
58.
Brian HOLM
Team Deutsche Telekom
59.
Peter LUTTENBERGER
Carrera - Longoni Sport
60.
Andrea TAFI
Mapei - GB
61.
Tony ROMINGER
Mapei - GB
62.
Sergei USLAMINE
Refin - Mobilvetta
63.
Roberto SIERRA
O.N.C.E.
64.
Paolo SAVOLDELLI
Roslotto - ZG Mobili
65.
Melchor MAURI PRAT
O.N.C.E.
66.
Peter FARAZIJN
Lotto - Isoglass
67.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto
68.
Eros POLI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
69.
Luc LEBLANC
Team Polti
70.
Patrick JONKER
O.N.C.E.
71.
Jens HEPPNER
Team Deutsche Telekom
72.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Artiach
73.
Cédric VASSEUR
GAN
74.
Massimiliano LELLI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
75.
Johan MUSEEUW
Mapei - GB
76.
Gerrit DE VRIES
Team Polti
77.
José Ramón URIARTE
Banesto
78.
François LEMARCHAND
GAN
79.
Michele BARTOLI
MG Boys Maglificio - Technogym
80.
Bruno CENGHIALTA
Gewiss - Playbus
81.
Christian HENN
Team Deutsche Telekom
82.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - GB
83.
Davide PERONA
Gewiss - Playbus
84.
Giuseppe GUERINI
Team Polti
85.
Massimo PODENZANA
Carrera - Longoni Sport
86.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus
87.
Jesper SKIBBY
TVM - Farm Frites
88.
Paul VAN HYFTE
Lotto - Isoglass
89.
Orlando RODRIGUES
Banesto
90.
Flavio VANZELLA
Motorola
91.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
92.
Laurent MADOUAS
Motorola
93.
Aitor GARMENDIA
O.N.C.E.
94.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E.
95.
Cristiano FRATTINI
Brescialat - Verynet
96.
Neil STEPHENS
O.N.C.E.
97.
Dario BOTTARO
Gewiss - Playbus
98.
Massimo DONATI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
99.
Thierry LAURENT
Agrigel - La Creuse - Fenioux
100.
Marco SALIGARI
MG Boys Maglificio - Technogym
101.
Erik BREUKINK
Rabobank
102.
Federico MUÑOZ FERNÁNDEZ
Kelme - Artiach
103.
Miguel INDURÁIN
Banesto
104.
Julio Cesar AGUIRRE CABRERA
Kelme - Artiach
105.
Manuel FERNANDEZ GINES
Mapei - GB
106.
Oscar PELLICIOLI
Carrera - Longoni Sport
107.
Wladimir BELLI
Panaria - Vinavil
108.
Marc WAUTERS
Lotto - Isoglass
109.
Alberto ELLI
MG Boys Maglificio - Technogym
110.
Omar PUMAR
Brescialat - Verynet
111.
Tobias STEINHAUSER
Refin - Mobilvetta
112.
Jean Pierre BOURGEOT
Agrigel - La Creuse - Fenioux
113.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto
114.
Jacky DURAND
Agrigel - La Creuse - Fenioux
115.
Evgueni BERZIN
Gewiss - Playbus
116.
Marino ALONSO
Banesto
117.
José Jaime GONZALEZ PICO
Kelme - Artiach
118.
Mario CHIESA
Carrera - Longoni Sport
119.
Bruno THIBOUT
Motorola
120.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Kelme - Artiach
121.
Marco ZEN
Roslotto - ZG Mobili
122.
Oskar CAMENZIND
Panaria - Vinavil
123.
Fabio ROSCIOLI
Refin - Mobilvetta
124.
Rolf JÄRMANN
MG Boys Maglificio - Technogym 00'28"
125.
Maarten DEN BAKKER
TVM - Farm Frites 00'52"
126.
Peter VAN PETEGEM
TVM - Farm Frites
127.
Danny NELISSEN
Rabobank
128.
Bart VOSKAMP
TVM - Farm Frites 01'43"
129.
Gilles TALMANT
Aubervilliers 93 - Peugeot

Stage information

Start, finish: Stage 19. Hendaye - Bordeaux

Race Type: Sprint stage

Distance: 226.5 km

Date: 19 July 1996