Tour de France 1996  |  Stage 2. 's-Hertogenbosch - Wasquehal   

83rd edition

247.5 km, 1 July 1996

Rider Team Time
1.
Mario CIPOLLINI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 6h29'22"
2.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites
3.
Ján SVORADA
Panaria - Vinavil
4.
Frédéric MONCASSIN
GAN
5.
Christophe CAPELLE
Aubervilliers 93 - Peugeot
6.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom
7.
Mario TRAVERSONI
Carrera - Longoni Sport
8.
Andrea FERRIGATO
Roslotto - ZG Mobili
9.
Claudio CAMIN
Brescialat - Verynet
10.
Kaspars OZERS
Motorola
11.
Nicola MINALI
Gewiss - Playbus
12.
Arvis PIZIKS
Rabobank
13.
Simone BIASCI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
14.
Fabio BALDATO
MG Boys Maglificio - Technogym
15.
Rolf SØRENSEN
Rabobank
16.
Andrei TCHMIL
Lotto - Isoglass
17.
Laurent BROCHARD
Festina - Lotus
18.
Bo HAMBURGER
TVM - Farm Frites
19.
Tony ROMINGER
Mapei - GB
20.
Maurizio FONDRIEST
Roslotto - ZG Mobili
21.
Abraham OLANO
Mapei - GB
22.
Bjarne RIIS
Team Deutsche Telekom
23.
Andrea TAFI
Mapei - GB
24.
Dzamolidine ABDUZHAPAROV
Refin - Mobilvetta
25.
Emmanuel MAGNIEN
Festina - Lotus
26.
Paolo SAVOLDELLI
Roslotto - ZG Mobili
27.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom
28.
Francis MOREAU
GAN
29.
Zbigniew SPRUCH
Panaria - Vinavil
30.
Erik DEKKER
Rabobank
31.
Viatcheslav EKIMOV
Rabobank
32.
François SIMON
GAN
33.
Mirko GUALDI
Team Polti
34.
Sergei USLAMINE
Refin - Mobilvetta
35.
Pjotr UGRUMOV
Roslotto - ZG Mobili
36.
Jesper SKIBBY
TVM - Farm Frites
37.
Mariano PICCOLI
Brescialat - Verynet
38.
Michele BARTOLI
MG Boys Maglificio - Technogym
39.
Gilles TALMANT
Aubervilliers 93 - Peugeot
40.
Bruno THIBOUT
Motorola
41.
Leon VAN BON
Rabobank
42.
Gian Matteo FAGNINI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
43.
Stefano COLAGÈ
Refin - Mobilvetta
44.
Maximilian SCIANDRI
Motorola
45.
Pascal RICHARD
MG Boys Maglificio - Technogym
46.
Arsenio GONZALEZ
Mapei - GB
47.
Dirk BALDINGER
Team Polti
48.
Chris BOARDMAN
GAN
49.
Miguel INDURÁIN
Banesto
50.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E.
51.
Ivan GOTTI
Gewiss - Playbus
52.
Patrick JONKER
O.N.C.E.
53.
Evgueni BERZIN
Gewiss - Playbus
54.
Johan MUSEEUW
Mapei - GB
55.
Laurent JALABERT
O.N.C.E.
56.
Pascal LINO
Roslotto - ZG Mobili
57.
Wladimir BELLI
Panaria - Vinavil
58.
Oleg KOZLITINE
Lotto - Isoglass
59.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus
60.
Rolf JÄRMANN
MG Boys Maglificio - Technogym
61.
Laurent MADOUAS
Motorola
62.
Gilles BOUVARD
Lotto - Isoglass
63.
Didier ROUS
GAN
64.
Oskar CAMENZIND
Panaria - Vinavil
65.
Thierry GOUVENOU
Aubervilliers 93 - Peugeot
66.
Laurent DUFAUX
Festina - Lotus
67.
Federico ECHAVE
Mapei - GB
68.
Maarten DEN BAKKER
TVM - Farm Frites
69.
Jens HEPPNER
Team Deutsche Telekom
70.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E.
71.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Longoni Sport
72.
Eddy SEIGNEUR
GAN
73.
Brian HOLM
Team Deutsche Telekom
74.
Christian HENN
Team Deutsche Telekom
75.
Peter VAN PETEGEM
TVM - Farm Frites
76.
Wilfried PEETERS
Mapei - GB
77.
Eros POLI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
78.
Vladimir PULNIKOV
TVM - Farm Frites
79.
Udo BÖLTS
Team Deutsche Telekom
80.
Stéphane HEULOT
GAN
81.
Alberto ELLI
MG Boys Maglificio - Technogym
82.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Artiach
83.
Mauro RADAELLI
Brescialat - Verynet
84.
Dominique ARNOULD
Agrigel - La Creuse - Fenioux
85.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
86.
Stefano ZANINI
Gewiss - Playbus
87.
Luc LEBLANC
Team Polti
88.
François LEMARCHAND
GAN
89.
Omar PUMAR
Brescialat - Verynet
90.
Beat ZBERG
Carrera - Longoni Sport
91.
Peter LUTTENBERGER
Carrera - Longoni Sport
92.
Johan BRUYNEEL
Rabobank
93.
Jean-Cyril ROBIN
Festina - Lotus
94.
Roberto SIERRA
O.N.C.E.
95.
Leonardo PIEPOLI
Refin - Mobilvetta
96.
Frédéric GUESDON
Team Polti
97.
Prudencio INDURAIN
Banesto
98.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
99.
Franck BOUYER
Agrigel - La Creuse - Fenioux
100.
Marek LEŚNIEWSKI
Aubervilliers 93 - Peugeot
101.
Peter FARAZIJN
Lotto - Isoglass
102.
Melchor MAURI PRAT
O.N.C.E.
103.
Marco LIETTI
MG Boys Maglificio - Technogym
104.
Gerrit DE VRIES
Team Polti
105.
Marco FINCATO
Roslotto - ZG Mobili
106.
Cristiano FRATTINI
Brescialat - Verynet
107.
Sergei OUTCHAKOV
Team Polti
108.
Jacky DURAND
Agrigel - La Creuse - Fenioux
109.
Bruno CENGHIALTA
Gewiss - Playbus
110.
Christophe MOREAU
Festina - Lotus
111.
Julio Cesar AGUIRRE CABRERA
Kelme - Artiach
112.
Mario SCIREA
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
113.
Jean Pierre BOURGEOT
Agrigel - La Creuse - Fenioux
114.
Thierry BOURGUIGNON
Aubervilliers 93 - Peugeot
115.
Erik BREUKINK
Rabobank
116.
Marc WAUTERS
Lotto - Isoglass
117.
Nico MATTAN
Lotto - Isoglass
118.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - GB
119.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E.
120.
Laurent GENTY
Aubervilliers 93 - Peugeot
121.
Ivan CERIOLI
Gewiss - Playbus
122.
Servais KNAVEN
TVM - Farm Frites
123.
Roberto PISTORE
MG Boys Maglificio - Technogym
124.
Cyril SAUGRAIN
Aubervilliers 93 - Peugeot
125.
Stefano CATTAI
Roslotto - ZG Mobili
126.
Zenon JASKUŁA
Brescialat - Verynet
127.
Marino ALONSO
Banesto
128.
George HINCAPIE
Motorola
129.
Flavio VANZELLA
Motorola
130.
Bruno BOSCARDIN
Festina - Lotus
131.
Jesús MONTOYA ALARCÓN
Motorola
132.
Francisque TEYSSIER
Aubervilliers 93 - Peugeot
133.
Davide PERONA
Gewiss - Playbus
134.
Marco ZEN
Roslotto - ZG Mobili
135.
Frankie ANDREU
Motorola
136.
Bart VOSKAMP
TVM - Farm Frites
137.
Scott SUNDERLAND
Lotto - Isoglass
138.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus
139.
Michael BOOGERD
Rabobank
140.
Laurent ROUX
TVM - Farm Frites
141.
Davide BRAMATI
Panaria - Vinavil
142.
José Angel VIDAL
Kelme - Artiach
143.
Manuel FERNANDEZ GINES
Mapei - GB
144.
Orlando RODRIGUES
Banesto
145.
Paul VAN HYFTE
Lotto - Isoglass
146.
Carmelo MIRANDA
Banesto
147.
Mauro BETTIN
Refin - Mobilvetta
148.
Alessandro BERTOLINI
Brescialat - Verynet
149.
Jean-Claude COLOTTI
Agrigel - La Creuse - Fenioux
150.
Rossano BRASI
Team Polti
151.
Marcello SIBONI
Carrera - Longoni Sport
152.
Valentino FOIS
Panaria - Vinavil
153.
Giuseppe GUERINI
Team Polti
154.
Enrico ZAINA
Carrera - Longoni Sport
155.
Thierry MARIE
Agrigel - La Creuse - Fenioux
156.
Oscar PELLICIOLI
Carrera - Longoni Sport
157.
Thierry LAURENT
Agrigel - La Creuse - Fenioux
158.
Marco SALIGARI
MG Boys Maglificio - Technogym
159.
Massimiliano LELLI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
160.
Paolo FORNACIARI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
161.
Massimo PODENZANA
Carrera - Longoni Sport
162.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Artiach
163.
Giuseppe CALCATERRA
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
164.
Michel VERMOTE
Agrigel - La Creuse - Fenioux
165.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto
166.
Federico MUÑOZ FERNÁNDEZ
Kelme - Artiach
167.
Thomas FLEISCHER
Lotto - Isoglass
168.
Alexandre GONTCHENKOV
Roslotto - ZG Mobili
169.
Lance ARMSTRONG
Motorola
170.
Aitor GARMENDIA
O.N.C.E.
171.
Neil STEPHENS
O.N.C.E.
172.
Heinz IMBODEN
Refin - Mobilvetta
173.
Cédric VASSEUR
GAN 00'42"
174.
Carlo FINCO
MG Boys Maglificio - Technogym
175.
Vicente APARICIO
Banesto 00'45"
176.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto
177.
Dario BOTTARO
Gewiss - Playbus
178.
José Jaime GONZALEZ PICO
Kelme - Artiach
179.
Francesco FRATTINI
Gewiss - Playbus
180.
Marco DELLA VEDOVA
Brescialat - Verynet
181.
Frédéric PONTIER
Aubervilliers 93 - Peugeot
182.
Daisuke IMANAKE
Team Polti
183.
Jean-Luc MASDUPUY
Agrigel - La Creuse - Fenioux
184.
Alessandro BARONTI
Panaria - Vinavil
185.
Fabio ROSCIOLI
Refin - Mobilvetta
186.
Massimo DONATI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
187.
Danny NELISSEN
Rabobank
188.
Tobias STEINHAUSER
Refin - Mobilvetta 00'59"
189.
Cristian SALVATO
Refin - Mobilvetta 01'28"
190.
José Ramón URIARTE
Banesto
191.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Kelme - Artiach 17'26"
192.
Mario CHIESA
Carrera - Longoni Sport 17'28"

Stage information

Start, finish: Stage 2. 's-Hertogenbosch - Wasquehal

Race Type: Sprint stage

Distance: 247.5 km

Date: 1 July 1996