Tour de France 1996  |  Stage 21. Palaiseau - Paris   

83rd edition

147.5 km, 21 July 1996

Rider Team Time
1.
Fabio BALDATO
MG Boys Maglificio - Technogym 3h30'44"
2.
Frédéric MONCASSIN
GAN
3.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites
4.
Dzamolidine ABDUZHAPAROV
Refin - Mobilvetta
5.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom
6.
Rolf SØRENSEN
Rabobank
7.
Andrei TCHMIL
Lotto - Isoglass
8.
Mariano PICCOLI
Brescialat - Verynet
9.
Danny NELISSEN
Rabobank
10.
Frankie ANDREU
Motorola
11.
Thierry GOUVENOU
Aubervilliers 93 - Peugeot
12.
Maurizio FONDRIEST
Roslotto - ZG Mobili
13.
Simone BIASCI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
14.
Andrea FERRIGATO
Roslotto - ZG Mobili
15.
Mario CHIESA
Carrera - Longoni Sport
16.
Marcello SIBONI
Carrera - Longoni Sport
17.
Fabio ROSCIOLI
Refin - Mobilvetta
18.
Orlando RODRIGUES
Banesto
19.
Federico ECHAVE
Mapei - GB
20.
Nico MATTAN
Lotto - Isoglass
21.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Longoni Sport
22.
Prudencio INDURAIN
Banesto
23.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus
24.
Valentino FOIS
Panaria - Vinavil
25.
Mirko GUALDI
Team Polti
26.
Neil STEPHENS
O.N.C.E.
27.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E.
28.
Frédéric GUESDON
Team Polti
29.
Laurent BROCHARD
Festina - Lotus
30.
Arsenio GONZALEZ
Mapei - GB
31.
Paul VAN HYFTE
Lotto - Isoglass
32.
Johan MUSEEUW
Mapei - GB
33.
Pascal RICHARD
MG Boys Maglificio - Technogym
34.
Michael BOOGERD
Rabobank
35.
Massimiliano LELLI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
36.
Erik DEKKER
Rabobank
37.
Gilles TALMANT
Aubervilliers 93 - Peugeot
38.
Andrea TAFI
Mapei - GB
39.
Federico MUÑOZ FERNÁNDEZ
Kelme - Artiach
40.
Scott SUNDERLAND
Lotto - Isoglass
41.
Peter LUTTENBERGER
Carrera - Longoni Sport
42.
Paolo FORNACIARI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
43.
Peter FARAZIJN
Lotto - Isoglass
44.
Wilfried PEETERS
Mapei - GB
45.
Cédric VASSEUR
GAN
46.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom
47.
Rossano BRASI
Team Polti
48.
Pjotr UGRUMOV
Roslotto - ZG Mobili
49.
Stefano CATTAI
Roslotto - ZG Mobili
50.
Erik BREUKINK
Rabobank
51.
Bjarne RIIS
Team Deutsche Telekom
52.
Marco FINCATO
Roslotto - ZG Mobili
53.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Artiach
54.
Abraham OLANO
Mapei - GB
55.
Laurent DUFAUX
Festina - Lotus
56.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus
57.
Melchor MAURI PRAT
O.N.C.E.
58.
Thierry BOURGUIGNON
Aubervilliers 93 - Peugeot
59.
Luc LEBLANC
Team Polti
60.
Alessandro BARONTI
Panaria - Vinavil
61.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
62.
Viatcheslav EKIMOV
Rabobank
63.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Artiach
64.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - GB
65.
Massimo PODENZANA
Carrera - Longoni Sport
66.
François SIMON
GAN
67.
Gerrit DE VRIES
Team Polti
68.
Laurent ROUX
TVM - Farm Frites
69.
Cristian SALVATO
Refin - Mobilvetta
70.
Bruno BOSCARDIN
Festina - Lotus
71.
Flavio VANZELLA
Motorola
72.
Christophe MOREAU
Festina - Lotus
73.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
74.
Tony ROMINGER
Mapei - GB
75.
Marc WAUTERS
Lotto - Isoglass
76.
Paolo SAVOLDELLI
Roslotto - ZG Mobili
77.
Chris BOARDMAN
GAN
78.
Omar PUMAR
Brescialat - Verynet
79.
Udo BÖLTS
Team Deutsche Telekom
80.
Brian HOLM
Team Deutsche Telekom
81.
Bo HAMBURGER
TVM - Farm Frites
82.
Jacky DURAND
Agrigel - La Creuse - Fenioux
83.
Leonardo PIEPOLI
Refin - Mobilvetta
84.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto
85.
Aitor GARMENDIA
O.N.C.E.
86.
José Jaime GONZALEZ PICO
Kelme - Artiach
87.
Roberto SIERRA
O.N.C.E.
88.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Kelme - Artiach
89.
Jens HEPPNER
Team Deutsche Telekom
90.
Marco ZEN
Roslotto - ZG Mobili
91.
François LEMARCHAND
GAN
92.
Sergei USLAMINE
Refin - Mobilvetta
93.
Rolf JÄRMANN
MG Boys Maglificio - Technogym
94.
Thierry LAURENT
Agrigel - La Creuse - Fenioux
95.
Bruno CENGHIALTA
Gewiss - Playbus
96.
Davide PERONA
Gewiss - Playbus
97.
Julio Cesar AGUIRRE CABRERA
Kelme - Artiach
98.
Ivan CERIOLI
Gewiss - Playbus
99.
Jean Pierre BOURGEOT
Agrigel - La Creuse - Fenioux
100.
Miguel INDURÁIN
Banesto
101.
Laurent MADOUAS
Motorola
102.
Bruno THIBOUT
Motorola
103.
Evgueni BERZIN
Gewiss - Playbus
104.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto
105.
Oscar PELLICIOLI
Carrera - Longoni Sport
106.
Cristiano FRATTINI
Brescialat - Verynet
107.
Marco SALIGARI
MG Boys Maglificio - Technogym
108.
Giuseppe GUERINI
Team Polti
109.
Marino ALONSO
Banesto
110.
Massimo DONATI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
111.
Jesper SKIBBY
TVM - Farm Frites
112.
José Angel VIDAL
Kelme - Artiach
113.
Manuel FERNANDEZ GINES
Mapei - GB
114.
Peter VAN PETEGEM
TVM - Farm Frites
115.
Maarten DEN BAKKER
TVM - Farm Frites
116.
José Ramón URIARTE
Banesto
117.
Alberto ELLI
MG Boys Maglificio - Technogym
118.
Patrick JONKER
O.N.C.E.
119.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E.
120.
Francesco FRATTINI
Gewiss - Playbus
121.
Michele BARTOLI
MG Boys Maglificio - Technogym
122.
Wladimir BELLI
Panaria - Vinavil
123.
Jean-Luc MASDUPUY
Agrigel - La Creuse - Fenioux
124.
Oskar CAMENZIND
Panaria - Vinavil
125.
Christian HENN
Team Deutsche Telekom
126.
Eros POLI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
127.
Bart VOSKAMP
TVM - Farm Frites
128.
Tobias STEINHAUSER
Refin - Mobilvetta 00'27"
129.
Dario BOTTARO
Gewiss - Playbus 00'33"

Stage information

Start, finish: Stage 21. Palaiseau - Paris

Race Type: Sprint stage

Distance: 147.5 km

Date: 21 July 1996