Tour de France 1996  |  Stage 7. Chambery - Les Arcs   

83rd edition

199 km, 6 July 1996

Rider Team Time
1.
Luc LEBLANC
Team Polti 5h47'22"
2.
Tony ROMINGER
Mapei - GB 00'47"
3.
Peter LUTTENBERGER
Carrera - Longoni Sport 00'52"
4.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus
5.
Laurent DUFAUX
Festina - Lotus
6.
Abraham OLANO
Mapei - GB
7.
Bjarne RIIS
Team Deutsche Telekom 00'56"
8.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Artiach
9.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom
10.
Pjotr UGRUMOV
Roslotto - ZG Mobili
11.
Evgueni BERZIN
Gewiss - Playbus
12.
Leonardo PIEPOLI
Refin - Mobilvetta 02'19"
13.
Bo HAMBURGER
TVM - Farm Frites 03'14"
14.
Aitor GARMENDIA
O.N.C.E. 03'29"
15.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E.
16.
Miguel INDURÁIN
Banesto 04'19"
17.
Udo BÖLTS
Team Deutsche Telekom 05'09"
18.
Manuel FERNANDEZ GINES
Mapei - GB 05'17"
19.
Viatcheslav EKIMOV
Rabobank 05'20"
20.
Johan BRUYNEEL
Rabobank 07'05"
21.
Giuseppe GUERINI
Team Polti 09'12"
22.
Michael BOOGERD
Rabobank 10'59"
23.
Stefano CATTAI
Roslotto - ZG Mobili
24.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Kelme - Artiach 11'59"
25.
Arsenio GONZALEZ
Mapei - GB 12'24"
26.
Marco FINCATO
Roslotto - ZG Mobili 12'54"
27.
Massimiliano LELLI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 12'56"
28.
Laurent JALABERT
O.N.C.E.
29.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto
30.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto
31.
Patrick JONKER
O.N.C.E. 14'02"
32.
Michele BARTOLI
MG Boys Maglificio - Technogym 09'58"
33.
Alberto ELLI
MG Boys Maglificio - Technogym 14'41"
34.
Vladimir PULNIKOV
TVM - Farm Frites 16'18"
35.
Jesper SKIBBY
TVM - Farm Frites
36.
Pascal LINO
Roslotto - ZG Mobili 16'20"
37.
Laurent MADOUAS
Motorola
38.
Laurent BROCHARD
Festina - Lotus 17'21"
39.
Vicente APARICIO
Banesto 19'05"
40.
Roberto SIERRA
O.N.C.E. 19'23"
41.
Jean Pierre BOURGEOT
Agrigel - La Creuse - Fenioux
42.
Wladimir BELLI
Panaria - Vinavil 19'37"
43.
Davide PERONA
Gewiss - Playbus 21'41"
44.
Rolf SØRENSEN
Rabobank 23'40"
45.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus 28'56"
46.
Oskar CAMENZIND
Panaria - Vinavil 16'20"
47.
Chris BOARDMAN
GAN
48.
Prudencio INDURAIN
Banesto
49.
Orlando RODRIGUES
Banesto
50.
Melchor MAURI PRAT
O.N.C.E.
51.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E.
52.
Jesús MONTOYA ALARCÓN
Motorola
53.
Gilles BOUVARD
Lotto - Isoglass
54.
Christophe MOREAU
Festina - Lotus 34'20"
55.
Alessandro BERTOLINI
Brescialat - Verynet 37'24"
56.
Simone BIASCI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
57.
Brian HOLM
Team Deutsche Telekom
58.
Christian HENN
Team Deutsche Telekom
59.
José Ramón URIARTE
Banesto
60.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Longoni Sport
61.
Laurent ROUX
TVM - Farm Frites
62.
Marco SALIGARI
MG Boys Maglificio - Technogym
63.
Rolf JÄRMANN
MG Boys Maglificio - Technogym
64.
Nico MATTAN
Lotto - Isoglass
65.
Didier ROUS
GAN
66.
Marino ALONSO
Banesto
67.
Erik DEKKER
Rabobank
68.
Bruno BOSCARDIN
Festina - Lotus
69.
Pascal RICHARD
MG Boys Maglificio - Technogym
70.
Gerrit DE VRIES
Team Polti
71.
Paolo FORNACIARI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
72.
Thierry BOURGUIGNON
Aubervilliers 93 - Peugeot
73.
François LEMARCHAND
GAN
74.
Paolo SAVOLDELLI
Roslotto - ZG Mobili
75.
Scott SUNDERLAND
Lotto - Isoglass
76.
Fabio ROSCIOLI
Refin - Mobilvetta
77.
Roberto PISTORE
MG Boys Maglificio - Technogym
78.
Thierry GOUVENOU
Aubervilliers 93 - Peugeot
79.
Wilfried PEETERS
Mapei - GB
80.
Marco LIETTI
MG Boys Maglificio - Technogym
81.
Marek LEŚNIEWSKI
Aubervilliers 93 - Peugeot
82.
Andrea TAFI
Mapei - GB
83.
Oleg KOZLITINE
Lotto - Isoglass
84.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - GB
85.
Mariano PICCOLI
Brescialat - Verynet
86.
Johan MUSEEUW
Mapei - GB
87.
Thierry LAURENT
Agrigel - La Creuse - Fenioux
88.
Peter VAN PETEGEM
TVM - Farm Frites
89.
Maarten DEN BAKKER
TVM - Farm Frites
90.
Gilles TALMANT
Aubervilliers 93 - Peugeot
91.
Paul VAN HYFTE
Lotto - Isoglass
92.
Bruno CENGHIALTA
Gewiss - Playbus
93.
Ivan CERIOLI
Gewiss - Playbus
94.
Dzamolidine ABDUZHAPAROV
Refin - Mobilvetta
95.
Frédéric MONCASSIN
GAN
96.
Emmanuel MAGNIEN
Festina - Lotus
97.
Erik BREUKINK
Rabobank
98.
José Angel VIDAL
Kelme - Artiach
99.
Sergei USLAMINE
Refin - Mobilvetta
100.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
101.
Andrea FERRIGATO
Roslotto - ZG Mobili
102.
Marco ZEN
Roslotto - ZG Mobili
103.
Fabio BALDATO
MG Boys Maglificio - Technogym
104.
Bruno THIBOUT
Motorola
105.
Julio Cesar AGUIRRE CABRERA
Kelme - Artiach
106.
Alessandro BARONTI
Panaria - Vinavil
107.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Artiach
108.
Marcello SIBONI
Carrera - Longoni Sport
109.
Zbigniew SPRUCH
Panaria - Vinavil
110.
Federico MUÑOZ FERNÁNDEZ
Kelme - Artiach
111.
Massimo PODENZANA
Carrera - Longoni Sport
112.
Neil STEPHENS
O.N.C.E.
113.
Laurent GENTY
Aubervilliers 93 - Peugeot
114.
Jens HEPPNER
Team Deutsche Telekom
115.
Cristiano FRATTINI
Brescialat - Verynet
116.
Dominique ARNOULD
Agrigel - La Creuse - Fenioux
117.
Peter FARAZIJN
Lotto - Isoglass
118.
Mirko GUALDI
Team Polti
119.
Cristian SALVATO
Refin - Mobilvetta
120.
François SIMON
GAN
121.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
122.
Andrei TCHMIL
Lotto - Isoglass
123.
Tobias STEINHAUSER
Refin - Mobilvetta
124.
Oscar PELLICIOLI
Carrera - Longoni Sport
125.
Frédéric GUESDON
Team Polti
126.
Eros POLI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
127.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites
128.
Rossano BRASI
Team Polti
129.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom
130.
Massimo DONATI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
131.
Francesco FRATTINI
Gewiss - Playbus
132.
Daisuke IMANAKE
Team Polti
133.
Omar PUMAR
Brescialat - Verynet
134.
Jean-Luc MASDUPUY
Agrigel - La Creuse - Fenioux
135.
Marc WAUTERS
Lotto - Isoglass
136.
Dario BOTTARO
Gewiss - Playbus
137.
Valentino FOIS
Panaria - Vinavil
138.
Federico ECHAVE
Mapei - GB
139.
Thomas FLEISCHER
Lotto - Isoglass
140.
José Jaime GONZALEZ PICO
Kelme - Artiach
141.
Cédric VASSEUR
GAN
142.
Maximilian SCIANDRI
Motorola
143.
Maurizio FONDRIEST
Roslotto - ZG Mobili
144.
Jacky DURAND
Agrigel - La Creuse - Fenioux
145.
Bart VOSKAMP
TVM - Farm Frites
146.
Flavio VANZELLA
Motorola
147.
Danny NELISSEN
Rabobank
148.
Mario CHIESA
Carrera - Longoni Sport
149.
Mario TRAVERSONI
Carrera - Longoni Sport
150.
Arvis PIZIKS
Rabobank
151.
Dirk BALDINGER
Team Polti
152.
Marco DELLA VEDOVA
Brescialat - Verynet
153.
Thierry MARIE
Agrigel - La Creuse - Fenioux 38'43"
154.
Jean-Claude COLOTTI
Agrigel - La Creuse - Fenioux
155.
Nicola MINALI
Gewiss - Playbus
156.
Frankie ANDREU
Motorola 39'34"
157.
George HINCAPIE
Motorola 39'46"
158.
Franck BOUYER
Agrigel - La Creuse - Fenioux 43'58"
159.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E.

Stage information

Start, finish: Stage 7. Chambery - Les Arcs

Race Type: Mountain stage

Distance: 199 km

Date: 6 July 1996