Tour de France - 1996

Prologue. 's-Hertogenbosch - 's-Hertogenbosch (9.4 km) - 29/06

Rider Team Country Time
1. Alex ZÜLLE Once
SUI
10'53"
2. Christopher BOARDMAN GAN
GBR
00'02"
3. Evgueni BERZIN Gewiss - Playbus
RUS
00'03"
4. Abraham OLANO Mapei - GB
ESP
00'07"
5. Toni ROMINGER Mapei - GB
SUI
00'10"
6. Bjarne RIIS Team Deutsche Telekom
DEN
00'11"
7. Miguel INDURAIN Banesto
ESP
00'12"
8. Laurent JALABERT Once
FRA
00'15"
9. Melchor MAURI PRAT Once
ESP
00'21"
10. Alexandre GONTCHENKOV Roslotto - ZG Mobili
UKR
00'22"
11. Christophe MOREAU Festina - Lotus
FRA
00'24"
12. Lance ARMSTRONG Motorola
USA
13. Francis MOREAU GAN
FRA
00'25"
14. Erik DEKKER Rabobank
NED
00'26"
15. Richard VIRENQUE Festina - Lotus
FRA
00'27"
16. Aitor GARMENDIA Once
ESP
17. Patrick JONKER Once
AUS
18. Mirko GUALDI Team Polti
ITA
19. Johan BRUYNEEL Rabobank
BEL
20. Alberto ELLI MG Boys Maglificio - Technogym
ITA
21. Eddy SEIGNEUR GAN
FRA
00'29"
22. Paolo SAVOLDELLI Roslotto - ZG Mobili
ITA
23. Frédéric MONCASSIN GAN
FRA
24. Neil STEPHENS Once
AUS
00'30"
25. Jesper SKIBBY TVM - Farm Frites
DEN
26. Thierry MARIE Agrigel - La Creuse - Fenioux
FRA
27. Jacky DURAND Agrigel - La Creuse - Fenioux
FRA
28. Viatcheslav EKIMOV Rabobank
RUS
29. Emmanuel MAGNIEN Festina - Lotus
FRA
00'31"
30. Fernando ESCARTIN Kelme - Artiach
ESP
31. Erik BREUKINK Rabobank
NED
32. Andrei TCHMIL Lotto - Isoglass
UKR
33. Pascal LINO Roslotto - ZG Mobili
FRA
00'32"
34. Iñigo CUESTA Once
ESP
35. Giuseppe GUERINI Team Polti
ITA
00'33"
36. Bo HAMBURGER TVM - Farm Frites
DEN
37. Jan ULLRICH Team Deutsche Telekom
GER
38. Laurent BROCHARD Festina - Lotus
FRA
00'34"
39. Stephane HEULOT GAN
FRA
00'36"
40. Stefano ZANINI Gewiss - Playbus
ITA
41. Roberto SIERRA Once
ESP
42. Ivan GOTTI Gewiss - Playbus
ITA
43. Marco FINCATO Roslotto - ZG Mobili
ITA
00'37"
44. Stefano CATTAI Roslotto - ZG Mobili
ITA
45. Rossano BRASI Team Polti
ITA
46. Rolf SÖRENSEN Rabobank
DEN
47. Herminio DIAZ ZABALA Once
ESP
00'38"
48. Alessandro BERTOLINI Brescialat - Verynet
ITA
49. Zenon JASKULA Brescialat - Verynet
POL
50. Wladimir BELLI Panaria - Vinavil
ITA
51. Marek LESNIEWSKI Aubervilliers 93 - Peugeot
POL
00'39"
52. Didier ROUS GAN
FRA
53. Peter LUTTENBERGER Carrera - Longoni Sport
AUT
00'40"
54. Pascal RICHARD MG Boys Maglificio - Technogym
SUI
00'41"
55. Frederic PONTIER Aubervilliers 93 - Peugeot
FRA
56. Andrea TAFI Mapei - GB
ITA
57. Michael BOOGERD Rabobank
NED
58. Claudio CHIAPPUCCI Carrera - Longoni Sport
ITA
00'42"
59. Cristiano FRATTINI Brescialat - Verynet
ITA
00'43"
60. Pjotr UGRUMOV Roslotto - ZG Mobili
LAT
61. Nico MATTAN Lotto - Isoglass
BEL
62. Gilles BOUVARD Collstrop - Lystex
FRA
00'44"
63. Peter VAN PETEGEM TVM - Farm Frites
BEL
64. Laurent DUFAUX Festina - Lotus
SUI
65. Bruno CENGHIALTA Gewiss - Playbus
ITA
00'45"
66. Maarten DEN BAKKER TVM - Farm Frites
NED
00'46"
67. Rolf ALDAG Team Deutsche Telekom
GER
68. Fabio BALDATO MG Boys Maglificio - Technogym
ITA
69. Orlando RODRIGUES Banesto
POR
70. Mariano PICCOLI Brescialat - Verynet
ITA
00'47"
71. Oskar CAMENZIND Panaria - Vinavil
SUI
72. Mauro BETTIN Refin - Mobilvetta
ITA
00'48"
73. Manuel FERNANDEZ GINES Mapei - GB
ESP
74. Cyril SAUGRAIN Aubervilliers 93 - Peugeot
FRA
75. Dario BOTTARO Gewiss - Playbus
ITA
76. Tobias STEINHAUSER Refin - Mobilvetta
GER
77. Thierry BOURGUIGNON Aubervilliers 93 - Peugeot
FRA
00'49"
78. Christophe CAPELLE Aubervilliers 93 - Peugeot
FRA
79. Maurizio FONDRIEST Roslotto - ZG Mobili
ITA
80. Flavio VANZELLA Motorola
ITA
81. Servais KNAVEN TVM - Farm Frites
NED
00'50"
82. Franky ANDREU Motorola
USA
83. Brian HOLM Team Deutsche Telekom
DEN
84. Francisque TEYSSIER Aubervilliers 93 - Peugeot
FRA
85. Laurent ROUX TVM - Farm Frites
FRA
86. Marco SALIGARI MG Boys Maglificio - Technogym
ITA
00'51"
87. Ivan CERIOLI Gewiss - Playbus
ITA
88. Arsenio GONZALEZ Mapei - GB
ESP
89. Paul VAN HYFTE Lotto - Isoglass
BEL
90. Pascal HERVÉ Festina - Lotus
FRA
91. Carlo FINCO MG Boys Maglificio - Technogym
ITA
92. Johan MUSEEUW Mapei - GB
BEL
93. Bruno BOSCARDIN Festina - Lotus
SUI
94. Bruno THIBOUT Motorola
FRA
00'52"
95. Francisco CABELLO LUQUE Kelme - Artiach
ESP
96. Bart VOSKAMP TVM - Farm Frites
NED
97. Maximillian SCIANDRI Motorola
GBR
98. Roberto PISTORE MG Boys Maglificio - Technogym
ITA
99. Christian HENN Team Deutsche Telekom
GER
00'53"
100. George HINCAPIE Motorola
USA
101. Andrea FERRIGATO Roslotto - ZG Mobili
ITA
102. Cristian SALVATO Refin - Mobilvetta
ITA
103. Laurent MADOUAS Motorola
FRA
104. Davide PERONA Gewiss - Playbus
ITA
105. Frédéric GUESDON Team Polti
FRA
00'54"
106. Jeroen BLIJLEVENS TVM - Farm Frites
NED
107. Laurent GENTY Aubervilliers 93 - Peugeot
FRA
108. Omar PUMAR Brescialat - Verynet
VEN
00'55"
109. Wilfried PEETERS Mapei - GB
BEL
110. Marc WAUTERS Lotto - Isoglass
BEL
111. Gilles TALMANT Aubervilliers 93 - Peugeot
FRA
112. Federico ECHAVE Mapei - GB
ESP
113. Hernan BUENAHORA Kelme - Artiach
COL
00'56"
114. Cédric VASSEUR GAN
FRA
115. Mario CIPOLLINI Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
ITA
116. Danny NELISSEN Rabobank
NED
117. Marco ZEN Roslotto - ZG Mobili
ITA
00'57"
118. Luc LEBLANC Team Polti
FRA
119. Luca GELFI Brescialat - Verynet
ITA
120. Felix GARCIA CASAS Festina - Lotus
ESP
00'58"
121. Jens HEPPNER Team Deutsche Telekom
GER
122. Udo BÖLTS Team Deutsche Telekom
GER
123. Thierry LAURENT Agrigel - La Creuse - Fenioux
FRA
124. Enrico ZAINA Carrera - Longoni Sport
ITA
125. Leon VAN BON Rabobank
NED
00'59"
126. Massimiliano LELLI Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
ITA
127. Rolf JÄRMANN MG Boys Maglificio - Technogym
SUI
128. Ján SVORADA Panaria - Vinavil
CZE
129. Mario KUMMER Team Deutsche Telekom
GER
130. Mauro RADAELLI Brescialat - Verynet
ITA
01'01"
131. Jean Cyril ROBIN Festina - Lotus
FRA
132. Valentino FOIS Panaria - Vinavil
ITA
133. Zbigniew SPRUCH Panaria - Vinavil
POL
01'02"
134. François SIMON GAN
FRA
135. Vicente APARICIO Banesto
ESP
01'03"
136. Michele BARTOLI MG Boys Maglificio - Technogym
ITA
137. Oleg KOZLITINE Lotto - Isoglass
KAZ
01'04"
138. Gian Matteo FAGNINI Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
ITA
139. Nicola MINALI Gewiss - Playbus
ITA
01'05"
140. Scott SUNDERLAND Lotto - Isoglass
AUS
141. Mario CHIESA Carrera - Longoni Sport
ITA
142. Dzamolidine ABDUZHAPAROV Refin - Mobilvetta
UZB
143. Francesco FRATTINI Gewiss - Playbus
ITA
144. Franck BOUYER Agrigel - La Creuse - Fenioux
FRA
01'06"
145. Beat ZBERG Carrera - Longoni Sport
SUI
146. Marino ALONSO Banesto
ESP
147. Thierry GOUVENOU Aubervilliers 93 - Peugeot
FRA
01'07"
148. Erik ZABEL Team Deutsche Telekom
GER
149. Francois LEMARCHAND GAN
FRA
01'09"
150. Marco LIETTI MG Boys Maglificio - Technogym
ITA
151. Mario SCIREA Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
ITA
152. Dirk BALDINGER Team Polti
GER
153. Mario TRAVERSONI Carrera - Longoni Sport
ITA
154. Stefano COLAGE Refin - Mobilvetta
ITA
01'10"
155. Prudencio INDURAIN Banesto
ESP
156. Marcello SIBONI Carrera - Longoni Sport
ITA
157. Kaspars OZERS Motorola
LAT
01'11"
158. José Angel VIDAL Kelme - Artiach
ESP
159. Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO Banesto
ESP
160. Davide BRAMATI Panaria - Vinavil
ITA
161. Claudio CAMIN Brescialat - Verynet
ITA
01'12"
162. Gerrit DE VRIES Team Polti
NED
163. Oscar PELLICCIOLI Carrera - Longoni Sport
ITA
164. Simone BIASCI Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
ITA
01'14"
165. Alessandro BARONTI Panaria - Vinavil
ITA
166. Thomas FLEISCHER Lotto - Isoglass
GER
01'15"
167. Jose Ramon URIARTE Banesto
ESP
168. Leonardo PIEPOLI Refin - Mobilvetta
ITA
169. Heinz IMBODEN Refin - Mobilvetta
SUI
170. Jean Pierre BOURGEOT Agrigel - La Creuse - Fenioux
FRA
171. Sergei USLAMINE Refin - Mobilvetta
RUS
01'17"
172. Massimo PODENZANA Carrera - Longoni Sport
ITA
173. Sergei UTCHAKOV Team Polti
UKR
174. Vladimir PULNIKOV TVM - Farm Frites
UKR
01'18"
175. Marco DELLA VEDOVA Brescialat - Verynet
ITA
176. Jose Maria JIMENEZ SASTRE Banesto
ESP
00'00"
177. Eros POLI Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
ITA
01'19"
178. Paolo LANFRANCHI Mapei - GB
ITA
01'20"
179. Julio Cesar AGUIRRE CABRERA Kelme - Artiach
COL
01'21"
180. Jean Claude COLOTTI Agrigel - La Creuse - Fenioux
FRA
181. Jesus MONTOYA ALARCON Motorola
ESP
01'22"
182. Laudelino CUBINO Kelme - Artiach
ESP
183. Federico MUNOZ Kelme - Artiach
COL
01'23"
184. Paolo FORNACIARI Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
ITA
185. Carmelo MIRANDA Banesto
ESP
01'24"
186. Sergio PREVITALI Panaria - Vinavil
ITA
187. Massimo DONATI Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
ITA
01'25"
188. Dominique ARNOULD Agrigel - La Creuse - Fenioux
FRA
01'26"
189. Jose Joaquim CASTELBLANCO Kelme - Artiach
COL
01'27"
190. Arvis PIZIKS Rabobank
LAT
191. Daisuke IMANAKE Team Polti
JPN
01'30"
192. Fabio ROSCIOLI Refin - Mobilvetta
ITA
01'32"
193. Michel VERMOTE Agrigel - La Creuse - Fenioux
BEL
01'34"
194. Jean Luc MASDUPUY Agrigel - La Creuse - Fenioux
FRA
195. Peter FARAZIJN Lotto - Isoglass
BEL
01'37"
196. José Jaime GONZALEZ PICO Kelme - Artiach
COL
01'40"
197. Giuseppe CALCATERRA Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
ITA
02'16"