Paris - Nice 1996  |  General Classification    

54th edition

General Classification

10 March 1996 - 17 March 1996

Rider Team Time
1.
Laurent JALABERT
O.N.C.E. 1325.7
2.
Lance ARMSTRONG
Motorola 43"
3.
Chris BOARDMAN
GAN 47"
4.
Frank VANDENBROUCKE
Mapei - GB 1'21"
5.
Laurent BROCHARD
Festina - Lotus 1'36"
6.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E. 2'17"
7.
Luc LEBLANC
Team Polti 2'18"
8.
Andrei TCHMIL
Lotto - Isoglass 2'48"
9.
Laurent MADOUAS
Motorola 3'17"
10.
Andrea PERON
Motorola 3'31"
11.
Rolf JÄRMANN
MG Boys Maglificio - Technogym 3'35"
12.
Mariano ROJAS GIL
O.N.C.E. 4'06"
13.
Axel MERCKX
Motorola 4'15"
14.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Artiach 4'21"
15.
Marco SALIGARI
MG Boys Maglificio - Technogym 4'37"
16.
Didier ROUS
GAN 5'04"
17.
Maximilian SCIANDRI
Motorola 5'20"
18.
Carlo BOMANS
Mapei - GB 5'29"
19.
Aitor GARMENDIA
O.N.C.E. 6'05"
20.
Brian HOLM
Team Deutsche Telekom 6'16"
21.
Bruno BOSCARDIN
Festina - Lotus 11'17"
22.
Stéphane GOUBERT
Festina - Lotus 11'38"
23.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Gewiss - Playbus 12'52"
24.
Abraham OLANO
Mapei - GB 13'09"
25.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus 14'19"
26.
Erwan MENTHEOUR
Aki - Gipiemme - Safi 14'28"
27.
Frédéric MONCASSIN
GAN 14'36"
28.
Mauro GIANETTI
Team Polti 16'16"
29.
Peter MEINERT NIELSEN
Team Deutsche Telekom 16'43"
30.
Jean-Philippe DOJWA
Aki - Gipiemme - Safi 17'15"
31.
Michel LAFIS
Team Deutsche Telekom 17'20"
32.
Gianluca GORINI
Aki - Gipiemme - Safi 17'39"
33.
Bart LEYSEN
Mapei - GB 17'46"
34.
Nicola LODA
MG Boys Maglificio - Technogym 17'59"
35.
Roberto SIERRA
O.N.C.E. 20'04"
36.
Francisco BENITEZ ESBRI
Kelme - Artiach 20'25"
37.
Manuel FERNANDEZ GINES
Mapei - GB 20'41"
38.
Thierry GOUVENOU
Aubervilliers 93 - Peugeot 20'50"
39.
Thomas FLEISCHER
Lotto - Isoglass 20'54"
40.
Ronan PENSEC
GAN 22'31"
41.
Georg TOTSCHNIG
Team Polti 23'28"
42.
Peter FARAZIJN
Lotto - Isoglass 24'06"
43.
Roberto PETITO
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 24'43"
44.
Pascal CHANTEUR
Petit Casino 25'34"
45.
Artūras KASPUTIS
Petit Casino 26'31"
46.
Jose RODRIGUEZ GARCIA
Kelme - Artiach 26'56"
47.
Frederic PONTIER
Aubervilliers 93 - Peugeot 27'06"
48.
Gianni BUGNO
MG Boys Maglificio - Technogym 25'25"
49.
Stefano DELLA SANTA
Mapei - GB 28'14"
50.
Ermanno BRIGNOLI
Gewiss - Playbus 26'44"
51.
Dominique ARNOULD
Agrigel - La Creuse - Fenioux 28'53"
52.
Maurizio MOLINARI
MG Boys Maglificio - Technogym 26'53"
53.
Ruggero BORGHI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 30'36"
54.
Marc SERGEANT
Lotto - Isoglass 32'04"
55.
Mauro Antonio SANTAROMITA
Gewiss - Playbus 33'07"
56.
Gérard RUÉ
GAN 34'35"
57.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E. 35'00
58.
Stefano CASAGRANDA
MG Boys Maglificio - Technogym 36'01"
59.
Thierry BOURGUIGNON
Aubervilliers 93 - Peugeot
60.
Alberto LEANIZBARRUTIA
O.N.C.E. 36'02"
61.
Wilfried NELISSEN
Lotto - Isoglass 37'16"
62.
Emmanuel MAGNIEN
Festina - Lotus 37'44"
63.
Christophe CAPELLE
Aubervilliers 93 - Peugeot 37'46"
64.
Cédric VASSEUR
GAN 38'33"
65.
Patrick JONKER
O.N.C.E. 38'58"
66.
Gerd AUDEHM
Team Deutsche Telekom 39'17"
67.
Stephen HODGE
Festina - Lotus 40'52"
68.
Pascal LANCE
Aubervilliers 93 - Peugeot 41'18"
69.
Marc WAUTERS
Lotto - Isoglass 41'27"
70.
Laurent GENTY
Aubervilliers 93 - Peugeot 42'08"
71.
Mario SCIREA
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 44'17"
72.
Andrea BROGNARA
Gewiss - Playbus 44'31"
73.
Giuseppe CALCATERRA
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 48'05"
74.
Sean YATES
Motorola 49'36"
75.
Eros POLI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 50'08"
76.
Michael ANDERSSON
Team Deutsche Telekom 50'12"
77.
Gerrit DE VRIES
Team Polti 50'37"
78.
Frédéric GUESDON
Team Polti 50'48"
79.
George HINCAPIE
Motorola 50'55"
80.
Scott SUNDERLAND
Lotto - Isoglass 55'37"
81.
Giuseppe GUERINI
Team Polti 58'01"
82.
Dirk BALDINGER
Team Polti 59'39"
83.
Benoît SALMON
Collstrop - Lystex 1h01'53"
84.
Francisque TEYSSIER
Aubervilliers 93 - Peugeot 1h02'52"
85.
Christophe MENGIN
Petit Casino 1h03'11"
86.
Danny DAELMAN
Collstrop - Lystex 1h03'44"
87.
Bjarne RIIS
Team Deutsche Telekom 1h04'23"
88.
Xavier JAN
Force Sud 1h04'53"
89.
Jean Pierre BOURGEOT
Agrigel - La Creuse - Fenioux 1h09'32"
90.
Davide PERONA
Gewiss - Playbus 1h10'05"
91.
Hervé BOUSSARD
Aubervilliers 93 - Peugeot 1h10'19"
92.
Jean-Pierre DELPHIS
Aki - Gipiemme - Safi 1h10'45"
93.
Laurent PILLON
Mutuelle de Seine-et-Marne 1h11'37"
94.
Sebastien MEDAN
Collstrop - Lystex 1h15'16"
95.
Nicolas JALABERT
Mutuelle de Seine-et-Marne 1h20'04"
96.
Peter DE CLERCQ
Collstrop - Lystex 1h20'27"
97.
Fabrice GOUGOT
Petit Casino 1h20'43"
98.
Jose Luis SANCHEZ DE LA ROCHA
Kelme - Artiach 1h20'54"
99.
Denis ZANETTE
Aki - Gipiemme - Safi 1h21'50"
100.
Giuseppe CITTERIO
Aki - Gipiemme - Safi 1h23'11"
101.
Martial LOCATELLI
Petit Casino 1h25'22"
102.
Lauri AUS
Mutuelle de Seine-et-Marne 1h33'12"
103.
José Angel VIDAL
Kelme - Artiach 1h33'26"
104.
Jean-Luc MASDUPUY
Agrigel - La Creuse - Fenioux 1h40'50"
105.
Michelangelo CAUZ
Aki - Gipiemme - Safi 1h41'05"
106.
Christophe AGNOLUTTO
Petit Casino 1h44'23"
107.
Blaise CHAUVIÈRE
Mutuelle de Seine-et-Marne 1h45'49"
108.
Franck BOUYER
Agrigel - La Creuse - Fenioux 1h58'55"