Amstel Gold Race 1996

31st edition

27 July 1996

Rider Team Time
1.
Stefano ZANINI
Gewiss - Playbus 5h55'36"
2.
Mauro BETTIN
Refin - Mobilvetta 00'22"
3.
Johan MUSEEUW
Mapei - GB
4.
Alexandre GONTCHENKOV
Roslotto - ZG Mobili
5.
Fabiano FONTANELLI
MG Boys Maglificio - Technogym
6.
Andrei TCHMIL
Lotto - Isoglass
7.
Emmanuel MAGNIEN
Festina - Lotus
8.
Gianluca BORTOLAMI
Mapei - GB
9.
Jens HEPPNER
Team Deutsche Telekom
10.
Beat ZBERG
Carrera - Longoni Sport
11.
Rolf SØRENSEN
Rabobank
12.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Longoni Sport
13.
Marcos Antonio SERRANO
Kelme - Artiach
14.
Maurizio FONDRIEST
Roslotto - ZG Mobili
15.
Gabriele MISSAGLIA
Panaria - Vinavil
16.
Viatcheslav EKIMOV
Rabobank
17.
Lance ARMSTRONG
Motorola
18.
Andrea PERON
Motorola
19.
Enrico ZAINA
Carrera - Longoni Sport
20.
Bjarne RIIS
Team Deutsche Telekom
21.
Frank VANDENBROUCKE
Mapei - GB
22.
Zenon JASKUŁA
Brescialat - Verynet
23.
Gianni FARESIN
Panaria - Vinavil
24.
Laurent MADOUAS
Motorola
25.
Franco BALLERINI
Mapei - GB
26.
Miguel INDURÁIN
Banesto
27.
Gianni BUGNO
MG Boys Maglificio - Technogym
28.
Michele BARTOLI
MG Boys Maglificio - Technogym
29.
Axel MERCKX
Motorola 01'06"
30.
Stefano CATTAI
Roslotto - ZG Mobili
31.
Davide REBELLIN
Team Polti 01'11"
32.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus
33.
Frank CORVERS
Lotto - Isoglass
34.
Bruno THIBOUT
Motorola
35.
Laurent DUFAUX
Festina - Lotus 01'14"
36.
Daniele NARDELLO
Mapei - GB
37.
Mauro Antonio SANTAROMITA
Gewiss - Playbus
38.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom 01'31"
39.
Fabrizio BONTEMPI
Brescialat - Verynet
40.
Mariano PICCOLI
Brescialat - Verynet
41.
Laurent ROUX
TVM - Farm Frites
42.
Stefano FAUSTINI
Aki - Gipiemme - Safi
43.
Benoît SALMON
Collstrop - Lystex
44.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus
45.
Marco SALIGARI
MG Boys Maglificio - Technogym
46.
Giorgio FURLAN
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
47.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Kelme - Artiach
48.
Felice PUTTINI
Refin - Mobilvetta 01'36"
49.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Artiach
50.
Leonardo PIEPOLI
Refin - Mobilvetta
51.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Banesto
52.
Bruno CENGHIALTA
Gewiss - Playbus
53.
Ermanno BRIGNOLI
Gewiss - Playbus
54.
Stéphane HEULOT
GAN
55.
Fausto DOTTI
Brescialat - Verynet 02'05"
56.
Stefano COLAGÈ
Refin - Mobilvetta
57.
Maarten DEN BAKKER
TVM - Farm Frites 02'19"
58.
Peter VAN PETEGEM
TVM - Farm Frites
59.
Kiko GARCIA ARMENDARIS
O.N.C.E. 02'34"
60.
Bo HAMBURGER
TVM - Farm Frites
61.
Brian HOLM
Team Deutsche Telekom
62.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
63.
Peter MEINERT NIELSEN
Team Deutsche Telekom
64.
Mauro GIANETTI
Team Polti
65.
Rodolfo MASSI
Refin - Mobilvetta
66.
Laurent BROCHARD
Festina - Lotus 03'19"
67.
Michael BOOGERD
Rabobank 03'46"
68.
Niels VAN DER STEEN
TVM - Farm Frites
69.
Marco ZEN
Roslotto - ZG Mobili 07'34"
70.
Sergei OUTCHAKOV
Team Polti 11'52"
71.
Leonardo CALZAVARA
Team Polti
72.
Peter VERBEKEN
Lotto - Isoglass 13'56"
73.
Geert VERHEYEN
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx
74.
Raymond MEIJS
Foreldorado - Golff
75.
Leon VAN BON
Rabobank
76.
Bart VOSKAMP
TVM - Farm Frites
77.
Daniele SGNAOLIN
Roslotto - ZG Mobili
78.
Erik BREUKINK
Rabobank
79.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Isoglass
80.
Denis ZANETTE
Aki - Gipiemme - Safi
81.
Andrei TETERYUK
Aki - Gipiemme - Safi
82.
Santiago BLANCO GIL
Banesto
83.
Marco DELLA VEDOVA
Brescialat - Verynet
84.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Artiach

Race information

Date: 27 July 1996