National Championship Italy - 1996

3rd edition

Monteveglio - Monteveglio 252.7 km

23 June 1996

Rider Team Time
1.
Mario CIPOLLINI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 6h00'35"
2.
Mario TRAVERSONI
Carrera - Longoni Sport
3.
Endrio LEONI
Aki - Gipiemme - Safi
4.
Fabrizio GUIDI
Scrigno - Blue Storm
5.
Andrea FERRIGATO
Roslotto - ZG Mobili
6.
Roberto PELLICONI
Amore & Vita - Forzarcore - Galatron
7.
Fabio BALDATO
MG Boys Maglificio - Technogym
8.
Maurizio FONDRIEST
Roslotto - ZG Mobili
9.
Stefano COLAGÈ
Refin - Mobilvetta
10.
Franco BALLERINI
Mapei - GB
11.
Fabrizio BONTEMPI
Brescialat - Verynet
12.
Fausto DOTTI
Brescialat - Verynet
13.
Alessandro BERTOLINI
Brescialat - Verynet
14.
Nicola LODA
MG Boys Maglificio - Technogym
15.
Mariano PICCOLI
Brescialat - Verynet
16.
Stefano CHECCHIN
Carrera - Longoni Sport
17.
Massimo APOLLONIO
Scrigno - Blue Storm
18.
Silvio MARTINELLO
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
19.
Andrea TAFI
Mapei - GB
20.
Gabriele MISSAGLIA
Panaria - Vinavil
21.
Davide PERONA
Gewiss - Playbus
22.
Mirco CREPALDI
Team Polti
23.
Daniele NARDELLO
Mapei - GB
24.
Marcello SIBONI
Carrera - Longoni Sport
25.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Longoni Sport
26.
Mario CHIESA
Carrera - Longoni Sport
27.
Marco FINCATO
Roslotto - ZG Mobili
28.
Francesco CASAGRANDE
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
29.
Luca GELFI
Brescialat - Verynet
30.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - GB
31.
Davide REBELLIN
Team Polti
32.
Roberto PETITO
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
33.
Valentino FOIS
Panaria - Vinavil
34.
Marco SALIGARI
MG Boys Maglificio - Technogym
35.
Paolo SAVOLDELLI
Roslotto - ZG Mobili
36.
Carlo FINCO
MG Boys Maglificio - Technogym
37.
Ermanno BRIGNOLI
Gewiss - Playbus
38.
Davide DALL'OLIO
Amore & Vita - Forzarcore - Galatron
39.
Ivan GOTTI
Gewiss - Playbus
40.
Sauro GALLORINI
Scrigno - Blue Storm
41.
Bruno CENGHIALTA
Gewiss - Playbus
42.
Gianni FARESIN
Panaria - Vinavil
43.
Oscar PELLICIOLI
Carrera - Longoni Sport
44.
Alberto ELLI
MG Boys Maglificio - Technogym
45.
Sergio BARBERO
Carrera - Longoni Sport
46.
Amilcare TRONCA
Scrigno - Blue Storm
47.
Michele BARTOLI
MG Boys Maglificio - Technogym
48.
Stefano DELLA SANTA
Mapei - GB
49.
Enrico ZAINA
Carrera - Longoni Sport
50.
Cristian GASPERONI
Scrigno - Blue Storm
51.
Massimiliano LELLI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
52.
Mauro BETTIN
Refin - Mobilvetta 2'40"
53.
Gian Matteo FAGNINI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 2'55"
54.
Mario SCIREA
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
55.
Marco SERPELLINI
Panaria - Vinavil
56.
Daniele CIGNALI
Scrigno - Blue Storm 6'40"
57.
Roberto DAL SIE
Aki - Gipiemme - Safi
58.
Mario MANZONI
Roslotto - ZG Mobili
59.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Co. Bo.
60.
Stefano FAUSTINI
Aki - Gipiemme - Safi
61.
Marco ZEN
Roslotto - ZG Mobili
62.
Roberto PISTORE
MG Boys Maglificio - Technogym
63.
Andrea NOÈ
Mapei - GB
64.
Dario NICOLETTI
Mapei - GB
65.
Stefano CATTAI
Roslotto - ZG Mobili
66.
Andrea PALUAN
Cantina Tollo - Co. Bo.
67.
Roberto CARUSO
Selle Italia - Gaseosas Glacial - Magniflex
68.
Massimo PODENZANA
Carrera - Longoni Sport
69.
Andrea BROGNARA
Gewiss - Playbus
70.
Juri RECANATI
Cantina Tollo - Co. Bo.
71.
Maurizio MOLINARI
MG Boys Maglificio - Technogym
72.
Leonardo CALZAVARA
Team Polti
73.
Marco VELO
Brescialat - Verynet
74.
Bruno BOSCARDIN
Festina - Lotus
75.
Lorenzo FERDEGHINI
MG Boys Maglificio - Technogym
76.
Giuseppe CALCATERRA
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
77.
Paolo FORNACIARI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
78.
Sergio PREVITALI
Panaria - Vinavil
79.
Mauro RADAELLI
Brescialat - Verynet
80.
Marco DELLA VEDOVA
Brescialat - Verynet
81.
Cristiano FRATTINI
Brescialat - Verynet
82.
Giovanni LOMBARDI
Team Polti
83.
Mirko CELESTINO
Team Polti
84.
Michele POSER
Ideal - Aster Lichy
85.
Andrea PATUELLI
Amore & Vita - Forzarcore - Galatron
86.
Dario BOTTARO
Gewiss - Playbus
87.
Rossano BRASI
Team Polti
88.
Massimo DONATI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
89.
Riccardo FORCONI
Amore & Vita - Forzarcore - Galatron
90.
Gianpaolo MONDINI
Amore & Vita - Forzarcore - Galatron
91.
Gianluca PIEROBON
Refin - Mobilvetta
92.
Claudio CAMIN
Brescialat - Verynet
93.
Marco LIETTI
MG Boys Maglificio - Technogym
94.
Davide CASAROTTO
Scrigno - Blue Storm
95.
Giuseppe GUERINI
Team Polti
96.
Nicola MINALI
Gewiss - Playbus
97.
Federico DE BENI
Brescialat - Verynet
98.
Gianni BUGNO
MG Boys Maglificio - Technogym
99.
Francesco FRATTINI
Gewiss - Playbus
100.
Alessandro BARONTI
Panaria - Vinavil
101.
Alessandro CALZOLARI
Mapei - GB