Clasica San Sebastian - 1996

16th edition

San Sebastián - San Sebastián 234 km

10 August 1996

Rider Team Time
1.
Udo BÖLTS
Team Deutsche Telekom 5h45'55"
2.
Stefano CATTAI
Roslotto - ZG Mobili
3.
Massimo PODENZANA
Carrera - Longoni Sport
4.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus
5.
Marco FINCATO
Roslotto - ZG Mobili
6.
Alberto ELLI
MG Boys Maglificio - Technogym
7.
Fabio BALDATO
MG Boys Maglificio - Technogym 1'01"
8.
Andrea FERRIGATO
Roslotto - ZG Mobili
9.
Francesco CASAGRANDE
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
10.
Laurent JALABERT
O.N.C.E.
11.
Abraham OLANO
Mapei - GB
12.
Miguel INDURÁIN
Banesto
13.
Laurent DUFAUX
Festina - Lotus
14.
Lance ARMSTRONG
Motorola
15.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom
16.
Maximilian SCIANDRI
Motorola
17.
Johan MUSEEUW
Mapei - GB 3'18"
18.
Valentino FOIS
Panaria - Vinavil
19.
Maurizio FONDRIEST
Roslotto - ZG Mobili
20.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto
21.
Stefano COLAGE
Refin - Mobilvetta 3'28"
22.
Andrei TCHMIL
Lotto - Isoglass
23.
Stefano CHECCHIN
Carrera - Longoni Sport
24.
Michel LAFIS
Team Deutsche Telekom
25.
Pascal CHANTEUR
Petit Casino
26.
Laurent MADOUAS
Motorola
27.
Sergei UTCHAKOV
Team Polti
28.
Bart VOSKAMP
TVM - Farm Frites
29.
Fausto DOTTI
Brescialat - Verynet
30.
Laurent ROUX
TVM - Farm Frites
31.
Fabio ROSCIOLI
Refin - Mobilvetta
32.
Fabrizio BONTEMPI
Brescialat - Verynet
33.
Fabrice GOUGOT
Petit Casino
34.
Vasilli DAVIDENKO
Roslotto - ZG Mobili
35.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Kelme - Artiach
36.
Michael BOOGERD
Rabobank
37.
Javier PASCUAL RODRIGUEZ
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
38.
Kevin LIVINGSTON
Motorola
39.
Scott SUNDERLAND
Lotto - Isoglass
40.
Frank VANDENBROUCKE
Mapei - GB
41.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Mx Onda
42.
Axel MERCKX
Motorola
43.
Bobby JULICH
Motorola
44.
Paolo FORNACIARI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
45.
Stefano FAUSTINI
Aki - Gipiemme - Safi
46.
Alessandro BARONTI
Panaria - Vinavil
47.
Dmitri KONYCHEV
Aki - Gipiemme - Safi
48.
Javier PASCUAL LLORENTE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
49.
Mauro GIANETTI
Team Polti
50.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Euskadi
51.
Inigo GONZALEZ HEREDIA
Euskadi
52.
Johan BRUYNEEL
Rabobank
53.
Cristiano FRATTINI
Brescialat - Verynet
54.
Gabriele MISSAGLIA
Panaria - Vinavil
55.
Mirko GUALDI
Team Polti
56.
Stephane HEULOT
GAN
57.
Andrei TETERIUK
Aki - Gipiemme - Safi
58.
Filippo SIMEONI
Carrera - Longoni Sport
59.
Claus Michael MÖLLER
Mx Onda
60.
Erik BREUKINK
Rabobank
61.
Gianni FARESIN
Panaria - Vinavil
62.
Viatcheslav EKIMOV
Rabobank
63.
Maarten DEN BAKKER
TVM - Farm Frites
64.
Arsenio GONZALEZ
Mapei - GB
65.
Marino ALONSO
Banesto
66.
Santiago BLANCO GIL
Banesto
67.
Michele BARTOLI
MG Boys Maglificio - Technogym
68.
Vladislav BOBRIK
Gewiss - Playbus
69.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
70.
Sergei USLAMINE
Refin - Mobilvetta
71.
Manuel FERNANDEZ GINES
Mapei - GB
72.
Roberto SIERRA
O.N.C.E.
73.
Stephane GOUBERT
Festina - Lotus
74.
Thomas FLEISCHER
Lotto - Isoglass
75.
Peter FARAZIJN
Lotto - Isoglass
76.
Jens HEPPNER
Team Deutsche Telekom
77.
Federico ECHAVE
Mapei - GB
78.
Bruno CENGHIALTA
Gewiss - Playbus
79.
Sergio BARBERO
Carrera - Longoni Sport
80.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Isoglass
81.
Davide REBELLIN
Team Polti
82.
Herminio DIAZ ZABALA
O.N.C.E.
83.
Oscar PELLICCIOLI
Carrera - Longoni Sport
84.
Alberto LEANIZBARRUTIA
O.N.C.E.
85.
Neil STEPHENS
O.N.C.E.
86.
Fernando ESCARTIN
Kelme - Artiach
87.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E.
88.
Inaki AYARZAGUENA
Euskadi
89.
Marc WAUTERS
Lotto - Isoglass
90.
Roberto CONTI
Panaria - Vinavil
91.
Andrei ZINTCHENKO
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 9'00"
92.
Antonio SANCHEZ GARCIA
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
93.
Gianluca GORINI
Aki - Gipiemme - Safi
94.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Kelme - Artiach
95.
Francisco BENITEZ ESBRI
Kelme - Artiach
96.
David GARCIA MARQUINA
Euskadi
97.
William Chann MCRAE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
98.
Ivon AJURIA GORDON
Euskadi
99.
Inigo CHAURREAU
Team Polti
100.
Andrea NOË
Mapei - GB
101.
Marco MILESI
Brescialat - Verynet
102.
Federico MUNOZ
Kelme - Artiach
103.
Paolo SAVOLDELLI
Roslotto - ZG Mobili
104.
Aitor GARMENDIA
O.N.C.E.
105.
Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto
106.
Andrea PERON
Motorola
107.
Endrio LEONI
Aki - Gipiemme - Safi 11'37"
108.
Gerard RUÉ
GAN
109.
Christophe AGNOLUTTO
Petit Casino
110.
Yoshiyuki ABE
Panaria - Vinavil
111.
Jim VAN DE LAER
TVM - Farm Frites
112.
Angelo CANZONIERI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
113.
Ignacio RODRIGUEZ MOLINA
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
114.
Marco DELLA VEDOVA
Brescialat - Verynet
115.
Frédéric BESSY
Petit Casino
116.
Denis ZANETTE
Aki - Gipiemme - Safi
117.
Serguei SMETANINE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
118.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
119.
Henk VOGELS JR
Rabobank
120.
Nicola LODA
MG Boys Maglificio - Technogym
121.
Raymond THEBES
TVM - Farm Frites
122.
Jose Ramon URIARTE
Banesto
123.
Philippe BORDENAVE
Petit Casino
124.
Jan BOVEN
Rabobank
125.
Rames GAYNETDINOV
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
126.
Christophe MENGIN
Petit Casino
127.
Ronan PENSEC
GAN
128.
Marco VELO
Brescialat - Verynet
129.
Claudio CAMIN
Brescialat - Verynet
130.
Frank CORVERS
Lotto - Isoglass
131.
Gerd AUDEHM
Team Deutsche Telekom
132.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
133.
Alfredo IRUSTA SAMPEDRO
Mx Onda
134.
Igor GONZALEZ DE GALDEANO
Euskadi
135.
Alvaro GONZALEZ DE GALDEANO
Euskadi
136.
Cédric VASSEUR
GAN
137.
Armand DE LAS CUEVAS
Petit Casino
138.
Bert DIETZ
Team Deutsche Telekom
139.
Marco ZEN
Roslotto - ZG Mobili
140.
François SIMON
GAN
141.
Marco SERPELLINI
Panaria - Vinavil
142.
Angel Luis CASERO MORENO
Banesto
143.
Gianni BUGNO
MG Boys Maglificio - Technogym
144.
Junichi KIKUTA
Mx Onda
145.
Carlo FINCO
MG Boys Maglificio - Technogym
146.
Roberto HERAS HERNANDEZ
Kelme - Artiach
147.
Vicente APARICIO
Banesto
148.
Giorgio FURLAN
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
149.
Marco LIETTI
MG Boys Maglificio - Technogym
150.
Joaquim MIGUELANEZ
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
151.
Philipp BUSCHOR
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
152.
Fabian JEKER
Festina - Lotus
153.
Tristan HOFFMAN
TVM - Farm Frites
154.
Francisco Javier MAULEON
Mapei - GB
155.
Jose Manuel URIA
Mx Onda
156.
Giuseppe GUERINI
Team Polti
157.
Tom CORDES
Mx Onda
158.
Franco VONA
Aki - Gipiemme - Safi
159.
Marcos Antonio SERRANO
Kelme - Artiach
160.
German NIETO
Mx Onda
161.
Tobias STEINHAUSER
Refin - Mobilvetta
162.
Roberto LAISEKA
Euskadi
163.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E.
164.
Rolf JÄRMANN
MG Boys Maglificio - Technogym
165.
Gilberto SIMONI
Aki - Gipiemme - Safi
166.
Alexandre GONTCHENKOV
Roslotto - ZG Mobili
167.
Mauro Antonio SANTAROMITA
Gewiss - Playbus
168.
Francesco FRATTINI
Gewiss - Playbus
169.
Bruno BOSCARDIN
Festina - Lotus
170.
Jose Antonio ESPINOSA
Mx Onda
171.
Mauro BETTIN
Refin - Mobilvetta
172.
Leonardo PIEPOLI
Refin - Mobilvetta
173.
Dario BOTTARO
Gewiss - Playbus
174.
Cristian SALVATO
Refin - Mobilvetta
175.
Emmanuel MAGNIEN
Festina - Lotus
176.
Peter VERBEKEN
Lotto - Isoglass
177.
Adrie VAN DER POEL
Rabobank
178.
Manuele SCOPSI
Gewiss - Playbus
179.
Mirco CREPALDI
Team Polti
180.
Georg TOTSCHNIG
Team Polti