Coppa Placci - 1996

45th edition

San Marino - Imola 210 km

29 September 1996

Rider Team Time
1.
Andrea TAFI
Mapei - GB 5h08'00"
2.
Luc LEBLANC
Team Polti 2"
3.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus 18"
4.
Andrea FERRIGATO
Roslotto - ZG Mobili 34"
5.
Gianluca VALOTI
Team Polti
6.
Valentino FOIS
Panaria - Vinavil
7.
Jesper SKIBBY
TVM - Farm Frites
8.
Massimo DONATI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
9.
Marco VERGNANI
Amore & Vita - Forzarcore - Galatron 42"
10.
Alberto ELLI
MG Boys Maglificio - Technogym 44"
11.
Angelo CITRACCA
Roslotto - ZG Mobili
12.
Massimo PODENZANA
Carrera - Longoni Sport
13.
Stefano CATTAI
Roslotto - ZG Mobili 1'38"
14.
Fabio ROSCIOLI
Refin - Mobilvetta 2'06"
15.
Bjarne RIIS
Team Deutsche Telekom 2'11"
16.
Johan MUSEEUW
Mapei - GB 2'14"
17.
Laurent ROUX
TVM - Farm Frites
18.
Claudio CHIAPPUCCI
Carrera - Longoni Sport
19.
Nicola MICELI
Selle Italia - Gaseosas Glacial - Magniflex
20.
Marco FINCATO
Roslotto - ZG Mobili
21.
Pavel TONKOV
Panaria - Vinavil
22.
Dario FRIGO
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 2'41"
23.
Michele COPPOLILLO
MG Boys Maglificio - Technogym
24.
Fabrizio SETTEMBRINI
Amore & Vita - Forzarcore - Galatron 3'05"
25.
Viatcheslav EKIMOV
Rabobank 9'30"
26.
Stefano CASAGRANDE
Scrigno - Blue Storm
27.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
28.
Andrea PATUELLI
Amore & Vita - Forzarcore - Galatron
29.
Felice PUTTINI
Refin - Mobilvetta
30.
Thomas FLEISCHER
Lotto - Isoglass
31.
Asiat SAITOV
Refin - Mobilvetta
32.
Marco VELO
Brescialat - Verynet
33.
Marco MILESI
Brescialat - Verynet
34.
Roberto MORETTI
Selle Italia - Gaseosas Glacial - Magniflex
35.
David TANI
Ideal - Aster Lichy
36.
Stephane HEULOT
GAN
37.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus
38.
Jean Cyril ROBIN
Festina - Lotus
39.
Gines SALMERON
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
40.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus
41.
Alessandro CALZOLARI
Mapei - GB
42.
Franco BALLERINI
Mapei - GB
43.
Marco SILVESTRI
Scrigno - Blue Storm
44.
Abraham OLANO
Mapei - GB
45.
Gianluca PIEROBON
Refin - Mobilvetta
46.
Pascal RICHARD
MG Boys Maglificio - Technogym 9'50"
47.
Guido WIRZ
PMU Romand - Bepsa - Loup Sport 14'50"
48.
Emmanuel HUBERT
GAN
49.
Marcel RENGGLI
PMU Romand - Bepsa - Loup Sport
50.
Sandro GIACOMELLI
Amore & Vita - Forzarcore - Galatron
51.
Cédric VASSEUR
GAN
52.
Morten SONNE
TVM - Farm Frites
53.
Henk VOGELS JR
Rabobank
54.
Aart VIERHOUTEN
Rabobank