Critérium International 1996  |  Stage 1. Gaillac - Gaillac   

65th edition

191 km, 30 March 1996

Rider Team Time
1.
Christophe CAPELLE
Aubervilliers 93 - Peugeot 4h47'10"
2.
Frank VANDENBROUCKE
Mapei - GB
3.
Frédéric MONCASSIN
GAN
4.
Lauri AUS
Mutuelle de Seine-et-Marne
5.
Davide REBELLIN
Team Polti
6.
Marcel WÜST
Mx Onda
7.
Mauro GIANETTI
Team Polti
8.
Stéphane HEULOT
GAN
9.
Nicolas JALABERT
Mutuelle de Seine-et-Marne
10.
Michel LAFIS
Team Deutsche Telekom
11.
Thierry MARIE
Agrigel - La Creuse - Fenioux
12.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom
13.
Mariano PICCOLI
Brescialat - Verynet
14.
Laurent BROCHARD
Festina - Lotus
15.
Andrea NOÈ
Mapei - GB
16.
Cyril SAUGRAIN
Aubervilliers 93 - Peugeot
17.
Damien NAZON
Banesto
18.
Pascal RICHARD
MG Boys Maglificio - Technogym
19.
Thomas FLEISCHER
Lotto - Isoglass
20.
Gilles TALMANT
Aubervilliers 93 - Peugeot
21.
Chris BOARDMAN
GAN
22.
Jose Antonio ESPINOSA
Mx Onda
23.
Claude LAMOUR
Mutuelle de Seine-et-Marne
24.
Mirko CELESTINO
Team Polti
25.
Francisco BENITEZ ESBRI
Kelme - Artiach
26.
Pascal CHANTEUR
Petit Casino
27.
Federico ECHAVE
Mapei - GB
28.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - GB
29.
Luca GELFI
Brescialat - Verynet
30.
Neil STEPHENS
O.N.C.E.
31.
Didier ROUS
GAN
32.
Fausto DOTTI
Brescialat - Verynet
33.
Oleg KOZLITINE
Lotto - Isoglass
34.
German NIETO
Mx Onda
35.
Gilles MAIGNAN
Mutuelle de Seine-et-Marne
36.
José Ramón URIARTE
Banesto
37.
Mariano ROJAS GIL
O.N.C.E.
38.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E.
39.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto
40.
Giuseppe GUERINI
Team Polti
41.
Gérard RUÉ
GAN
42.
Christophe BASSONS
Festina - Lotus
43.
Patrick JONKER
O.N.C.E.
44.
Erwan MENTHEOUR
Aki - Gipiemme - Safi
45.
Michele COPPOLILLO
MG Boys Maglificio - Technogym
46.
Vladimir PULNIKOV
TVM - Farm Frites
47.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus
48.
Laurent ROUX
TVM - Farm Frites
49.
Christophe RINERO
Mutuelle de Seine-et-Marne
50.
Jean-Luc MASDUPUY
Agrigel - La Creuse - Fenioux
51.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Artiach
52.
Arsenio GONZALEZ
Mapei - GB
53.
Dominique ARNOULD
Agrigel - La Creuse - Fenioux
54.
Jens HEPPNER
Team Deutsche Telekom
55.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Kelme - Artiach
56.
Gilles BOUVARD
Lotto - Isoglass
57.
Charles GUILBERT
Mutuelle de Seine-et-Marne
58.
Bjarne RIIS
Team Deutsche Telekom
59.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus
60.
Victor MORATILLA
Mx Onda
61.
Stéphane GOUBERT
Festina - Lotus
62.
Luis María DÍAZ DE OTAZU
O.N.C.E.
63.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Mx Onda
64.
Udo BÖLTS
Team Deutsche Telekom
65.
Thierry BOURGUIGNON
Aubervilliers 93 - Peugeot
66.
Stéphane PÉTILLEAU
TVM - Farm Frites
67.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Banesto
68.
Angel Luis CASERO MORENO
Banesto
69.
Thierry LAURENT
Agrigel - La Creuse - Fenioux
70.
Franck LAURANCE
Mutuelle de Seine-et-Marne
71.
Stefano FAUSTINI
Aki - Gipiemme - Safi
72.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
73.
Franco VONA
Aki - Gipiemme - Safi
74.
Aitor GARMENDIA
O.N.C.E.
75.
Peter VERBEKEN
Lotto - Isoglass
76.
Eddy SEIGNEUR
GAN
77.
Hervé BOUSSARD
Aubervilliers 93 - Peugeot
78.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E.
79.
Georg TOTSCHNIG
Team Polti
80.
Michael ANDERSSON
Team Deutsche Telekom
81.
Dominique BOZZI
Force Sud
82.
Alvaro GONZALEZ DE GALDEANO
Euskadi 16"
82.
David PLAZA ROMERO
Festina - Lotus 18"
84.
Fabrizio BONTEMPI
Brescialat - Verynet
85.
Laurent PILLON
Mutuelle de Seine-et-Marne
86.
Santiago BLANCO GIL
Banesto
87.
Bart VOSKAMP
TVM - Farm Frites
88.
Óscar LÓPEZ URIARTE
Euskadi
89.
Marco VELO
Brescialat - Verynet
90.
Stefano DELLA SANTA
Mapei - GB
91.
Juan Rodrigo ARENAS
Festina - Lotus
92.
Andrei TETERYUK
Aki - Gipiemme - Safi
93.
Eleuterio ANGUITA
Mx Onda
94.
Aitor BUGALLO MONDRAGON
Euskadi
95.
Igor FLORES
Euskadi
96.
Gilles DELION
Aki - Gipiemme - Safi
97.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Kelme - Artiach
98.
Paul VAN HYFTE
Lotto - Isoglass
99.
José Luis RUBIERA
Kelme - Artiach
100.
Christophe MOREAU
Festina - Lotus
101.
Manuel FERNANDEZ GINES
Mapei - GB
102.
Lars Kristian JOHNSEN
TVM - Farm Frites
103.
David GARCIA MARQUINA
Euskadi
104.
Jean Pierre BOURGEOT
Agrigel - La Creuse - Fenioux
105.
Alfredo IRUSTA SAMPEDRO
Mx Onda
106.
Xavier JAN
Force Sud
107.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Euskadi
108.
Jean-Philippe DOJWA
Aki - Gipiemme - Safi
109.
Yvon LEDANOIS
GAN
110.
Ronan PENSEC
GAN
111.
Artūras KASPUTIS
Petit Casino
112.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Euskadi
113.
Peter MEINERT NIELSEN
Team Deutsche Telekom
114.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Isoglass
115.
Luc LEBLANC
Team Polti
116.
Steffen KJÆRGAARD
TVM - Farm Frites
117.
Gerd AUDEHM
Team Deutsche Telekom
118.
Marco DELLA VEDOVA
Brescialat - Verynet
119.
Benoît SALMON
Collstrop - Lystex 37"
120.
Zenon JASKUŁA
Brescialat - Verynet 40"
121.
Blaise CHAUVIÈRE
Mutuelle de Seine-et-Marne
122.
Laurent GENTY
Aubervilliers 93 - Peugeot 1'09"
123.
Pascal LANCE
Aubervilliers 93 - Peugeot 1'13"
124.
Jean-Claude COLOTTI
Agrigel - La Creuse - Fenioux
125.
Scott SUNDERLAND
Lotto - Isoglass 1'19"
126.
Mirko GUALDI
Team Polti
127.
Fabrice GOUGOT
Petit Casino 1'24"
128.
Sergei OUTCHAKOV
Team Polti 1'56"
129.
Quintino Da Silva RODRIGUES
Kelme - Artiach 7'01"
130.
Tom DESMET
Collstrop - Lystex
131.
Frédéric BESSY
Petit Casino 8'31"
132.
Roberto PISTORE
MG Boys Maglificio - Technogym
133.
Martial LOCATELLI
Petit Casino
134.
Lorenzo FERDEGHINI
MG Boys Maglificio - Technogym
135.
Francisque TEYSSIER
Aubervilliers 93 - Peugeot
136.
Jose Manuel URIA
Mx Onda
137.
Erwin NIJBOER
Banesto
138.
Leon GINER BLAS
Kelme - Artiach
139.
Alessandro BERTOLINI
Brescialat - Verynet
140.
Ivon AJURIA GORDON
Euskadi
141.
Manuel CARBAJAL
Collstrop - Lystex
142.
Thomas DAVY
Banesto
143.
Sebastien MEDAN
Collstrop - Lystex
144.
Sylvain GOLAY
MG Boys Maglificio - Technogym
145.
Nicolas AUBIER
Petit Casino
146.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Isoglass
147.
Mariano MOREDA
Kelme - Artiach
148.
Philippe BORDENAVE
Petit Casino

Stage information

Start, finish: Stage 1. Gaillac - Gaillac

Distance: 191 km

Date: 30 March 1996