GP Ouest France - Plouay - 1996

Rider Team Country Time
1. Frank VANDENBROUCKE Mapei - GB
BEL
4h52'01"
2. Laurent BROCHARD Festina - Lotus
FRA
00'30"
3. Andrei TCHMIL Lotto - Isoglass
UKR
4. Laurent ROUX TVM - Farm Frites
FRA
5. Angelo LECCHI MG Boys Maglificio - Technogym
ITA
6. Germano PIERDOMENICO Cantina Tollo - Co.Bo.
ITA
00'34"
7. Marco LIETTI MG Boys Maglificio - Technogym
ITA
00'36"
8. Nicola LODA MG Boys Maglificio - Technogym
ITA
00'40"
9. Hendrik REDANT TVM - Farm Frites
BEL
00'43"
10. Claudio CHIAPPUCCI Carrera - Longoni Sport
ITA
11. Lylian LEBRETON Festina - Lotus
FRA
12. Gerard RUÉ GAN
FRA
13. Peter MEINERT NIELSEN Team Deutsche Telekom
DEN
00'47"
14. Anthony MORIN Aubervilliers 93 - Peugeot
FRA
01'10"
15. Fabrizio BONTEMPI Brescialat - Verynet
ITA
01'13"
16. Richard VIRENQUE Festina - Lotus
FRA
17. Jens HEPPNER Team Deutsche Telekom
GER
18. Beat ZBERG Carrera - Longoni Sport
SUI
19. Stephane HEULOT GAN
FRA
20. Pascal HERVÉ Festina - Lotus
FRA
21. Nicolas JALABERT Mutuelle de Seine et Marne
FRA
22. Laurent MADOUAS Motorola
FRA
23. Marco VELO Brescialat - Verynet
ITA
24. Fausto DOTTI Brescialat - Verynet
ITA
25. Claude LAMOUR Mutuelle de Seine et Marne
FRA
26. Vladislav BOBRIK Gewiss - Playbus
RUS
27. Youri SOURKOV Roslotto - ZG Mobili
MDA
01'22"
28. Lars MICHAELSEN Festina - Lotus
DEN
01'24"
29. José Luis RUBIERA Kelme - Artiach
ESP
30. Vincent CALI Agrigel - La Creuse - Fenioux
FRA
01'31"
31. Nicola MINALI Gewiss - Playbus
ITA
02'06"
32. Denis ZANETTE Aki - Gipiemme - Safi
ITA
07'36"
33. Alessandro POZZI Cantina Tollo - Co.Bo.
ITA
11'23"
34. Lars Kristian JOHNSEN TVM - Farm Frites
NOR
35. Laurent PILLON Mutuelle de Seine et Marne
FRA
36. Sebastien HATTON Aubervilliers 93 - Peugeot
FRA
37. Christophe AGNOLUTTO Petit Casino
FRA
38. Philippe BORDENAVE Petit Casino
FRA
39. Frédéric BESSY Petit Casino
FRA
40. Marco Antonio DI RENZO Cantina Tollo - Co.Bo.
ITA
41. Felix GARCIA CASAS Festina - Lotus
ESP
42. Ronan PENSEC GAN
FRA
43. Christophe MENGIN Petit Casino
FRA
44. Leon GINER BLAS Kelme - Artiach
ESP
45. Gerd AUDEHM Team Deutsche Telekom
GER
46. Rafael RUIZ ERENCIA Kelme - Artiach
ESP
47. Kurt VAN DE WOUWER Lotto - Isoglass
BEL
48. Cédric VASSEUR GAN
FRA
49. Dimitri SEDUN Roslotto - ZG Mobili
RUS
50. Stephane PETILLEAU TVM - Farm Frites
FRA
51. Jean Cyril ROBIN Festina - Lotus
FRA
52. Roberto HERAS HERNANDEZ Kelme - Artiach
ESP
53. Steffen KJAERGAARD TVM - Farm Frites
NOR
54. Stefano ZANINI Gewiss - Playbus
ITA
55. Jose Javier GOMEZ GOZALO Kelme - Artiach
ESP
56. Charles GUILBERT Mutuelle de Seine et Marne
FRA
57. Sergio BARBERO Carrera - Longoni Sport
ITA
58. Lorenzo FERDEGHINI MG Boys Maglificio - Technogym
ITA
59. Laurent GENTY Aubervilliers 93 - Peugeot
FRA
60. Stefano CASAGRANDE Scrigno - Blue Storm
ITA
61. Niels VAN DER STEEN TVM - Farm Frites
NED
62. Jerome LAVEUR PEDOUX Agrigel - La Creuse - Fenioux
FRA
63. Thierry GOUVENOU Aubervilliers 93 - Peugeot
FRA
64. Mauro Antonio SANTAROMITA Gewiss - Playbus
ITA
65. Gabriele COLOMBO Gewiss - Playbus
ITA
66. Stefano FAUSTINI Aki - Gipiemme - Safi
ITA
67. Andrea BROGNARA Gewiss - Playbus
ITA
68. Benoit SALMON Collstrop - Lystex
FRA
69. Ludovic AUGER Aubervilliers 93 - Peugeot
FRA
11'32"
70. François SIMON GAN
FRA