Vuelta a España 1996  |  Stage 15. Cabárceno - Valdezcaray   

51st edition

220 km, 21 September 1996

Rider Team Time
1.
Alex ZÜLLE
O.N.C.E. 5h48'30"
2.
Laurent DUFAUX
Festina - Lotus 00'02"
3.
Laurent JALABERT
O.N.C.E.
4.
Tony ROMINGER
Mapei - GB
5.
Roberto PISTORE
MG Boys Maglificio - Technogym 00'08"
6.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto
7.
Marcos Antonio SERRANO
Kelme - Artiach 00'15"
8.
Davide REBELLIN
Team Polti
9.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Artiach
10.
Georg TOTSCHNIG
Team Polti
11.
Neil STEPHENS
O.N.C.E.
12.
Mauro GIANETTI
Team Polti 00'34"
13.
Stefano FAUSTINI
Aki - Gipiemme - Safi 00'37"
14.
Daniel CLAVERO
Mx Onda 00'50"
15.
Bobby JULICH
Motorola 00'57"
16.
Andrea PERON
Motorola
17.
Vladislav BOBRIK
Gewiss - Playbus 01'10"
18.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
19.
Melchor MAURI PRAT
O.N.C.E.
20.
Daniele NARDELLO
Mapei - GB 01'14"
21.
Fabian JEKER
Festina - Lotus 01'21"
22.
Francisco Javier MAULEON
Mapei - GB
23.
Íñigo CHAURREAU
Team Polti 01'26"
24.
Massimo APOLLONIO
Scrigno - Blue Storm 01'38"
25.
Angelo LECCHI
MG Boys Maglificio - Technogym
26.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. 02'01"
27.
Angel Luis CASERO MORENO
Banesto 02'28"
28.
Santiago BLANCO GIL
Banesto
29.
Claus Michael MØLLER
Mx Onda
30.
Peter MEINERT NIELSEN
Team Deutsche Telekom
31.
Pascal CHANTEUR
Petit Casino
32.
Axel MERCKX
Motorola
33.
Giorgio FURLAN
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 03'04"
34.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Banesto 03'21"
35.
Inaki AYARZAGUENA
Euskadi 03'53"
36.
Fabrice GOUGOT
Petit Casino
37.
Maarten DEN BAKKER
TVM - Farm Frites
38.
Daniele CIGNALI
Scrigno - Blue Storm 04'04"
39.
Arsenio GONZALEZ
Mapei - GB 04'08"
40.
César SOLAUN
Euskadi 04'28"
41.
Marco LIETTI
MG Boys Maglificio - Technogym 05'10"
42.
Eleuterio ANGUITA
Mx Onda 05'13"
43.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Mx Onda 05'26"
44.
Manuel ABREU
Maia - Hipermercados Jumbo - Cin 06'11"
45.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Gewiss - Playbus
46.
Alessandro PETACCHI
Scrigno - Blue Storm 06'27"
47.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Mx Onda
48.
Christophe AGNOLUTTO
Petit Casino 06'58"
49.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Euskadi 07'00"
50.
Antonio SANCHEZ GARCIA
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino 07'21"
51.
Manuel PASCUAL SOLER
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
52.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 08'01"
53.
Rames GAYNETDINOV
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 08'26"
54.
Andrei ZINTCHENKO
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena 08'54"
55.
Gerd AUDEHM
Team Deutsche Telekom 09'02"
56.
Jose Antonio ESPINOSA
Mx Onda 10'34"
57.
Valerio TEBALDI
Festina - Lotus 11'25"
58.
Alberto LEANIZBARRUTIA
O.N.C.E. 14'14"
59.
Herminio DÍAZ ZABALA
O.N.C.E.
60.
Stefano ZANINI
Gewiss - Playbus
61.
Mirko CELESTINO
Team Polti
62.
Dmitri KONYCHEV
Aki - Gipiemme - Safi 16'18"
63.
Asier GUENETXEA
Euskadi
64.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Euskadi
65.
Oscar ARANGUREN
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
66.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E.
67.
Mario KUMMER
Team Deutsche Telekom
68.
Serguei SMETANINE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
69.
Bo HAMBURGER
TVM - Farm Frites
70.
Paolo VALOTI
Cantina Tollo - Co. Bo.
71.
Jürgen WERNER
Team Deutsche Telekom
72.
Gianni BUGNO
MG Boys Maglificio - Technogym
73.
Orlando RODRIGUES
Banesto
74.
Steffen WESEMANN
Team Deutsche Telekom
75.
Sauro GALLORINI
Scrigno - Blue Storm
76.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites
77.
Martin HVASTIJA
Cantina Tollo - Co. Bo.
78.
Alessio BARBAGLI
Scrigno - Blue Storm
79.
Marino ALONSO
Banesto
80.
Joaquim Adrego ANDRADE
Maia - Hipermercados Jumbo - Cin
81.
Oliverio RINCÓN
O.N.C.E.
82.
Denis ZANETTE
Aki - Gipiemme - Safi
83.
Nicola MINALI
Gewiss - Playbus
84.
Ermanno BRIGNOLI
Gewiss - Playbus
85.
Andrea BROGNARA
Gewiss - Playbus
86.
Miguel Ángel PEÑA CÁCERES
Mapei - GB
87.
Biagio CONTE
Scrigno - Blue Storm
88.
Tristan HOFFMAN
TVM - Farm Frites
89.
Bart LEYSEN
Mapei - GB
90.
Tom STEELS
Mapei - GB
91.
Roberto LAISEKA
Euskadi
92.
Gianluca GORINI
Aki - Gipiemme - Safi
93.
Lorenzo DI SILVESTRO
Cantina Tollo - Co. Bo. 17'51"
94.
José Luis RODRÍGUEZ GARCÍA
Kelme - Artiach 21'03"
95.
Luca PAVANELLO
Aki - Gipiemme - Safi
96.
Javier PASCUAL LLORENTE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
97.
Óscar LÓPEZ URIARTE
Euskadi
98.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Kelme - Artiach
99.
David PLAZA ROMERO
Festina - Lotus
100.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Artiach
101.
Juan Rodrigo ARENAS
Festina - Lotus
102.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Kelme - Artiach
103.
Antonio POLITANO
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
104.
Massimiliano MORI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
105.
Martial LOCATELLI
Petit Casino
106.
Angelo CANZONIERI
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
107.
Giuseppe CITTERIO
Aki - Gipiemme - Safi
108.
Roberto DAL SIE
Aki - Gipiemme - Safi
109.
Lars Kristian JOHNSEN
TVM - Farm Frites
110.
Manuel RODRIGUEZ GIL
Maia - Hipermercados Jumbo - Cin
111.
Franco VONA
Aki - Gipiemme - Safi
112.
Leonardo CALZAVARA
Team Polti
113.
Iñigo GONZALEZ DE HEREDIA
Euskadi
114.
Hendrik REDANT
TVM - Farm Frites
115.
Tom CORDES
Mx Onda
116.
William Chann MCRAE
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
117.
Kevin LIVINGSTON
Motorola
118.
Stephen HODGE
Festina - Lotus
119.
Ignacio GARCÍA CAMACHO
Kelme - Artiach
120.
Joaquim MIGUELANEZ
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
121.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Artiach
122.
Marco Antonio DI RENZO
Cantina Tollo - Co. Bo. 22'34"
123.
Juri RECANATI
Cantina Tollo - Co. Bo.
124.
Marcel WÜST
Mx Onda 23'19"
125.
Andrea PALUAN
Cantina Tollo - Co. Bo. 25'01"
126.
Stefano DANTE
Cantina Tollo - Co. Bo. 25'17"
127.
Rolf JÄRMANN
MG Boys Maglificio - Technogym 30'14"
128.
Lorenzo FERDEGHINI
MG Boys Maglificio - Technogym 30'44"
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 15. Cabárceno - Valdezcaray

Race Type: Mountain stage

Distance: 220 km

Date: 21 September 1996