Tour de France - 1997

84th edition

Stage 11. Andorra - Perpignan, 192 km    

16 July 1997

Rider Team Time
1.
Laurent DESBIENS
Cofidis 5h05'05"
2.
Carlo FINCO
MG Boys Maglificio - Technogym
3.
Sergei UTCHAKOV
Team Polti
4.
Frédéric MONCASSIN
GAN 00'18"
5.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom
6.
Mario TRAVERSONI
Mercatone Uno - Wega
7.
Fabio BALDATO
MG Boys Maglificio - Technogym
8.
Franky ANDREU
Cofidis
9.
Adriano BAFFI
US Postal Service
10.
Gianluca PIEROBON
Batik - Del Monte
11.
Lauri AUS
Casino - C'est votre Equipe
12.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites
13.
Andrei TCHMIL
Lotto - Mobistar - Isoglass
14.
Robbie MCEWEN
Rabobank
15.
Erik DEKKER
Rabobank
16.
Orlando RODRIGUES
Banesto
17.
Pascal CHANTEUR
Casino - C'est votre Equipe
18.
Viatcheslav EKIMOV
US Postal Service
19.
Claude LAMOUR
Mutuelle de Seine et Marne
20.
Christophe MENGIN
La Francaise des Jeux
21.
Valentino FOIS
Mapei - GB
22.
Marty JEMISON
US Postal Service
23.
François SIMON
GAN
24.
Nicola LODA
MG Boys Maglificio - Technogym
25.
Cédric VASSEUR
GAN
26.
Gian Matteo FAGNINI
Saeco - Estro
27.
Massimiliano LELLI
Saeco - Estro
28.
Gianluca BORTOLAMI
Festina - Lotus
29.
Frédéric GUESDON
La Francaise des Jeux
30.
Pascal LINO
BigMat - Auber 93
31.
Nicola MINALI
Batik - Del Monte
32.
Oskar CAMENZIND
Mapei - GB
33.
Andrea TAFI
Mapei - GB
34.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus
35.
George HINCAPIE
US Postal Service
36.
Tyler HAMILTON
US Postal Service
37.
Abraham OLANO
Banesto
38.
Manuel BELTRAN MARTINEZ
Banesto
39.
Bruno CENGHIALTA
Batik - Del Monte
40.
Bobby JULICH
Cofidis
41.
Peter LUTTENBERGER
Rabobank
42.
Christophe MOREAU
Festina - Lotus
43.
Marco ARTUNGHI
Mercatone Uno - Wega
44.
Francesco CASAGRANDE
Saeco - Estro
45.
Didier ROUS
Festina - Lotus
46.
Laurent PILLON
Mutuelle de Seine et Marne
47.
Laurent DUFAUX
Festina - Lotus
48.
Daniele SGNAOLIN
Roslotto - ZG Mobili
49.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom
50.
Laurent ROUX
TVM - Farm Frites
51.
Christopher BOARDMAN
GAN
52.
Maximilian SCIANDRI
La Francaise des Jeux
53.
Daniele NARDELLO
Mapei - GB
54.
Marco PANTANI
Mercatone Uno - Wega
55.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Batik - Del Monte
56.
Peter FARAZIJN
Lotto - Mobistar - Isoglass
57.
Matteo TOSATTO
MG Boys Maglificio - Technogym
58.
Fernando ESCARTIN
Kelme - Costa Blanca
59.
Jean Cyril ROBIN
US Postal Service
60.
Giusvan PIOVACCARI
Mercatone Uno - Wega
61.
José Angel VIDAL
Kelme - Costa Blanca
62.
Rolf SÖRENSEN
Rabobank
63.
Michael BOOGERD
Rabobank
64.
Bjarne RIIS
Team Deutsche Telekom
65.
Maarten DEN BAKKER
TVM - Farm Frites
66.
Jens HEPPNER
Team Deutsche Telekom
67.
Philippe GAUMONT
Cofidis
68.
Laurent MADOUAS
Lotto - Mobistar - Isoglass
69.
Alberto ELLI
Casino - C'est votre Equipe
70.
Gerard RUÉ
GAN
71.
Marcello SIBONI
Mercatone Uno - Wega
72.
Marino ALONSO
Banesto
73.
Fabrice GOUGOT
Casino - C'est votre Equipe
74.
Thierry GOUVENOU
BigMat - Auber 93
75.
Francisco Javier MAULEON
O.N.C.E.
76.
Thierry BOURGUIGNON
BigMat - Auber 93
77.
Paolo FORNACIARI
Saeco - Estro
78.
Georg TOTSCHNIG
Team Deutsche Telekom
79.
Javier PASCUAL RODRIGUEZ
Santa Clara
80.
Laurent GENTY
BigMat - Auber 93
81.
Beat ZBERG
Mercatone Uno - Wega
82.
Davide REBELLIN
La Francaise des Jeux
83.
Joona LAUKKA
Festina - Lotus
84.
Christian HENN
Team Deutsche Telekom
85.
Luc LEBLANC
Team Polti
86.
Laurent BROCHARD
Festina - Lotus
87.
Frank VANDENBROUCKE
Mapei - GB
88.
Massimo PODENZANA
Mercatone Uno - Wega
89.
Rolf JÄRMANN
Casino - C'est votre Equipe
90.
Peter MEINERT NIELSEN
US Postal Service
91.
Neil STEPHENS
Festina - Lotus
92.
Marco FINCATO
Roslotto - ZG Mobili
93.
Rossano BRASI
Team Polti
94.
Mauro GIANETTI
La Francaise des Jeux
95.
Andrea PERON
La Francaise des Jeux
96.
Mirco CREPALDI
Team Polti
97.
Dario FRIGO
Saeco - Estro
98.
Kevin LIVINGSTON
Cofidis
99.
Andrei TETERIUK
Lotto - Mobistar - Isoglass
100.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
101.
Francesco FRATTINI
Batik - Del Monte
102.
Stuart O'GRADY
GAN
103.
David ETXEBARRIA ALKORTA
O.N.C.E.
104.
Giuseppe TARTAGGIA
Batik - Del Monte
105.
Dariusz BARANOWSKI
US Postal Service
106.
Santiago BLANCO GIL
Banesto
107.
Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto
108.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus
109.
Angel Luis CASERO MORENO
Banesto
110.
David DELRIEU
Mutuelle de Seine et Marne
111.
Erik BREUKINK
Rabobank
112.
Inigo CHAURREAU
Team Polti
113.
Marco ZEN
Roslotto - ZG Mobili
114.
Roberto SIERRA
O.N.C.E.
115.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca
116.
Wilfried PEETERS
Mapei - GB
117.
Jean Philippe DOJWA
Mutuelle de Seine et Marne
118.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
119.
Gerrit DE VRIES
Team Polti
120.
Aitor GARMENDIA
O.N.C.E.
121.
Hernan BUENAHORA
Kelme - Costa Blanca
122.
Anthony MORIN
BigMat - Auber 93
123.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto
124.
Dominique RAULT
Mutuelle de Seine et Marne
125.
Roberto CONTI
Mercatone Uno - Wega
126.
Francisco BENITEZ ESBRI
Kelme - Costa Blanca
127.
Bo HAMBURGER
TVM - Farm Frites
128.
Philipp BUSCHOR
Saeco - Estro
129.
Paul VAN HYFTE
Lotto - Mobistar - Isoglass
130.
Johan MUSEEUW
Mapei - GB
131.
Marcelino GARCIA ALONSO
O.N.C.E.
132.
Giuseppe GUERINI
Team Polti
133.
Gianluca VALOTI
Team Polti
134.
Laurent JALABERT
O.N.C.E.
135.
Pascal DERAMÉ
US Postal Service
136.
Giorgio FURLAN
Saeco - Estro
137.
Pascal LANCE
BigMat - Auber 93
138.
Ludovic AUGER
BigMat - Auber 93
139.
Tristan HOFFMAN
TVM - Farm Frites
140.
Bart VOSKAMP
TVM - Farm Frites
141.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom 00'52"
142.
Flavio VANZELLA
La Francaise des Jeux 01'06"
143.
Miguel ARROYO
BigMat - Auber 93
144.
Servais KNAVEN
TVM - Farm Frites 01'29"
145.
Jesper SKIBBY
TVM - Farm Frites
146.
Arnaud PRÉTOT
GAN
147.
Eros POLI
GAN
148.
Stephane HEULOT
La Francaise des Jeux
149.
Udo BÖLTS
Team Deutsche Telekom 01'56"
150.
Henk VOGELS JR
GAN
151.
Alexandre GONTCHENKOV
Roslotto - ZG Mobili 00'00"
152.
Arturas KASPUTIS
Casino - C'est votre Equipe
153.
Patrick JONKER
Rabobank
154.
Oscar PELLICCIOLI
Mercatone Uno - Wega
155.
Luca SCINTO
MG Boys Maglificio - Technogym
156.
José Jaime GONZALEZ PICO
Kelme - Costa Blanca
157.
Peter VAN PETEGEM
TVM - Farm Frites
158.
Marc WAUTERS
Lotto - Mobistar - Isoglass
159.
Jo PLANCKAERT
Lotto - Mobistar - Isoglass 03'15"
160.
Gilberto SIMONI
MG Boys Maglificio - Technogym 04'17"
161.
Danny NELISSEN
Rabobank 04'25"
162.
Cyril SAUGRAIN
Cofidis 06'18"
163.
Marco SALIGARI
Casino - C'est votre Equipe 17'10"
164.
Zenon JASKULA
Mapei - GB
165.
Torsten SCHMIDT
Roslotto - ZG Mobili
166.
Stephane CUEFF
Mutuelle de Seine et Marne
167.
Benoît SALMON
Lotto - Mobistar - Isoglass
168.
Christophe AGNOLUTTO
Casino - C'est votre Equipe 21'16"
169.
Viatcheslav DJAVANIAN
Roslotto - ZG Mobili
170.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E.
171.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E.
172.
Gilles MAIGNAN
Mutuelle de Seine et Marne
173.
Luca COLOMBO
Batik - Del Monte
174.
Christophe RINERO
Cofidis
175.
Nicolas JALABERT
Cofidis