Tour de France - 1997

84th edition

Stage 19. Montbeliard - Dijon, 172 km    

25 July 1997

Rider Team Time
1.
Mario TRAVERSONI
Mercatone Uno - Wega 4h03'17"
2.
Francois SIMON
GAN 00'26"
3.
Marco SALIGARI
Casino - C'est votre Equipe
4.
Christian HENN
Team Deutsche Telekom
5.
Viatcheslav EKIMOV
US Postal Service
6.
Thierry BOURGUIGNON
BigMat - Auber 93
7.
Erik DEKKER
Rabobank
8.
Servais KNAVEN
TVM - Farm Frites
9.
Sergei OUTCHAKOV
Team Polti
10.
Bart VOSKAMP
TVM - Farm Frites 4h03'17"
11.
Jens HEPPNER
Team Deutsche Telekom
12.
Peter VAN PETEGEM
TVM - Farm Frites 00'26"
13.
Rolf SØRENSEN
Rabobank 00'30"
14.
Arnaud PRÉTOT
GAN 00'37"
15.
Cedric VASSEUR
GAN 17'57"
16.
Adriano BAFFI
US Postal Service
17.
Torsten SCHMIDT
Roslotto - ZG Mobili
18.
Lauri AUS
Casino - C'est votre Equipe
19.
Marco ARTUNGHI
Mercatone Uno - Wega
20.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom
21.
Matteo TOSATTO
MG Boys Maglificio - Technogym
22.
Christophe RINERO
Cofidis
23.
Robbie MCEWEN
Rabobank
24.
Paul VAN HYFTE
Lotto - Mobistar - Isoglass
25.
Frederic MONCASSIN
GAN
26.
George HINCAPIE
US Postal Service
27.
Francisco Javier MAULEON
O.N.C.E.
28.
Abraham OLANO
Banesto
29.
Pascal CHANTEUR
Casino - C'est votre Equipe
30.
Andrea TAFI
Mapei - GB
31.
Manuel BELTRÁN MARTINEZ
Banesto
32.
Miguel ARROYO
BigMat - Auber 93
33.
Laurent ROUX
TVM - Farm Frites
34.
Marco PANTANI
Mercatone Uno - Wega
35.
Marcello SIBONI
Mercatone Uno - Wega
36.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus
37.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Costa Blanca
38.
Francesco CASAGRANDE
Saeco - Estro
39.
Peter FARAZIJN
Lotto - Mobistar - Isoglass
40.
Nicolas JALABERT
Cofidis
41.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom
42.
Fabrice GOUGOT
Casino - C'est votre Equipe
43.
Francisco BENITEZ ESBRI
Kelme - Costa Blanca
44.
Nicola LODA
MG Boys Maglificio - Technogym
45.
Mirco CREPALDI
Team Polti
46.
Davide REBELLIN
La Francaise des Jeux
47.
Zenon JASKUŁA
Mapei - GB
48.
Michael BOOGERD
Rabobank
49.
Massimiliano LELLI
Saeco - Estro
50.
Inigo CHAURREAU
Team Polti
51.
Luca SCINTO
MG Boys Maglificio - Technogym
52.
Carlo FINCO
MG Boys Maglificio - Technogym
53.
Christophe MOREAU
Festina - Lotus
54.
Maarten DEN BAKKER
TVM - Farm Frites
55.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
56.
Peter LUTTENBERGER
Rabobank
57.
Marco ZEN
Roslotto - ZG Mobili
58.
Daniele NARDELLO
Mapei - GB
59.
José Angel VIDAL
Kelme - Costa Blanca
60.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
61.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Batik - Del Monte
62.
Daniele SGNAOLIN
Roslotto - ZG Mobili
63.
Roberto SIERRA
O.N.C.E.
64.
Beat ZBERG
Mercatone Uno - Wega
65.
Javier PASCUAL RODRIGUEZ
Santa Clara
66.
Frank VANDENBROUCKE
Mapei - GB
67.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca
68.
Gian Matteo FAGNINI
Saeco - Estro
69.
Jean Cyril ROBIN
US Postal Service
70.
Frederic GUESDON
La Francaise des Jeux
71.
Christophe MENGIN
La Francaise des Jeux
72.
Marty JEMISON
US Postal Service
73.
Pascal DERAMÉ
US Postal Service
74.
Tyler HAMILTON
US Postal Service
75.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom
76.
Roberto CONTI
Mercatone Uno - Wega
77.
Bjarne RIIS
Team Deutsche Telekom
78.
Gianluca BORTOLAMI
Festina - Lotus
79.
Gilberto SIMONI
MG Boys Maglificio - Technogym
80.
Dariusz BARANOWSKI
US Postal Service
81.
Gerrit DE VRIES
Team Polti
82.
Udo BÖLTS
Team Deutsche Telekom
83.
Flavio VANZELLA
La Francaise des Jeux
84.
Bobby JULICH
Cofidis
85.
Massimo PODENZANA
Mercatone Uno - Wega
86.
Giuseppe TARTAGGIA
Batik - Del Monte
87.
Didier ROUS
Festina - Lotus
88.
Laurent BROCHARD
Festina - Lotus
89.
Laurent MADOUAS
Lotto - Mobistar - Isoglass
90.
Alberto ELLI
Casino - C'est votre Equipe
91.
Georg TOTSCHNIG
Team Deutsche Telekom
92.
Arturas KASPUTIS
Casino - C'est votre Equipe
93.
Wilfried PEETERS
Mapei - GB
94.
Oscar PELLICIOLI
Mercatone Uno - Wega
95.
Giuseppe GUERINI
Team Polti
96.
Erik BREUKINK
Rabobank
97.
Orlando RODRIGUES
Banesto
98.
Giorgio FURLAN
Saeco - Estro
99.
Philipp BUSCHOR
Saeco - Estro
100.
Stéphane HEULOT
La Francaise des Jeux
101.
Bruno CENGHIALTA
Batik - Del Monte
102.
Rossano BRASI
Team Polti
103.
Joona LAUKKA
Festina - Lotus
104.
Andrea PERON
La Francaise des Jeux
105.
Hernan BUENAHORA
Kelme - Costa Blanca
106.
Peter MEINERT NIELSEN
US Postal Service
107.
Laurent DUFAUX
Festina - Lotus
108.
Dominique RAULT
Mutuelle de Seine et Marne
109.
Jesper SKIBBY
TVM - Farm Frites
110.
Angel Luis CASERO MORENO
Banesto
111.
Gianluca VALOTI
Team Polti
112.
Marino ALONSO
Banesto
113.
Santiago BLANCO GIL
Banesto
114.
Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto
115.
Marcelino GARCIA ALONSO
O.N.C.E.
116.
Thierry GOUVENOU
BigMat - Auber 93
117.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto
118.
Nicola MINALI
Batik - Del Monte
119.
Laurent GENTY
BigMat - Auber 93
120.
Pascal HERVE
Festina - Lotus
121.
Henk VOGELS JR
GAN
122.
Stuart O'GRADY
GAN
123.
Neil STEPHENS
Festina - Lotus
124.
Oskar CAMENZIND
Mapei - GB
125.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites
126.
Tristan HOFFMAN
TVM - Farm Frites
127.
Patrick JONKER
Rabobank
128.
Aitor GARMENDIA
O.N.C.E.
129.
Laurent JALABERT
O.N.C.E.
130.
Kevin LIVINGSTON
Cofidis
131.
Frankie ANDREU
Cofidis
132.
Christophe AGNOLUTTO
Casino - C'est votre Equipe
133.
Maximilian SCIANDRI
La Francaise des Jeux
134.
Eros POLI
GAN
135.
Gianluca PIEROBON
Batik - Del Monte
136.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E.
137.
Stephane CUEFF
Mutuelle de Seine et Marne