World Championships Road Race - 1997

64th edition

12 October 1997

Rider Team Time
1.
Laurent BROCHARD
Festina - Lotus 6h16'48"
2.
Bo HAMBURGER
TVM - Farm Frites
3.
Leon VAN BON
Rabobank
4.
Udo BÖLTS
Team Deutsche Telekom
5.
Melchor MAURI PRAT
O.N.C.E.
6.
Laurent DUFAUX
Festina - Lotus
7.
Lauri AUS
Casino - C'est votre Equipe 00'09"
8.
Johan MUSEEUW
Mapei - GB 00'16"
9.
Glenn MAGNUSSON
Amore & Vita - Forzarcore
10.
Michele BARTOLI
MG Boys Maglificio - Technogym
11.
Laurent JALABERT
O.N.C.E.
12.
Mauro GIANETTI
La Francaise des Jeux
13.
Francesco CASAGRANDE
Saeco - Estro
14.
Davide REBELLIN
La Francaise des Jeux
15.
Aart VIERHOUTEN
Rabobank 00'49"
16.
Jens ZEMKE
Team Nürnberger 00'50"
17.
Henk VOGELS JR
GAN 00'57"
18.
Andrei TCHMIL
Lotto - Mobistar - Isoglass
19.
Cédric VASSEUR
GAN
20.
Andrea TAFI
Mapei - GB 00'58"
21.
Oskar CAMENZIND
Mapei - GB
22.
Lars MICHAELSEN
TVM - Farm Frites
23.
Jo PLANCKAERT
Lotto - Mobistar - Isoglass
24.
Nicolas JALABERT
Cofidis
25.
Pjotr UGRUMOV
Roslotto - ZG Mobili
26.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
27.
Wilfried PEETERS
Mapei - GB
28.
Chris HORNER
La Francaise des Jeux
29.
Zbigniew PIATEK
30.
Angel EDO ALSINA
Kelme - Costa Blanca
31.
William Chann MCRAE
Santa Clara
32.
Bart VOSKAMP
TVM - Farm Frites
33.
Dariusz BARANOWSKI
US Postal Service
34.
Gianluca BORTOLAMI
Festina - Lotus
35.
Christian HENN
Team Deutsche Telekom
36.
Bruno THIBOUT
Cofidis
37.
Peter VAN PETEGEM
TVM - Farm Frites
38.
Mario AERTS
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx
39.
Tyler HAMILTON
US Postal Service
40.
Frédéric GUESDON
La Francaise des Jeux
41.
Daniel CLAVERO
Estepona en Marcha - Cafés Toscaf
42.
Servais KNAVEN
TVM - Farm Frites
43.
Max VAN HEESWIJK
Rabobank
44.
Laurent ROUX
TVM - Farm Frites
45.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
46.
Gianni FARESIN
Mapei - GB
47.
Armin MEIER
Batik - Del Monte
48.
Claus Michael MÖLLER
Estepona en Marcha - Cafés Toscaf
49.
Erik BREUKINK
Rabobank
50.
Michael BOOGERD
Rabobank
51.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
52.
Roberto HERAS HERNANDEZ
Kelme - Costa Blanca
53.
Axel MERCKX
Team Polti
54.
Bert DIETZ
Team Deutsche Telekom
55.
Sergei GONTCHAR
Aki - Safi
56.
Gianni BUGNO
Mapei - GB
57.
Maurizio FONDRIEST
Cofidis
58.
Marino ALONSO
Banesto
59.
Bjarne RIIS
Team Deutsche Telekom
60.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus 01'04"
61.
Michel LAFIS
Team Deutsche Telekom 07'35"
62.
Zenon JASKULA
Mapei - GB
63.
Andrzej SYPYTKOWSKI
Mróz
64.
Dainis OZOLS
Mróz
65.
Sergei IVANOV
TVM - Farm Frites
66.
Michael ANDERSSON
TVM - Farm Frites
67.
Nico MATTAN
Mapei - GB
68.
Marty JEMISON
US Postal Service
69.
Tomas KONECNY
ZVVZ - Giant - A.I.S.
70.
Frank MCCORMACK
Saturn 07'43"
71.
Jose Joaquim CASTELBLANCO
Telecom - Flavia 08'32"
72.
Luca SCINTO
MG Boys Maglificio - Technogym
73.
Mario KUMMER
Team Deutsche Telekom
74.
Piotr CHMIELEWSKI
75.
Alexei SIVAKOV
Roslotto - ZG Mobili
76.
Sergei USLAMINE
Refin - Mobilvetta
77.
Marcos Antonio SERRANO
Kelme - Costa Blanca
78.
Sascha HENRIX
P.S.V. Köln
79.
Sören PETERSEN
Tönissteiner - Saxon - Colnago
80.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Banesto
81.
Kurt VAN DE WOUWER
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx
82.
Brian HOLM
Team Deutsche Telekom
83.
Frank HOJ
Collstrop - Zeno Project
84.
Jörg JAKSCHE
Team Polti
85.
Cezary ZAMANA
Mróz 11'55"
86.
Piotr WADECKI
Mróz
87.
Federico MUNOZ
Telecom - Flavia