Tirreno - Adriatico - 1998

33rd edition

General Classification

11 March 1998 - 18 March 1998

Rider Team Time
1.
Rolf JÄRMANN
Casino - Ag2r 38h27'30"
2.
Franco BALLERINI
Mapei - Bricobi 00'04"
3.
Jens HEPPNER
Team Deutsche Telekom 01'15"
4.
Rolf SÖRENSEN
Rabobank 13'15"
5.
Zbigniew SPRUCH
Mapei - Bricobi 13'20"
6.
Germano PIERDOMENICO
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 13'22"
7.
Nicola LODA
Ballan 13'23"
8.
Claudio CHIAPPUCCI
Ros Mary - Amica Chips 13'25"
9.
Roberto PISTORE
Riso Scotti - MG Boys Maglificio - Playbus - Aiwa 13'27"
10.
Servais KNAVEN
TVM - Farm Frites
11.
Davide CASAROTTO
Scrigno - Gaerne 13'28"
12.
Romans VAINSTEINS
Kross - Selle Italia 13'30"
13.
Stefano FAUSTINI
Vini Caldirola - Longoni Sport
14.
Mario MANZONI
Mobilvetta - Northwave 13'43"
15.
Ermanno BRIGNOLI
Riso Scotti - MG Boys Maglificio - Playbus - Aiwa 13'48"
16.
Emanuele LUPI
Amore & Vita - Forzarcore 13'57"
17.
Andrei ZINTCHENKO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 14'18"
18.
Jan SCHAFFRATH
Team Deutsche Telekom 14'34"
19.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom 19'16"
20.
Gabriele BALDUCCI
Scrigno - Gaerne 24'13"
21.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom 24'37"
22.
Dario PIERI
Scrigno - Gaerne 24'49"
23.
Laurent DESBIENS
Cofidis 27'41"
24.
Fabian JEKER
Festina - Lotus 28'57"
25.
Steven DE JONGH
TVM - Farm Frites 31'23"
26.
Alessandro BERTOLINI
Cofidis 35'51"
27.
Pedro HORRILLO MUNOZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 36'15"
28.
Steffen WESEMANN
Team Deutsche Telekom
29.
Mirco CREPALDI
Team Polti 36'32"
30.
Laurent ROUX
TVM - Farm Frites 37'20"
31.
Vincent CALI
Casino - Ag2r 38'25"
32.
Pascal RICHARD
Casino - Ag2r 39'56"
33.
Marco MILESI
Brescialat - Liquigas 40'40"
34.
Gianluca PIANEGONDA
Mapei - Bricobi 41'37"
35.
Valerio TEBALDI
Mobilvetta - Northwave 41'41"
36.
Gianluca BORTOLAMI
Festina - Lotus 42'48"
37.
Gianluca PIEROBON
Kross - Selle Italia 50'44"
38.
Gabriele COLOMBO
Ballan 50'59"
39.
Gianluca SIRONI
Vini Caldirola - Longoni Sport 52'29"
40.
Marco VERGNANI
Kross - Selle Italia 52'41"
41.
Marco GIROLETTI
Mobilvetta - Northwave 59'17"
42.
Fabrizio BONTEMPI
Ros Mary - Amica Chips 1h01'00"
43.
Flavio VANZELLA
La Francaise des Jeux 1h02'04"
44.
Francesco FRATTINI
Team Deutsche Telekom 1h02'51"
45.
Jacky DURAND
Casino - Ag2r 1h05'03"
46.
Mauro GIANETTI
La Francaise des Jeux 1h12'46"
47.
Marc STREEL
Casino - Ag2r 1h12'56"