Giro d'Italia - 1998

Stage 14. Schio - Piancavallo (165 km) - 30/05

Rider Team Country Time
1. Marco PANTANI Mercatone Uno - Bianchi
ITA
4h22'11"
2. Pavel TONKOV Mapei - Bricobi
RUS
00'13"
3. Alex ZÜLLE Festina - Lotus
SUI
4. Giuseppe GUERINI Team Polti
ITA
00'28"
5. Andrea NOË Asics - C.G.A.
ITA
01'51"
6. Juan Carlos DOMINGUEZ Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ESP
02'02"
7. Marco VELO Mercatone Uno - Bianchi
ITA
8. Daniële DE PAOLI Ros Mary - Amica Chips
ITA
9. Daniel CLAVERO Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ESP
10. Ricardo FORCONI Mercatone Uno - Bianchi
ITA
11. Wladimir BELLI Festina - Lotus
ITA
12. Gabriele COLOMBO Ballan
ITA
02'58"
13. Davide REBELLIN Team Polti
ITA
14. Marco MAGNANI Cantina Tollo - Alexia Alluminio
ITA
15. Laurent ROUX TVM - Farm Frites
FRA
16. Andrei ZINTCHENKO Vitalicio Seguros - Grupo Generali
RUS
17. Oskar CAMENZIND Mapei - Bricobi
SUI
18. Nicola MICELI Riso Scotti - MG Boys Maglificio - Playbus - Aiwa
ITA
19. Fabian JEKER Festina - Lotus
SUI
20. Felix GARCIA CASAS Festina - Lotus
ESP
21. Luc LEBLANC Team Polti
FRA
22. Gianni FARESIN Mapei - Bricobi
ITA
23. Leonardo PIEPOLI Saeco Macchine per Caffé
ITA
24. Massimo PODENZANA Mercatone Uno - Bianchi
ITA
25. Roberto CONTI Mercatone Uno - Bianchi
ITA
26. Paolo BETTINI Asics - C.G.A.
ITA
03'21"
27. Michele BARTOLI Asics - C.G.A.
ITA
28. Stefano GARZELLI Mercatone Uno - Bianchi
ITA
29. Gilberto SIMONI Cantina Tollo - Alexia Alluminio
ITA
03'36"
30. Sergei GONTCHAR Cantina Tollo - Alexia Alluminio
UKR
31. Marcello SIBONI Mercatone Uno - Bianchi
ITA
03'52"
32. Pjotr UGRUMOV Ballan
LAT
03'57"
33. Amilcare TRONCA Ballan
ITA
34. Jose Enrique GUTIERREZ CATALUNA Kelme _Costa Blanca
ESP
04'04"
35. Francesco SECCHIARI Scrigno - Gaerne
ITA
04'14"
36. Stefano FAUSTINI Vini Caldirola - Longoni Sport
ITA
37. Enrico ZAINA Brescialat - Liquigas
ITA
04'34"
38. Roberto SGAMBELLURI Brescialat - Liquigas
ITA
39. Paolo SAVOLDELLI Saeco Macchine per Caffé
ITA
05'01"
40. Ivan GOTTI Saeco Macchine per Caffé
ITA
41. Mauro ZANETTI Vini Caldirola - Longoni Sport
ITA
42. Felice PUTTINI Ros Mary - Amica Chips
SUI
43. Massimo CODOL Mapei - Bricobi
ITA
05'16"
44. Gianni BUGNO Mapei - Bricobi
ITA
05'46"
45. Leonardo CALZAVARA Vini Caldirola - Longoni Sport
ITA
46. Marzio BRUSEGHIN Brescialat - Liquigas
ITA
47. Vladislav BOBRIK Riso Scotti - MG Boys Maglificio - Playbus - Aiwa
RUS
05'52"
48. Paolo LANFRANCHI Mapei - Bricobi
ITA
49. Claudio CHIAPPUCCI Ros Mary - Amica Chips
ITA
05'54"
50. Fabrice GOUGOT Casino - Ag2r
FRA
51. Armin MEIER Festina - Lotus
SUI
52. José Luis RUBIERA Kelme _Costa Blanca
ESP
53. Javier OCHOA PALACIOS Kelme _Costa Blanca
ESP
54. José Jaime GONZALEZ PICO Kelme _Costa Blanca
COL
55. Gabriele MISSAGLIA Mapei - Bricobi
ITA
07'13"
56. Hernan BUENAHORA Vitalicio Seguros - Grupo Generali
COL
57. Stefano CATTAI Ballan
ITA
58. Frédéric BESSY Casino - Ag2r
FRA
59. Stefano FINESSO Ros Mary - Amica Chips
ITA
07'34"
60. Arturas KASPUTIS Casino - Ag2r
LTU
61. Giorgio FURLAN Vini Caldirola - Longoni Sport
ITA
08'00"
62. Claus Michael MÖLLER TVM - Farm Frites
DEN
63. Filippo CASAGRANDE Scrigno - Gaerne
ITA
08'41"
64. Glenn MAGNUSSON Amore & Vita - Forzacore
SWE
09'10"
65. Arsenio GONZALEZ Kelme _Costa Blanca
ESP
66. Bruno CENGHIALTA Riso Scotti - MG Boys Maglificio - Playbus - Aiwa
ITA
67. Vincent CALI Casino - Ag2r
FRA
68. Santiago BOTERO ECHEVERRY Kelme _Costa Blanca
COL
69. Serguei SMETANINE Vitalicio Seguros - Grupo Generali
RUS
70. Andrei KIVILEV Festina - Lotus
KAZ
71. Niklas AXELSSON Scrigno - Gaerne
SWE
72. Mirko GUALDI Team Polti
ITA
09'17"
73. Andrea FERRIGATO Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ITA
09'25"
74. Nicola LODA Ballan
ITA
75. Denis ZANETTE Vini Caldirola - Longoni Sport
ITA
09'48"
76. Dmitri KONYCHEV Mercatone Uno - Bianchi
RUS
10'05"
77. Alexandre GONTCHENKOV Ballan
UKR
78. Mauro RADAELLI Vini Caldirola - Longoni Sport
ITA
10'08"
79. Vicente APARICIO Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ESP
10'15"
80. Alexandre SHEFER Asics - C.G.A.
KAZ
11'20"
81. Fabrizio GUIDI Team Polti
ITA
82. Michele COPPOLILLO Asics - C.G.A.
ITA
83. Mario SCIREA Saeco Macchine per Caffé
ITA
11'37"
84. Luca GELFI Ros Mary - Amica Chips
ITA
85. Pavel PADRNOS Saeco Macchine per Caffé
CZE
86. Marco DELLA VEDOVA Brescialat - Liquigas
ITA
87. David LEFÈVRE Casino - Ag2r
FRA
88. Carlo FINCO Ballan
ITA
89. Marco Antonio DI RENZO Cantina Tollo - Alexia Alluminio
ITA
90. Fabiano FONTANELLI Mercatone Uno - Bianchi
ITA
91. Zbigniew SPRUCH Mapei - Bricobi
POL
92. Davide BRAMATI Mapei - Bricobi
ITA
93. Germano PIERDOMENICO Cantina Tollo - Alexia Alluminio
ITA
94. Dario FRIGO Saeco Macchine per Caffé
ITA
95. Pedro HORRILLO MUNOZ Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ESP
15'00"
96. Rolf JÄRMANN Casino - Ag2r
SUI
97. Mariano PICCOLI Brescialat - Liquigas
ITA
17'07"
98. Luca SCINTO Asics - C.G.A.
ITA
99. Mario CIPOLLINI Saeco Macchine per Caffé
ITA
100. Angel EDO ALSINA Kelme _Costa Blanca
ESP
101. Giancarlo RAIMONDI Brescialat - Liquigas
ITA
102. David TANI Asics - C.G.A.
ITA
103. Carlo Marino BIANCHI Asics - C.G.A.
ITA
104. Alessandro PETACCHI Scrigno - Gaerne
ITA
105. Miguel Angel MARTIN PERDIGUERO Kelme _Costa Blanca
ESP
106. Endrio LEONI Ballan
ITA
107. Gianluca SIRONI Vini Caldirola - Longoni Sport
ITA
108. Angelo CANZONIERI Ballan
ITA
109. Biagio CONTE Scrigno - Gaerne
ITA
110. Marco ZANOTTI Vini Caldirola - Longoni Sport
ITA
111. Marco SALIGARI Casino - Ag2r
ITA
112. Federico PROFETI Amore & Vita - Forzacore
ITA
113. Elio AGGIANO Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ITA
114. Maurizio DE PASQUALE Amore & Vita - Forzacore
ITA
115. Toni TAULER Ros Mary - Amica Chips
ESP
116. Michael ANDERSSON TVM - Farm Frites
SWE
117. Andrea BROGNARA Riso Scotti - MG Boys Maglificio - Playbus - Aiwa
ITA
118. Luca MAZZANTI Cantina Tollo - Alexia Alluminio
ITA
119. Silvio MARTINELLO Team Polti
ITA
120. Cristian SALVATO Team Polti
ITA
121. Stefano CASAGRANDA Riso Scotti - MG Boys Maglificio - Playbus - Aiwa
ITA
122. Marco SERPELLINI Brescialat - Liquigas
ITA
123. Simone LEPORATTI Amore & Vita - Forzacore
ITA
124. Fabio BALDATO Riso Scotti - MG Boys Maglificio - Playbus - Aiwa
ITA
125. Martin HVASTIJA Cantina Tollo - Alexia Alluminio
SLO
126. Giuseppe PALUMBO Riso Scotti - MG Boys Maglificio - Playbus - Aiwa
ITA
127. Nicolay Bo LARSEN TVM - Farm Frites
DEN
128. Marc STREEL Casino - Ag2r
BEL
129. Davide CASAROTTO Scrigno - Gaerne
ITA
130. Ellis RASTELLI Brescialat - Liquigas
ITA
131. Andrea VATTERONI Scrigno - Gaerne
ITA
132. Ermanno BRIGNOLI Riso Scotti - MG Boys Maglificio - Playbus - Aiwa
ITA
133. Giuseppe CALCATERRA Saeco Macchine per Caffé
ITA
134. Alessandro BARONTI Cantina Tollo - Alexia Alluminio
ITA
135. Massimo STRAZZER Cantina Tollo - Alexia Alluminio
ITA
136. Federico COLONNA Asics - C.G.A.
ITA
137. Matthew WHITE Amore & Vita - Forzacore
AUS
138. Enrico CASSANI Team Polti
ITA
139. Geert VAN BONDT TVM - Farm Frites
BEL
140. Vladimir DUMA Scrigno - Gaerne
UKR
141. Simone ZUCCHI Amore & Vita - Forzacore
ITA
142. Dario ANDRIOTTO Amore & Vita - Forzacore
ITA
143. Bruno BOSCARDIN Festina - Lotus
SUI
144. Andrea PATUELLI Amore & Vita - Forzacore
ITA
145. Gian Matteo FAGNINI Saeco Macchine per Caffé
ITA
146. Marcel WÜST Festina - Lotus
GER
147. Francesco ARAZZI Ros Mary - Amica Chips
ITA
148. Tristan HOFFMAN TVM - Farm Frites
NED