Vuelta a España - 1998

53rd edition

Stage 10. Vic - Andorra Estació de Pal (And), 200 km    

13 September 1998

Rider Team Time
1.
Jose Maria JIMENEZ SASTRE
Banesto 5h22'39"
2.
Fernando ESCARTIN
Kelme - Costa Blanca 00'16"
3.
Roberto HERAS HERNANDEZ
Kelme - Costa Blanca 01'26"
4.
Oskar CAMENZIND
Mapei - Bricobi 01'31"
5.
Daniel CLAVERO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
6.
Gilberto SIMONI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
7.
Laurent JALABERT
Once
8.
Manuel BELTRAN MARTINEZ
Banesto
9.
Jose Joaquim CASTELBLANCO
Avianca - Telecom - Kelme
10.
Alex ZÜLLE
Festina - Lotus
11.
Abraham OLANO
Banesto
12.
José Luis RUBIERA
Kelme - Costa Blanca
13.
Andrei ZINTCHENKO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
14.
Marcos Antonio SERRANO
Kelme - Costa Blanca
15.
Alvaro GONZALEZ DE GALDEANO
Euskaltel - Euskadi
16.
Gianluca VALOTI
Team Polti
17.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus 02'17"
18.
Richard VIRENQUE
Festina - Lotus
19.
Lance ARMSTRONG
US Postal Service 02'19"
20.
David PLAZA ROMERO
Cofidis
21.
Julio Cesar AGUIRRE CABRERA
Avianca - Telecom - Kelme 02'34"
22.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus 02'45"
23.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
24.
Dario FRIGO
Saeco Macchine per Caffé 04'18"
25.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Banesto
26.
Jairo de Jesus HERNANDEZ MONTOYA
Avianca - Telecom - Kelme 05'02"
27.
Mikel ZARRABEITIA
Once 05'28"
28.
Marco SERPELLINI
Brescialat - Liquigas 06'00"
29.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Banesto
30.
Ludo DIERCKXSSENS
Lotto - Mobistar 07'02"
31.
Claus Michael MÖLLER
TVM - Farm Frites
32.
Luis Ricardo MESA SAAVEDRA
Avianca - Telecom - Kelme
33.
Ramon GONZALEZ ARRIETA
Euskaltel - Euskadi 07'04"
34.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Estepona en Marcha - Brepac
35.
Melchor MAURI PRAT
Once 07'36"
36.
Fabrice GOUGOT
Casino - Ag2r
37.
Niki AEBERSOLD
Post Swiss Team
38.
Inaki AYARZAGUENA
Euskaltel - Euskadi
39.
Angel CASTRESANA DEL VAL
Euskaltel - Euskadi 09'06"
40.
Mirko GUALDI
Team Polti 10'32"
41.
Arsenio GONZALEZ
Kelme - Costa Blanca
42.
Martin HVASTIJA
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
43.
Federico MUNOZ
Avianca - Telecom - Kelme
44.
Alexandre MOOS
Saeco Macchine per Caffé 14'31"
45.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Estepona en Marcha - Brepac 15'54"
46.
Santiago BLANCO GIL
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
47.
Frédéric BESSY
Casino - Ag2r 16'09"
48.
Inigo CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi 19'17"
49.
Javier PASCUAL LLORENTE
Avianca - Telecom - Kelme
50.
Vitaly KOKORINE
Saeco Macchine per Caffé 20'54"
51.
Laurent MADOUAS
Lotto - Mobistar
52.
Mario AERTS
Lotto - Mobistar
53.
Roberto SIERRA
Once
54.
Roberto SGAMBELLURI
Brescialat - Liquigas
55.
Eleuterio ANGUITA
Estepona en Marcha - Brepac
56.
Daniel ATIENZA
Team Polti
57.
Alberto LEANIZBARRUTIA
Once
58.
Rolf SÖRENSEN
Rabobank
59.
Manuel FERNANDEZ GINES
Banesto
60.
Pascal CHANTEUR
Casino - Ag2r
61.
Philipp BUSCHOR
Saeco Macchine per Caffé
63.
Markus ZBERG
Post Swiss Team
64.
Iñigo CUESTA
Once
65.
Matias CAGIGAS AMEDO
Estepona en Marcha - Brepac
66.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
67.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi 22'00"
68.
Olivier PERRAUDEAU
Crédit Agricole 26'20"
69.
Jose Ramon URIARTE
Festina - Lotus
70.
Laurent BROCHARD
Festina - Lotus
71.
Vincent CALI
Casino - Ag2r
72.
Steve DE WOLF
Lotto - Mobistar
73.
Marc WAUTERS
Rabobank
74.
Pierre BOURQUENOUD
Post Swiss Team
75.
Jose RODRIGUEZ GARCIA
Kelme - Costa Blanca
76.
Angel EDO ALSINA
Kelme - Costa Blanca
77.
Michel LAFIS
TVM - Farm Frites
78.
Herminio DIAZ ZABALA
Once
79.
Serguei SMETANINE
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
80.
Rolf HUSER
Post Swiss Team
81.
Michael BOOGERD
Rabobank
82.
Didier ROUS
Festina - Lotus
83.
Leon VAN BON
Rabobank
84.
Roger BEUCHAT
Post Swiss Team
85.
Christophe AGNOLUTTO
Casino - Ag2r
86.
Cristiano FRATTINI
Brescialat - Liquigas
87.
Joona LAUKKA
Lotto - Mobistar
88.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Euskaltel - Euskadi
89.
Alessandro BERTOLINI
Cofidis
90.
Michael RICH
Saeco Macchine per Caffé
91.
Cristian SALVATO
Team Polti
92.
Bert DIETZ
Team Deutsche Telekom
93.
Luis Maria DIAZ DE OTAZU GALARZA
Once
94.
Paolo SAVOLDELLI
Saeco Macchine per Caffé
95.
Harald MORSCHER
Saeco Macchine per Caffé
96.
Jan SCHAFFRATH
Team Deutsche Telekom
97.
Gianni BUGNO
Mapei - Bricobi
98.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
99.
Maurizio FRIZZO
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
100.
José Jaime GONZALEZ PICO
Kelme - Costa Blanca
101.
Viatcheslav EKIMOV
US Postal Service
102.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
103.
Christian VAN DE VELDE
US Postal Service
104.
Lauri AUS
Casino - Ag2r
105.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Once
106.
Peter MEINERT NIELSEN
US Postal Service
107.
Jean Cyril ROBIN
US Postal Service
108.
Sergei GONTCHAR
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
109.
Elio AGGIANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
110.
Salvatore COMMESSO
Saeco Macchine per Caffé
111.
Giuliano FIGUERAS
Mapei - Bricobi
112.
Fabrizio GUIDI
Team Polti 30'41"
113.
Giancarlo RAIMONDI
Brescialat - Liquigas
114.
Mariano PICCOLI
Brescialat - Liquigas
115.
Thierry MARICHAL
Lotto - Mobistar
116.
Michaël BLAUDZUN
Team Deutsche Telekom
117.
Guido WIRZ
Post Swiss Team
118.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites
119.
Sergei UTCHAKOV
TVM - Farm Frites
120.
Francisco LEON
Avianca - Telecom - Kelme
121.
Mauro ZINETTI
Team Polti
122.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
123.
Henk VOGELS JR
Crédit Agricole
124.
Daniël PARADIS
Post Swiss Team
125.
Richard CHASSOT
Post Swiss Team
126.
Nico MATTAN
Mapei - Bricobi
127.
Servais KNAVEN
TVM - Farm Frites
128.
Max VAN HEESWIJK
Rabobank
129.
Grzegorz GWIAZDOWSKI
Cofidis
130.
Ruslan IVANOV
Brescialat - Liquigas
131.
Armand DE LAS CUEVAS
Banesto
132.
Frantz HOTZ
Post Swiss Team
133.
Martin RITTSEL
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
134.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom
135.
Georg TOTSCHNIG
Team Deutsche Telekom
136.
German NIETO
Estepona en Marcha - Brepac
137.
Jonathan VAUGHTERS
US Postal Service
138.
Chris PEERS
Lotto - Mobistar
139.
Andrei TCHMIL
Lotto - Mobistar
140.
Marc LOTZ
Rabobank
141.
Angel Luis CASERO MORENO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
142.
Uwe PESCHEL
Estepona en Marcha - Brepac
143.
Aitor GARMENDIA
Banesto
144.
Peter VAN PETEGEM
TVM - Farm Frites
145.
Daniele CONTRINI
Brescialat - Liquigas
146.
Tristan HOFFMAN
TVM - Farm Frites
147.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Banesto
148.
Davide BRAMATI
Mapei - Bricobi
149.
Anthony ROKIA
Team Polti
150.
Marcel WÜST
Festina - Lotus 31'22"
151.
Sven TEUTENBERG
US Postal Service 31'43"
152.
Guido TRENTIN
Vini Caldirola - Longoni Sport 32'04"
153.
Massimo GIUNTI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
154.
Cédric VASSEUR
Crédit Agricole 32'07"
155.
Cyril BOS
Crédit Agricole 34'07"
156.
Victor MORATILLA
Estepona en Marcha - Brepac 44'47"