Volta Ciclista a Catalunya - 1998

Stage 8: Andorra la Vella - Andorra la Vella - 25/06

Rider Team Country Time
1. Fernando ESCARTIN Kelme _Costa Blanca
ESP
4h50'58"
2. Jean Cyril ROBIN US Postal Service
FRA
3. Georg TOTSCHNIG Team Deutsche Telekom
AUT
4. Hernan BUENAHORA Vitalicio Seguros - Grupo Generali
COL
5. Alberto ELLI Casino - Ag2r
ITA
00'36"
6. Roberto LAISEKA Euskaltel - Euskadi
ESP
7. Carlos Alberto CONTRERAS CANO Kelme _Costa Blanca
COL
8. Massimo PODENZANA Mercatone Uno - Bianchi
ITA
9. Jose Joaquim CASTELBLANCO Avianca - Telecom - Kelme
COL
01'18"
10. Abraham OLANO Banesto
ESP
01'42"
11. Viatcheslav EKIMOV US Postal Service
RUS
01'57"
12. Sergei UTCHAKOV TVM - Farm Frites
UKR
13. Tyler HAMILTON US Postal Service
USA
14. Victor Hugo PENA GRISALES Avianca - Telecom - Kelme
COL
15. Bo HAMBURGER Casino - Ag2r
DEN
16. Cédric VASSEUR Crédit Agricole
FRA
17. Manuel BELTRAN MARTINEZ Banesto
ESP
18. Marcello SIBONI Mercatone Uno - Bianchi
ITA
19. Jairo de Jesus HERNANDEZ MONTOYA Avianca - Telecom - Kelme
COL
20. Luis PEREZ RODRIGUEZ Once
ESP
21. Rodolfo MASSI Casino - Ag2r
ITA
22. Carmelo MIRANDA Estepona en Marcha - Brepac
ESP
23. Angel Luis CASERO MORENO Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ESP
24. Giuseppe DI GRANDE Mapei - Bricobi
ITA
04'02"
25. Oscar SEVILLA RIVERA Kelme _Costa Blanca
ESP
26. Francisco Javier CEREZO PERALES Estepona en Marcha - Brepac
ESP
04'55"
27. Roberto CONTI Mercatone Uno - Bianchi
ITA
05'10"
28. David LEFÈVRE Casino - Ag2r
FRA
29. Inigo CHAURREAU Euskaltel - Euskadi
ESP
06'26"
30. Andrea TAFI Mapei - Bricobi
ITA
07'04"
31. Oscar LOPEZ URIARTE Euskaltel - Euskadi
ESP
32. Juan Carlos VICARIO BARBERA Estepona en Marcha - Brepac
ESP
33. Juan José DE LOS ANGELES Kelme _Costa Blanca
ESP
34. Jose Vicente GARCIA ACOSTA Banesto
ESP
10'21"
35. Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO Banesto
ESP
11'00"
36. Orlando RODRIGUES Banesto
POR
37. Roberto SIERRA Once
ESP
38. Jose Vicente GARCIA ACOSTA Banesto
ESP
39. Michel LAFIS TVM - Farm Frites
SWE
40. Juan Carlos DOMINGUEZ Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ESP
41. Carlos Andres OSORIO TAMAYO Avianca - Telecom - Kelme
COL
42. Eleuterio ANGUITA Estepona en Marcha - Brepac
ESP
43. Pascal DERAMÉ US Postal Service
FRA
44. Francisco LEON Avianca - Telecom - Kelme
ESP
45. Marcos Antonio SERRANO Kelme _Costa Blanca
ESP
13'38"
46. Davide BRAMATI Mapei - Bricobi
ITA
19'12"
47. Marino ALONSO Banesto
ESP
19'14"
48. Melchor MAURI PRAT Once
ESP
49. Angel EDO ALSINA Kelme _Costa Blanca
ESP
50. Paolo FORNACIARI Saeco Macchine per Caffé
ITA
51. Santos GONZALEZ CAPILLA Kelme _Costa Blanca
ESP
52. Victor MORATILLA Estepona en Marcha - Brepac
ESP
53. Julio Cesar AGUIRRE CABRERA Avianca - Telecom - Kelme
COL
54. Vitaly KOKORINE Saeco Macchine per Caffé
RUS
55. Christian HENN Team Deutsche Telekom
GER
56. Jose Javier GOMEZ GOZALO Kelme _Costa Blanca
ESP
57. Igor GONZALEZ DE GALDEANO Euskaltel - Euskadi
ESP
58. Igor FLORES Euskaltel - Euskadi
ESP
59. Unai ETXEBARRIA Euskaltel - Euskadi
VEN
60. Lars MICHAELSEN TVM - Farm Frites
DEN
61. George HINCAPIE US Postal Service
USA
62. Wim FEYS Lotto - Mobistar
BEL
63. Wilfried PEETERS Mapei - Bricobi
BEL
64. Massimiliano MORI Saeco Macchine per Caffé
ITA
65. Bart LEYSEN Mapei - Bricobi
BEL
66. Francisco BENITEZ ESBRI Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ESP
67. Francesco FRATTINI Team Deutsche Telekom
ITA
68. Cyril BOS Crédit Agricole
FRA
69. Eros POLI Crédit Agricole
ITA
70. Jacky DURAND Casino - Ag2r
FRA
71. Bart VOSKAMP TVM - Farm Frites
NED
72. Arnaud PRÉTOT Crédit Agricole
FRA
73. Thierry MARICHAL Lotto - Mobistar
BEL
74. Jeroen BLIJLEVENS TVM - Farm Frites
NED
75. Tristan HOFFMAN TVM - Farm Frites
NED
76. Chris PEERS Lotto - Mobistar
BEL
77. Tom STEELS Mapei - Bricobi
BEL
78. Andrei TCHMIL Lotto - Mobistar
BEL