Paris - Tours - 1998

Rider Team Country Time
1. Jacky DURAND Casino - Ag2r
FRA
5h45'14"
2. Mirko GUALDI Team Polti
ITA
00'02"
3. Jaan KIRSIPUU Casino - Ag2r
EST
00'31"
4. Stefano ZANINI Mapei - Bricobi
ITA
5. Nicola MINALI Riso Scotti - MG Boys Maglificio - Playbus - Aiwa
ITA
6. Max VAN HEESWIJK Rabobank
NED
7. Alessandro BERTOLINI Cofidis
ITA
8. Jo PLANCKAERT Lotto - Mobistar
BEL
9. André KORFF Festina - Lotus
GER
10. Jean Patrick NAZON La Francaise des Jeux
FRA
00'32"
11. Oscar FREIRE GOMEZ Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ESP
12. François SIMON Crédit Agricole
FRA
13. Andrei KIVILEV Festina - Lotus
KAZ
14. Fabio BALDATO Riso Scotti - MG Boys Maglificio - Playbus - Aiwa
ITA
15. Stefano CHECCHIN Mercatone Uno - Bianchi
ITA
16. Adriano BAFFI Ballan
ITA
17. Leon VAN BON Rabobank
NED
18. Fabien DE WAELE Lotto - Mobistar
BEL
19. Wilfried PEETERS Mapei - Bricobi
BEL
20. Arvis PIZIKS Home - Jack & Jones
LAT
21. Giancarlo RAIMONDI Brescialat - Liquigas
ITA
22. Tom STEELS Mapei - Bricobi
BEL
23. Moreno DI BIASE Riso Scotti - MG Boys Maglificio - Playbus - Aiwa
ITA
24. Andrei TCHMIL Lotto - Mobistar
BEL
25. Rolf JÄRMANN Casino - Ag2r
SUI
26. Mario AERTS Lotto - Mobistar
BEL
00'33"
27. Pascal LINO BigMat - Auber 93
FRA
28. Ludo DIERCKXSSENS Lotto - Mobistar
BEL
29. Marco SERPELLINI Brescialat - Liquigas
ITA
30. Giovanni LOMBARDI Team Deutsche Telekom
ITA
31. Silvio MARTINELLO Team Polti
ITA
32. Martin HVASTIJA Cantina Tollo - Alexia Alluminio
SLO
33. Mikael Holst KYNEB Home - Jack & Jones
DEN
34. Biagio CONTE Scrigno - Gaerne
ITA
35. Roberto SGAMBELLURI Brescialat - Liquigas
ITA
36. Luca MAZZANTI Cantina Tollo - Alexia Alluminio
ITA
37. Udo BÖLTS Team Deutsche Telekom
GER
38. Guido TRENTI Cantina Tollo - Alexia Alluminio
USA
39. Nico MATTAN Mapei - Bricobi
BEL
40. Mirko ROSSATO Scrigno - Gaerne
ITA
41. Stefano CATTAI Ballan
ITA
42. Fabrice GOUGOT Casino - Ag2r
FRA
43. Elio AGGIANO Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ITA
00'34"
44. Pascal RICHARD Casino - Ag2r
SUI
45. Vladimir DUMA Scrigno - Gaerne
UKR
46. Marc WAUTERS Rabobank
BEL
47. Paolo BETTINI Asics - C.G.A.
ITA
48. Laurent BROCHARD Festina - Lotus
FRA
49. Henk VOGELS JR Crédit Agricole
AUS
50. Rolf ALDAG Team Deutsche Telekom
GER
51. Pascal CHANTEUR Casino - Ag2r
FRA
52. Emmanuel MAGNIEN La Francaise des Jeux
FRA
53. Jean Cyril ROBIN US Postal Service
FRA
00'35"
54. Roberto PETITO Saeco Macchine per Caffé
ITA
55. Chris PEERS Lotto - Mobistar
BEL
56. Michael BOOGERD Rabobank
NED
57. Rolf SÖRENSEN Rabobank
DEN
58. Lance ARMSTRONG US Postal Service
USA
59. Davide REBELLIN Team Polti
ITA
60. Lauri AUS Casino - Ag2r
EST
00'36"
61. Pascal HERVÉ Festina - Lotus
FRA
62. Maarten DEN BAKKER Rabobank
NED
63. Pjotr UGRUMOV Ballan
LAT
64. Bruno CENGHIALTA Riso Scotti - MG Boys Maglificio - Playbus - Aiwa
ITA
65. Daniele NARDELLO Mapei - Bricobi
ITA
00'43"
66. Xavier JAN La Francaise des Jeux
FRA
67. Rossano BRASI Team Polti
ITA
00'44"
68. Luca SCINTO Asics - C.G.A.
ITA
00'45"
69. Michele BARTOLI Asics - C.G.A.
ITA
70. Grzegorz GWIAZDOWSKI Cofidis
POL
01'24"
71. Wilfried CRETSKENS Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx
BEL
01'28"
72. Peter WUYTS Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx
BEL
73. Tom STREMERSCH Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx
BEL
74. Christophe BASSONS Festina - Lotus
FRA
75. Stuart O'GRADY Crédit Agricole
AUS
01'29"
76. Bert DIETZ Team Deutsche Telekom
GER
77. Anthony LANGELLA Crédit Agricole
FRA
78. Fabian JEKER Festina - Lotus
SUI
79. Riccardo FAVERIO Saeco Macchine per Caffé
ITA
01'30"
80. Zbigniew SPRUCH Mapei - Bricobi
POL
81. Alberto ELLI Casino - Ag2r
ITA
82. Frédéric GUESDON La Francaise des Jeux
FRA
01'31"
83. Viatcheslav EKIMOV US Postal Service
RUS
84. Alexei SIVAKOV BigMat - Auber 93
RUS
85. Salvatore COMMESSO Saeco Macchine per Caffé
ITA
01'33"
86. Paolo VALOTI Cantina Tollo - Alexia Alluminio
ITA
87. Jérôme DELBOVE Cofidis
FRA
02'00"
88. Massimiliano NAPOLITANO Mercatone Uno - Bianchi
ITA
02'07"
89. Kurt VAN LANCKER Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx
BEL
90. Frédéric GABRIEL Mutuelle de Seine et Marne
FRA
91. Magnus BÄCKSTEDT Crédit Agricole
SWE
92. Jay SWEET BigMat - Auber 93
AUS
93. Erwin THIJS Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx
BEL
94. Stive VERMAUT Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx
BEL
95. Francisco Tomas GARCIA RODRIGUEZ Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ESP
96. Alessandro BARONTI Cantina Tollo - Alexia Alluminio
ITA
97. Charles GUILBERT Mutuelle de Seine et Marne
FRA
98. Carlos DA CRUZ BigMat - Auber 93
FRA
99. David TANI Asics - C.G.A.
ITA
100. Marco ARTUNGHI Mercatone Uno - Bianchi
ITA
101. Davide CASAROTTO Scrigno - Gaerne
ITA
102. Riccardo FERRARI Riso Scotti - MG Boys Maglificio - Playbus - Aiwa
ITA
103. Roland MEIER Cofidis
SUI
104. Bobby JULICH Cofidis
USA
105. Michael RICH Saeco Macchine per Caffé
GER
106. Cristian SALVATO Team Polti
ITA
107. Marco BELLINI Cantina Tollo - Alexia Alluminio
ITA
108. Wim FEYS Lotto - Mobistar
BEL
109. Kurt VAN DE WOUWER Lotto - Mobistar
BEL
110. Cédric VASSEUR Crédit Agricole
FRA
111. Marc JANSSENS Palmans - Ideal
BEL
112. Niklas AXELSSON Scrigno - Gaerne
SWE
02'09"
113. Fabio ROSCIOLI Asics - C.G.A.
ITA
114. Samuele SCHIAVINA Asics - C.G.A.
ITA
115. Giacomo BATTISTEL Cantina Tollo - Alexia Alluminio
ITA
116. Andreas KLÖDEN Team Deutsche Telekom
GER
117. Jens VOIGT Crédit Agricole
GER
118. Daniele CONTRINI Brescialat - Liquigas
ITA
119. Koos MOERENHOUT Rabobank
NED
120. Vitaly KOKORINE Saeco Macchine per Caffé
RUS
02'10"
121. Jesper SKIBBY Home - Jack & Jones
DEN
122. Wladimir BELLI Festina - Lotus
ITA
123. Oscar PELLICCIOLI Mercatone Uno - Bianchi
ITA
124. Marco FINCATO Mercatone Uno - Bianchi
ITA
125. Christian VAN DE VELDE US Postal Service
USA
04'31"
126. Bradley MCGEE La Francaise des Jeux
AUS
127. Amilcare TRONCA Ballan
ITA
04'32"
128. Enrico CASSANI Team Polti
ITA
129. Gabriele MISSAGLIA Mapei - Bricobi
ITA
130. Francisco BENITEZ ESBRI Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ESP
131. Andrea FERRIGATO Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ITA
132. Sergio BARBERO Mercatone Uno - Bianchi
ITA
04'33"
133. Andrea PERON La Francaise des Jeux
ITA
134. Mariano PICCOLI Brescialat - Liquigas
ITA
135. Enrico BONETTI Asics - C.G.A.
ITA
136. Rodolfo ONGARATO Ballan
ITA
137. Nicola LODA Ballan
ITA
04'34"
138. Jan SCHAFFRATH Team Deutsche Telekom
GER
139. Laurent PILLON Mutuelle de Seine et Marne
FRA
05'40"
140. Marc LOTZ Rabobank
NED
141. Viatcheslav DJAVANIAN BigMat - Auber 93
RUS
142. Stephane CUEFF Mutuelle de Seine et Marne
FRA
05'41"
143. Jérôme BERNARD Mutuelle de Seine et Marne
FRA
144. Guillaume AUGER BigMat - Auber 93
FRA
05'42"
145. Juris SILOVS Home - Jack & Jones
LAT