Tour de l'Avenir 1998  |  General Classification    

4th edition

General Classification

3 September 1998 - 12 September 1998

Rider Team Time
1.
Christophe RINERO
Cofidis 38h47'42"
2.
Txema DEL OLMO
Euskaltel - Euskadi 5'59"
3.
Thierry LODER
Cofidis 8'29"
4.
Thomas MÜHLBACHER
Team Gerolsteiner 14'20"
5.
Joseba BELOKI DORRONSORO
Euskaltel - Euskadi 16'38"
6.
Peter WUYTS
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx 16'57"
7.
Bram DE GROOT
Individual 24'01"
8.
Matthias BUXHOFER
Individual 31'40"
9.
Tom STREMERSCH
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx 32'48"
10.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 35'47"
11.
Sven MONTGOMERY
Post Swiss Team 39'06"
12.
Laurent PAUMIER
Individual 54'06"
13.
Marcel GONO
Crédit Agricole 54'08"
14.
Benoît LUMINET
Individual 55'26"
15.
David CLINGER
Mercury Cycling Team - DLD - Outdoor Life Network 56'04"
16.
Cyril PRISÉ
Individual 56'54"
17.
Glenn D'HOLLANDER
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx 57'40"
18.
Matthé PRONK
Individual 1h00'34"
19.
Nicolas FRITSCH
La Francaise des Jeux 1h02'12"
20.
Mickaël PICHON
Individual 1h08'07"
21.
Jérôme DELBOVE
Cofidis 1h09'42"
22.
Christophe GUILLOME
Individual 1h09'50"
23.
Oleg JOUKOV
BigMat - Auber 93 1h10'49"
24.
Igor FLORES
Euskaltel - Euskadi 1h15'10"
25.
Benoît JOACHIM
ZVVZ - D.L.D. 1h21'41"
26.
Pierre ELIAS
Individual 1h34'50"
27.
Peter WROLICH
Team Gerolsteiner 1h37'47"
28.
Michele FERTI
Amore & Vita - Forzarcore 1h44'12"
29.
Aitor BUGALLO MONDRAGON
Euskaltel - Euskadi 1h44'33"
30.
Renaud BOXUS
Individual 1h48'31"
31.
Ludovic VANHEE
Individual 1h49'00"
32.
Charles WEGELIUS
Individual 1h50'49"
33.
Addy ENGELS
Individual 1h51'27"
34.
Benoît POILVET
Individual 1h52'00"
35.
Janek TOMBAK
Cofidis 1h57'21"
36.
Kyrylo POSPYEYEV
Individual 2h00'37"
37.
Alexander ROTAR
Individual 2h01'56"
38.
Franck RÉNIER
Individual 2h03'39"
39.
Steve ROVER
Mutuelle de Seine-et-Marne 2h06'30"
40.
Yoann LE BOULANGER
Individual 2h08'53"
41.
Freddy RAVALEU
Individual 2h12'16"
42.
Karsten KROON
Individual 2h20'30"
43.
Gaël MOREAU
Cofidis 2h24'04"
44.
Jimmy CASPER
La Francaise des Jeux 2h24'19"
45.
Christophe GAUTHIER
Individual 2h24'41"
46.
Uwe HARDTER
Individual 2h33'21"
47.
Marc VANACKER
Individual 2h40'21"
48.
Stefan VAN DIJK
Individual 2h43'31"
49.
Darren BARCLAY
Individual 2h43'32"
50.
Julian DEAN
Mercury Cycling Team - DLD - Outdoor Life Network 2h53'24"
51.
Russell DOWNING
Team Brite Voice 2h56'37"
52.
Mathew HAYMAN
Individual 3h05'42"