Tour de France - 1999

General classification

Rider Team Country Time
1. Lance ARMSTRONG US Postal Service
USA
91h32'16"
2. Alex ZÜLLE Banesto
SUI
07'37"
3. Fernando ESCARTIN Kelme - Costa Blanca
ESP
10'26"
4. Laurent DUFAUX Saeco - Cannondale
SUI
14'43"
5. Angel Luis CASERO MORENO Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ESP
15'11"
6. Abraham OLANO O.N.C.E. - Deutsche Bank
ESP
16'47"
7. Daniele NARDELLO Mapei - Quick Step
ITA
17'02"
8. Richard VIRENQUE Team Polti
FRA
17'28"
9. Wladimir BELLI Festina - Lotus
ITA
17'37"
10. Andrea PERON O.N.C.E. - Deutsche Bank
ITA
23'10"
11. Kurt VAN DE WOUWER Lotto - Mobistar
BEL
23'32"
12. David ETXEBARRIA ALKORTA O.N.C.E. - Deutsche Bank
ESP
26'41"
13. Tyler HAMILTON US Postal Service
USA
26'53"
14. Stephane HEULOT La Francaise des Jeux
FRA
27'58"
15. Roland MEIER Cofidis
SUI
28'44"
16. Benoit SALMON Casino - Ag2R
FRA
28'59"
17. Alberto ELLI Team Deutsche Telekom
ITA
33'39"
18. Paolo LANFRANCHI Mapei - Quick Step
ITA
34'14"
19. Carlos Alberto CONTRERAS CANO Kelme - Costa Blanca
COL
34'53"
20. Georg TOTSCHNIG Team Deutsche Telekom
AUT
37'10"
21. Mario AERTS Lotto - Mobistar
BEL
39'21"
22. Giuseppe GUERINI Team Deutsche Telekom
ITA
39'29"
23. Gianni FARESIN Mapei - Quick Step
ITA
40'28"
24. Alvaro GONZALEZ DE GALDEANO Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ESP
43'39"
25. Marcos Antonio SERRANO O.N.C.E. - Deutsche Bank
ESP
45'03"
26. Francisco Tomas GARCIA RODRIGUEZ Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ESP
45'31"
27. Christophe MOREAU Festina - Lotus
FRA
45'34"
28. Francisco MANCEBO Banesto
ESP
50'31"
29. Luis PEREZ RODRIGUEZ O.N.C.E. - Deutsche Bank
ESP
52'53"
30. François SIMON Crédit Agricole
FRA
53'21"
31. Armin MEIER Saeco - Cannondale
SUI
1h00'10"
32. Stefano GARZELLI Mercatone Uno - Bianchi
ITA
1h00'45"
33. Javier PASCUAL RODRIGUEZ Kelme - Costa Blanca
ESP
1h01'20"
34. Massimiliano LELLI Cofidis
ITA
1h01'27"
35. Alexandre VINOKOUROV Casino - Ag2R
KAZ
1h02'23"
36. Kevin LIVINGSTON US Postal Service
USA
1h06'10"
37. Jose Joaquim CASTELBLANCO Kelme - Costa Blanca
COL
1h08'05"
38. Salvatore COMMESSO Saeco - Cannondale
ITA
1h09'15"
39. Cesar SOLAUN Banesto
ESP
1h10'01"
40. Udo BÖLTS Team Deutsche Telekom
GER
1h11'51"
41. Steve DE WOLF Cofidis
BEL
1h11'54"
42. Frédéric BESSY Casino - Ag2R
FRA
1h15'26"
43. Miguel Angel PENA CACERES Banesto
ESP
1h19'26"
44. Laurent MADOUAS Festina - Lotus
FRA
1h20'42"
45. Geert VERHEYEN Lotto - Mobistar
BEL
1h23'24"
46. Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO Banesto
ESP
1h24'29"
47. Francisco Javier CEREZO PERALES Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ESP
1h26'50"
48. Thierry BOURGUIGNON BigMat - Auber 93 - IBM
FRA
1h27'43"
49. Manuel FERNANDEZ GINES Mapei - Quick Step
ESP
1h30'20"
50. Mariano PICCOLI Lampre - Daikin
ITA
1h31'21"
51. Lylian LEBRETON BigMat - Auber 93 - IBM
FRA
1h32'51"
52. Jean Cyril ROBIN La Francaise des Jeux
FRA
1h33'14"
53. Marco FINCATO Mercatone Uno - Bianchi
ITA
1h36'57"
54. Jon ODRIOZOLA MUGARZA Banesto
ESP
1h41'55"
55. Marco SERPELLINI Lampre - Daikin
ITA
1h42'04"
56. Michael BOOGERD Rabobank
NED
1h42'22"
57. Fabian JEKER Festina - Lotus
SUI
1h42'25"
58. Rafael DIAZ JUSTO O.N.C.E. - Deutsche Bank
ESP
1h43'36"
59. Jose Javier GOMEZ GOZALO Kelme - Costa Blanca
ESP
1h45'50"
60. Jens VOIGT Crédit Agricole
GER
1h47'47"
61. Santos GONZALEZ CAPILLA O.N.C.E. - Deutsche Bank
ESP
1h48'21"
62. Dmitri KONYCHEV Mercatone Uno - Bianchi
RUS
1h49'10"
63. Peter FARAZIJN Cofidis
BEL
1h55'01"
64. Hernan BUENAHORA Vitalicio Seguros - Grupo Generali
COL
1h55'33"
65. Franky ANDREU US Postal Service
USA
1h59'01"
66. Stefano CATTAI Team Polti
ITA
1h59'49"
67. Christophe ORIOL Casino - Ag2R
FRA
2h01'06"
68. Jose Vicente GARCIA ACOSTA Banesto
ESP
2h01'46"
69. Fabrice GOUGOT Casino - Ag2R
FRA
2h02'05"
70. Christophe MENGIN La Francaise des Jeux
FRA
2h04'03"
71. Rik VERBRUGGHE Lotto - Mobistar
BEL
2h04'31"
72. Marc LOTZ Rabobank
NED
2h08'08"
73. Steffen WESEMANN Team Deutsche Telekom
GER
2h09'22"
74. Stephane GOUBERT Team Polti
FRA
2h10'58"
75. José Luis REBOLLO O.N.C.E. - Deutsche Bank
ESP
2h12'57"
76. Prudencio INDURAIN Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ESP
2h14'15"
77. Laurent BROCHARD Festina - Lotus
FRA
2h14'42"
78. George HINCAPIE US Postal Service
USA
2h16'35"
79. Christophe RINERO Cofidis
FRA
80. Jörg JAKSCHE Team Deutsche Telekom
GER
2h16'44"
81. Gian Paolo MONDINI Cantina Tollo - Alexia Alluminio
ITA
2h17'34"
82. Gilles MAIGNAN Casino - Ag2R
FRA
2h18'02"
83. Cédric VASSEUR Crédit Agricole
FRA
2h18'23"
84. Maarten DEN BAKKER Rabobank
NED
2h19'03"
85. Christian VAN DE VELDE US Postal Service
USA
2h23'58"
86. Javier OCHOA PALACIOS Kelme - Costa Blanca
ESP
2h24'14"
87. Ricardo FORCONI Mercatone Uno - Bianchi
ITA
2h25'02"
88. Laurent LEFEVRE Festina - Lotus
FRA
2h25'08"
89. Erik ZABEL Team Deutsche Telekom
GER
2h26'01"
90. Dominique RAULT BigMat - Auber 93 - IBM
FRA
2h27'17"
91. Pascal CHANTEUR Casino - Ag2R
FRA
2h28'00"
92. Elio AGGIANO Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ITA
2h28'33"
93. Alexei SIVAKOV BigMat - Auber 93 - IBM
RUS
2h29'40"
94. Stuart O'GRADY Crédit Agricole
AUS
2h30'07"
95. Massimo GIUNTI Cantina Tollo - Alexia Alluminio
ITA
2h30'25"
96. Thierry GOUVENOU BigMat - Auber 93 - IBM
FRA
2h32'11"
97. Patrick JONKER Rabobank
AUS
2h32'02"
98. David NAVAS CHICA Banesto
ESP
2h33'31"
99. Fabio SACCHI Team Polti
ITA
2h33'39"
100. Laurent DESBIENS Cofidis
FRA
2h34'01"
101. José Angel VIDAL Kelme - Costa Blanca
ESP
2h34'22"
102. Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN Festina - Lotus
ESP
2h36'04"
103. Davide BRAMATI Mapei - Quick Step
ITA
2h36'15"
104. Tom STEELS Mapei - Quick Step
BEL
2h36'28"
105. Anthony MORIN La Francaise des Jeux
FRA
2h36'37"
106. Frédéric GUESDON La Francaise des Jeux
FRA
2h37'27"
107. Erik DEKKER Rabobank
NED
2h38'05"
108. Fabien DE WAELE Lotto - Mobistar
BEL
2h39'21"
109. Beat ZBERG Rabobank
SUI
2h39'29"
110. Kai HUNDERTMARCK Team Deutsche Telekom
GER
2h39'32"
111. Ludovic AUGER BigMat - Auber 93 - IBM
FRA
2h39'38"
112. Peter WUYTS Lotto - Mobistar
BEL
2h39'50"
113. Marco PINOTTI Lampre - Daikin
ITA
2h40'00"
114. Silvio MARTINELLO Team Polti
ITA
2h43'14"
115. Christophe CAPELLE BigMat - Auber 93 - IBM
FRA
2h45'17"
116. Lars MICHAELSEN La Francaise des Jeux
DEN
2h46'20"
117. Claude LAMOUR Cofidis
FRA
2h46'26"
118. Rolf HUSER Festina - Lotus
SUI
2h47'27"
119. Christopher BOARDMAN Crédit Agricole
GBR
2h47'48"
120. Mirco CREPALDI Team Polti
ITA
2h49'14"
121. Henk VOGELS JR Crédit Agricole
AUS
2h49'17"
122. Robbie MCEWEN Rabobank
AUS
2h49'23"
123. Sébastien HINAULT Crédit Agricole
FRA
2h51'03"
124. Sergio BARBERO Mercatone Uno - Bianchi
ITA
2h51'09"
125. Gabriele COLOMBO Cantina Tollo - Alexia Alluminio
ITA
2h51'43"
126. Carlos DA CRUZ BigMat - Auber 93 - IBM
FRA
2h51'48"
127. Rossano BRASI Team Polti
ITA
2h52'01"
128. Thierry MARICHAL Lotto - Mobistar
BEL
2h54'06"
129. Juan José DE LOS ANGELES Kelme - Costa Blanca
ESP
2h54'40"
130. Sebastien DEMARBAIX Lotto - Mobistar
BEL
2h58'32"
131. Marcus LJUNGQVIST Cantina Tollo - Alexia Alluminio
SWE
3h00'09"
132. Anthony LANGELLA Crédit Agricole
FRA
3h02'20"
133. Bart LEYSEN Mapei - Quick Step
BEL
3h03'11"
134. Massimiliano NAPOLITANO Mercatone Uno - Bianchi
ITA
3h05'09"
135. Pedro HORRILLO MUNOZ Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ESP
3h05'31"
136. Jan SCHAFFRATH Team Deutsche Telekom
GER
3h05'41"
137. Luca MAZZANTI Cantina Tollo - Alexia Alluminio
ITA
3h06'28"
138. Alessandro BARONTI Cantina Tollo - Alexia Alluminio
ITA
3h07'07"
139. Thierry LODER Cofidis
FRA
3h11'55"
140. Pascal DERAMÉ US Postal Service
FRA
3h14'19"
141. Jacky DURAND Lotto - Mobistar
FRA
3h19'09"