CdM

Amstel Gold Race 1999

34th edition

253 km

24 April 1999

Rider Team Time
1.
Michael BOOGERD
Rabobank 6h37'23"
2.
Lance ARMSTRONG
US Postal Service
3.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin 06"
4.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank
5.
Laurent ROUX
Casino - Ag2R
6.
Leon VAN BON
Rabobank 46"
7.
Markus ZBERG
Rabobank
8.
Gian Matteo FAGNINI
Saeco - Cannondale 51"
9.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step
10.
Marco VELO
Mercatone Uno - Bianchi 54"
11.
Erik DEKKER
Rabobank 01'01"
12.
Johan MUSEEUW
Mapei - Quick Step 01'13"
13.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom 01'18"
14.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin
15.
Michele BARTOLI
Mapei - Quick Step
16.
Romāns VAINŠTEINS
Vini Caldirola - Sidermec
17.
Jo PLANCKAERT
Lotto - Mobistar
18.
Fabrizio GUIDI
Team Polti
19.
Andrei TCHMIL
Lotto - Mobistar
20.
Peter VAN PETEGEM
TVM - Farm Frites
21.
Geert VERHEYEN
Lotto - Mobistar
22.
Bart VOSKAMP
TVM - Farm Frites
23.
Rolf SØRENSEN
Rabobank
24.
Andrei KIVILEV
Festina - Lotus
25.
Frank VANDENBROUCKE
Cofidis
26.
Mauro GIANETTI
Vini Caldirola - Sidermec
27.
Davide REBELLIN
Team Polti
28.
Laurent JALABERT
O.N.C.E. - Deutsche Bank
29.
Franco BALLERINI
Lampre - Daikin
30.
Koos MOERENHOUT
Rabobank 02'06"
31.
Alberto ELLI
Team Deutsche Telekom 06'27"
32.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step 06'36"
33.
Udo BÖLTS
Team Deutsche Telekom
34.
Mario AERTS
Lotto - Mobistar
35.
Ludo DIERCKXSSENS
Lampre - Daikin
36.
Alexandre VINOKOUROV
Casino - Ag2R
37.
Dmitri KONYCHEV
Mercatone Uno - Bianchi 09'20"
38.
George HINCAPIE
US Postal Service
39.
Denis ZANETTE
Team Polti
40.
Oscar CAVAGNIS
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
41.
Enrico CASSANI
Team Polti
42.
Marty JEMISON
US Postal Service
43.
Alain TURICCHIA
Riso Scotti - Vinavil
44.
Gabriele COLOMBO
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
45.
Tyler HAMILTON
US Postal Service
46.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole
47.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
48.
Marco GILI
Amica Chips - Costa de Almeria
49.
Felice PUTTINI
Amica Chips - Costa de Almeria
50.
Frédéric BESSY
Casino - Ag2R
51.
Jens HEPPNER
Team Deutsche Telekom
52.
Pietro CAUCCHIOLI
Amica Chips - Costa de Almeria
53.
Rolf HUSER
Festina - Lotus
54.
Bobby JULICH
Cofidis
55.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom
56.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
57.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Banesto
58.
Marc LOTZ
Rabobank
59.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step
60.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
61.
Daniel CLAVERO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
62.
Stéphane HEULOT
La Francaise des Jeux
63.
Peter FARAZIJN
Cofidis
64.
Cédric VASSEUR
Crédit Agricole
65.
Ermanno BRIGNOLI
Mercatone Uno - Bianchi
66.
Viatcheslav EKIMOV
Amica Chips - Costa de Almeria
67.
Wilfried PEETERS
Mapei - Quick Step
68.
Chris PEERS
Lotto - Mobistar
69.
Tobias STEINHAUSER
Mapei - Quick Step
70.
Sergio BARBERO
Mercatone Uno - Bianchi
71.
Servais KNAVEN
TVM - Farm Frites
72.
Javier OCHOA PALACIOS
Kelme - Costa Blanca
73.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Costa Blanca
74.
Sergei IVANOV
TVM - Farm Frites
75.
Eduardo HERNANDEZ BAILO
Kelme - Costa Blanca
76.
Francisco MANCEBO
Banesto
77.
Angel Luis CASERO MORENO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
78.
Steven DE JONGH
TVM - Farm Frites
79.
Mirko CELESTINO
Team Polti
80.
José Luis RUBIERA
Kelme - Costa Blanca
81.
Maximilian SCIANDRI
La Francaise des Jeux
82.
Tristan HOFFMAN
TVM - Farm Frites
83.
Jörg JAKSCHE
Team Deutsche Telekom
84.
Geert VAN BONDT
TVM - Farm Frites

Race information

Distance: 253 km

Date: 24 April 1999