Giro d'Italia 1999  |  Stage 7. Foggia - Lanciano   

82nd edition

157 km, 21 May 1999

Rider Team Time
1.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites 4h12'06"
2.
Romāns VAINŠTEINS
Vini Caldirola - Sidermec
3.
Fabrizio GUIDI
Team Polti
4.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step
5.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
6.
Alessandro PETACCHI
Navigare - Gaerne
7.
Gabriele BALDUCCI
Navigare - Gaerne
8.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin
9.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Costa Blanca
10.
Gian Matteo FAGNINI
Saeco - Cannondale
11.
Alain TURICCHIA
Riso Scotti - Vinavil
12.
Dario PIERI
Navigare - Gaerne
13.
Gerrit GLOMSER
Navigare - Gaerne
14.
Marco GILI
Amica Chips - Costa de Almeria
15.
Sergei IVANOV
TVM - Farm Frites
16.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
17.
Paolo SAVOLDELLI
Saeco - Cannondale
18.
Andrea FERRIGATO
Ballan - Alessio
19.
Danilo DI LUCA
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
20.
Giuliano FIGUERAS
Mapei - Quick Step
21.
Laurent JALABERT
O.N.C.E. - Deutsche Bank
22.
Ivan QUARANTA
Mobilvetta - Northwave
23.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step 06"
24.
Daniel CLAVERO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
25.
Marco VELO
Mercatone Uno - Bianchi
26.
Oscar MASON
Liquigas
27.
Stefano PANETTA
Navigare - Gaerne
28.
Serhiy GONCHAR
Vini Caldirola - Sidermec
29.
Peter LUTTENBERGER
O.N.C.E. - Deutsche Bank
30.
Andrei ZINTCHENKO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
31.
Santiago BLANCO GIL
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
32.
William Chann MCRAE
Mapei - Quick Step
33.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin
34.
Marco PANTANI
Mercatone Uno - Bianchi
35.
Giuseppe DI GRANDE
Mapei - Quick Step
36.
Stefano GARZELLI
Mercatone Uno - Bianchi
37.
Alexandr SHEFER
Riso Scotti - Vinavil
38.
Roberto PETITO
Saeco - Cannondale
39.
Fausto DOTTI
Liquigas
40.
Roberto SGAMBELLURI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
41.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
42.
Gilberto SIMONI
Ballan - Alessio
43.
Viatcheslav EKIMOV
Amica Chips - Costa de Almeria
44.
Gorazd ŠTANGELJ
Mobilvetta - Northwave
45.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
46.
Enrico ZAINA
Mercatone Uno - Bianchi
47.
Daniële DE PAOLI
Amica Chips - Costa de Almeria
48.
Davide REBELLIN
Team Polti
49.
Oscar POZZI
Riso Scotti - Vinavil
50.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto
51.
Niklas AXELSSON
Navigare - Gaerne
52.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno - Bianchi
53.
Orlando RODRIGUES
Banesto
54.
Enrico CASSANI
Team Polti
55.
Ivan GOTTI
Team Polti
56.
Prudencio INDURAIN
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
57.
Mario SCIREA
Saeco - Cannondale
58.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca
59.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
60.
Dario FRIGO
Saeco - Cannondale
61.
Mario CIPOLLINI
Saeco - Cannondale
62.
Amilcare TRONCA
Amica Chips - Costa de Almeria
63.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto
64.
Nicola MICELI
Liquigas
65.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
66.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step
67.
Gianluca SIRONI
Vini Caldirola - Sidermec
68.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
69.
Hernan BUENAHORA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
70.
Stéphane GOUBERT
Team Polti
71.
Endrio LEONI
Liquigas
72.
Massimo PODENZANA
Mercatone Uno - Bianchi
73.
Alessandro SPEZIALETTI
Mobilvetta - Northwave
74.
Vladimir DUMA
Navigare - Gaerne
75.
Felice PUTTINI
Amica Chips - Costa de Almeria
76.
Matteo TOSATTO
Ballan - Alessio
77.
Pavel PADRNOS
Lampre - Daikin
78.
Leonardo PIEPOLI
Banesto
79.
Diego FERRARI
Riso Scotti - Vinavil
80.
Riccardo FORCONI
Mercatone Uno - Bianchi
81.
Andrea PERON
O.N.C.E. - Deutsche Bank
82.
David NAVAS CHICA
Banesto
83.
Evgueni BERZIN
Amica Chips - Costa de Almeria
84.
Mauro ZANETTI
Vini Caldirola - Sidermec
85.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin
86.
Massimo APOLLONIO
Vini Caldirola - Sidermec
87.
Matteo FRUTTI
Lampre - Daikin
88.
Cristiano FRATTINI
Liquigas
89.
Bo HAMBURGER
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
90.
Miguel Ángel PEÑA CÁCERES
Banesto
91.
Richard VIRENQUE
Team Polti
92.
Jose Manuel URIA
Kelme - Costa Blanca
93.
Alex ZÜLLE
Banesto
94.
Massimo STRAZZER
Mobilvetta - Northwave
95.
Pietro CAUCCHIOLI
Amica Chips - Costa de Almeria
96.
Michel LAFIS
TVM - Farm Frites
97.
Cristian GASPERONI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
98.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Banesto
99.
José Jaime GONZALEZ PICO
Kelme - Costa Blanca
100.
David CAÑADA GRACIA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 22"
101.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
102.
Eduardo HERNANDEZ BAILO
Kelme - Costa Blanca
103.
Ivan BASSO
Riso Scotti - Vinavil
104.
Filippo SIMEONI
Riso Scotti - Vinavil
105.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step
106.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
107.
Serguei SMETANINE
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
108.
Guido TROMBETTA
Mobilvetta - Northwave
109.
Ruslan IVANOV
Liquigas
110.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
111.
Francesco SECCHIARI
Saeco - Cannondale
112.
Gines SALMERON
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
113.
Massimo DONATI
Vini Caldirola - Sidermec
114.
Biagio CONTE
Liquigas 27"
115.
Ermanno BRIGNOLI
Mercatone Uno - Bianchi 31"
116.
Santos GONZALEZ CAPILLA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
117.
Andreas KLIER
TVM - Farm Frites 42"
118.
Miquel VAN KESSEL
TVM - Farm Frites
119.
Simone BORGHERESI
Mercatone Uno - Bianchi
120.
Dirk MÜLLER
Mapei - Quick Step 46"
121.
Mirko CELESTINO
Team Polti 52"
122.
Luca CEI
Navigare - Gaerne 57"
123.
Andrej HAUPTMAN
Vini Caldirola - Sidermec 01'10"
124.
Filippo CASAGRANDE
Vini Caldirola - Sidermec
125.
Paolo VALOTI
Mobilvetta - Northwave
126.
Martin HVASTIJA
Ballan - Alessio 01'16"
127.
Andrei TETERYUK
Liquigas 06"
128.
Hendrik VAN DIJCK
TVM - Farm Frites 01'20"
129.
Pieter VRIES
TVM - Farm Frites
130.
Marco MAGNANI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 06"
131.
Samuele SCHIAVINA
Riso Scotti - Vinavil 03'18"
132.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin 03'51"
133.
Oscar PELLICIOLI
Team Polti
134.
Mauro RADAELLI
Vini Caldirola - Sidermec 06'11"
135.
Marzio BRUSEGHIN
Banesto
136.
Francesco ARAZZI
Amica Chips - Costa de Almeria
137.
Aldo ZANETTI
Navigare - Gaerne
138.
Giuseppe CALCATERRA
Saeco - Cannondale
139.
Denis ZANETTE
Team Polti
140.
Pascal RICHARD
Mobilvetta - Northwave
141.
Stefano FAUSTINI
Mobilvetta - Northwave
142.
Alessio GALLETTI
Saeco - Cannondale
143.
Nicola MINALI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
144.
Carlos SASTRE CANDIL
O.N.C.E. - Deutsche Bank
145.
Rodolfo ONGARATO
Liquigas
146.
Alexandre GONTCHENKOV
Ballan - Alessio
147.
Max VAN HEESWIJK
Mapei - Quick Step
148.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
149.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 07'38"
150.
Andrea BROGNARA
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
151.
Giuseppe PALUMBO
Riso Scotti - Vinavil
152.
Fabio BALDATO
Ballan - Alessio
153.
Davide CASAROTTO
TVM - Farm Frites
154.
Filippo BALDO
Ballan - Alessio
155.
Olivier ASMAKER
TVM - Farm Frites
156.
Carlo Marino BIANCHI
Riso Scotti - Vinavil

Stage information

Start, finish: Stage 7. Foggia - Lanciano

Race Type: Sprint stage

Distance: 157 km

Date: 21 May 1999