Giro d'Italia 1999  |  Stage 9. Ancona - Ancona I.T.T.   

82nd edition

32 km, 23 May 1999

Rider Team Time
1.
Laurent JALABERT
O.N.C.E. - Deutsche Bank 40'36"
2.
Serhiy GONCHAR
Vini Caldirola - Sidermec 25"
3.
Marco PANTANI
Mercatone Uno - Bianchi 55"
4.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin 57"
5.
Dario FRIGO
Saeco - Cannondale 59"
6.
Daniel CLAVERO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 01'08"
7.
Alex ZÜLLE
Banesto 01'15"
8.
Ivan GOTTI
Team Polti 01'23"
9.
Niklas AXELSSON
Navigare - Gaerne 01'38"
10.
Andrei ZINTCHENKO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 02'00"
11.
Enrico ZAINA
Mercatone Uno - Bianchi 02'03"
12.
Marzio BRUSEGHIN
Banesto 02'07"
13.
Paolo SAVOLDELLI
Saeco - Cannondale 02'08"
14.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step 02'09"
15.
Andrei TETERYUK
Liquigas 02'10"
16.
Pavel PADRNOS
Lampre - Daikin 02'12"
17.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin 02'13"
18.
Filippo CASAGRANDE
Vini Caldirola - Sidermec
19.
Peter LUTTENBERGER
O.N.C.E. - Deutsche Bank 02'15"
20.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca 02'18"
21.
Marco VELO
Mercatone Uno - Bianchi
22.
Davide REBELLIN
Team Polti
23.
Roberto SGAMBELLURI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 02'22"
24.
Massimo PODENZANA
Mercatone Uno - Bianchi 02'25"
25.
Danilo DI LUCA
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 02'27"
26.
Gilberto SIMONI
Ballan - Alessio
27.
Roberto PETITO
Saeco - Cannondale 02'29"
28.
Giuseppe DI GRANDE
Mapei - Quick Step 02'33"
29.
Francesco SECCHIARI
Saeco - Cannondale 02'36"
30.
Alexandr SHEFER
Riso Scotti - Vinavil 02'39"
31.
Viatcheslav EKIMOV
Amica Chips - Costa de Almeria 02'46"
32.
Martin HVASTIJA
Ballan - Alessio
33.
Sergei IVANOV
TVM - Farm Frites 02'47"
34.
Giuliano FIGUERAS
Mapei - Quick Step 02'52"
35.
Cristian GASPERONI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 02'53"
36.
William Chann MCRAE
Mapei - Quick Step 02'55"
37.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto 02'56"
38.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto 02'57"
39.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin 02'59"
40.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca 03'00"
41.
Ruslan IVANOV
Liquigas
42.
Jose Manuel URIA
Kelme - Costa Blanca 03'09"
43.
Leonardo PIEPOLI
Banesto
44.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 03'13"
45.
Daniële DE PAOLI
Amica Chips - Costa de Almeria 03'18"
46.
Santiago BLANCO GIL
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
47.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step 03'29"
48.
Romāns VAINŠTEINS
Vini Caldirola - Sidermec
49.
Alessandro SPEZIALETTI
Mobilvetta - Northwave
50.
Hernán BUENAHORA GUTÍERREZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 03'34"
51.
Richard VIRENQUE
Team Polti
52.
Massimo DONATI
Vini Caldirola - Sidermec 03'36"
53.
Gianluca SIRONI
Vini Caldirola - Sidermec 03'42"
54.
Vladimir DUMA
Navigare - Gaerne 03'46"
55.
Nicola MICELI
Liquigas 03'49"
56.
Miguel Ángel PEÑA CÁCERES
Banesto
57.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin 03'50"
58.
Gorazd ŠTANGELJ
Mobilvetta - Northwave 03'51"
59.
Stefano GARZELLI
Mercatone Uno - Bianchi 03'52"
60.
Matteo TOSATTO
Ballan - Alessio 04'01"
61.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca 04'03"
62.
Evgueni BERZIN
Amica Chips - Costa de Almeria 04'05"
63.
Mauro ZANETTI
Vini Caldirola - Sidermec 04'08"
64.
David CAÑADA GRACIA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 04'09"
65.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
66.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno - Bianchi 04'10"
67.
Riccardo FORCONI
Mercatone Uno - Bianchi 04'13"
68.
Dario PIERI
Navigare - Gaerne 04'16"
69.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 04'17"
70.
Diego FERRARI
Riso Scotti - Vinavil
71.
Orlando RODRIGUES
Banesto 04'20"
72.
Oscar MASON
Liquigas 04'22"
73.
Oscar POZZI
Riso Scotti - Vinavil 04'23"
74.
Santos GONZALEZ CAPILLA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 04'25"
75.
Serguei SMETANINE
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 04'30"
76.
Prudencio INDURAIN
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 04'32"
77.
Andrea PERON
O.N.C.E. - Deutsche Bank 04'34"
78.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
79.
Pietro CAUCCHIOLI
Amica Chips - Costa de Almeria
80.
José Jaime GONZALEZ PICO
Kelme - Costa Blanca 04'43"
81.
Pieter VRIES
TVM - Farm Frites 04'44"
82.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 04'47"
83.
Miquel VAN KESSEL
TVM - Farm Frites
84.
Gian Matteo FAGNINI
Saeco - Cannondale 04'48"
85.
Enrico CASSANI
Team Polti 04'50"
86.
Andrea FERRIGATO
Ballan - Alessio 04'53"
87.
Rodolfo ONGARATO
Liquigas
88.
Alain TURICCHIA
Riso Scotti - Vinavil
89.
Gerrit GLOMSER
Navigare - Gaerne 04'54"
90.
Fabrizio GUIDI
Team Polti 04'59"
91.
Olivier ASMAKER
TVM - Farm Frites 05'01"
92.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin 05'02"
93.
Mario SCIREA
Saeco - Cannondale 05'03"
94.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 05'05"
95.
Amilcare TRONCA
Amica Chips - Costa de Almeria 05'06"
96.
Biagio CONTE
Liquigas 05'14"
97.
Hendrik VAN DIJCK
TVM - Farm Frites 05'16"
98.
Simone BORGHERESI
Mercatone Uno - Bianchi
99.
Giuseppe CALCATERRA
Saeco - Cannondale 05'17"
100.
Pascal RICHARD
Mobilvetta - Northwave 05'19"
101.
Mario CIPOLLINI
Saeco - Cannondale 05'24"
102.
Andrea BROGNARA
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 05'28"
103.
Matteo FRUTTI
Lampre - Daikin
104.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin
105.
Fausto DOTTI
Liquigas 05'29"
106.
Eduardo HERNANDEZ BAILO
Kelme - Costa Blanca
107.
Alexandre GONTCHENKOV
Ballan - Alessio
108.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Costa Blanca 05'32"
109.
Andreas KLIER
TVM - Farm Frites 05'36"
110.
Michel LAFIS
TVM - Farm Frites 05'38"
111.
Max VAN HEESWIJK
Mapei - Quick Step
112.
Cristiano FRATTINI
Liquigas 05'39"
113.
Stefano PANETTA
Navigare - Gaerne
114.
Marco MAGNANI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 05'43"
115.
Felice PUTTINI
Amica Chips - Costa de Almeria 05'46"
116.
Carlos SASTRE CANDIL
O.N.C.E. - Deutsche Bank
117.
Paolo VALOTI
Mobilvetta - Northwave 05'47"
118.
Andrej HAUPTMAN
Vini Caldirola - Sidermec 05'48"
119.
Ermanno BRIGNOLI
Mercatone Uno - Bianchi 05'49"
120.
David NAVAS CHICA
Banesto
121.
Bo HAMBURGER
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 05'50"
122.
Massimo APOLLONIO
Vini Caldirola - Sidermec 05'51"
123.
Gabriele BALDUCCI
Navigare - Gaerne 06'12"
124.
Massimo STRAZZER
Mobilvetta - Northwave 06'16"
125.
Filippo SIMEONI
Riso Scotti - Vinavil
126.
Filippo BALDO
Ballan - Alessio 06'18"
127.
Mirko CELESTINO
Team Polti 06'23"
128.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites
129.
Giuseppe PALUMBO
Riso Scotti - Vinavil 06'30"
130.
Alessandro PETACCHI
Navigare - Gaerne 06'31"
131.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step 06'32"
132.
Stéphane GOUBERT
Team Polti
133.
Alessio GALLETTI
Saeco - Cannondale 06'34"
134.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
135.
Stefano FAUSTINI
Mobilvetta - Northwave 06'36"
136.
Endrio LEONI
Liquigas 06'39"
137.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
O.N.C.E. - Deutsche Bank 06'44"
138.
Samuele SCHIAVINA
Riso Scotti - Vinavil 06'45"
139.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step 06'49"
140.
Marco GILI
Amica Chips - Costa de Almeria 06'54"
141.
Gines SALMERON
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 06'55"
142.
Denis ZANETTE
Team Polti 06'56"
143.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Banesto 06'57"
144.
Mauro RADAELLI
Vini Caldirola - Sidermec 07'02"
145.
Ivan QUARANTA
Mobilvetta - Northwave 07'04"
146.
Fabio BALDATO
Ballan - Alessio 07'11"
147.
Carlo Marino BIANCHI
Riso Scotti - Vinavil 07'12"
148.
Nicola MINALI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 07'19"
149.
Dirk MÜLLER
Mapei - Quick Step 07'24"
150.
Francesco ARAZZI
Amica Chips - Costa de Almeria 07'50"
151.
Luca CEI
Navigare - Gaerne 07'56"
152.
Davide CASAROTTO
TVM - Farm Frites 08'22"
153.
Oscar PELLICIOLI
Team Polti 11'55"

Stage information

Start, finish: Stage 9. Ancona - Ancona I.T.T.

Race Type: Time Trial

Distance: 32 km

Date: 23 May 1999