Vuelta a España - 1999

Stage 17. Los Bronchales - Guadalajara (190 km) - 22/09

Rider Team Country Time
1. Cristian MORENI Liquigas
ITA
5h33'13"
2. Jose Vicente GARCIA ACOSTA Banesto
ESP
02"
3. Mikel ZARRABEITIA Once - Deutsche Bank
ESP
4. Mariano PICCOLI Lampre - Daikin
ITA
05"
5. Toni TAULER Kelme - Costa Blanca
ESP
6. Davide REBELLIN Team Polti
ITA
07"
7. Andrea TAFI Mapei - Quick Step
ITA
8. Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN Festina - Lotus
ESP
9. Inigo CHAURREAU Euskaltel - Euskadi
ESP
16"
10. Ramon GONZALEZ ARRIETA Euskaltel - Euskadi
ESP
28"
11. Luis PEREZ RODRIGUEZ Once - Deutsche Bank
ESP
02'15"
12. Robert HUNTER Lampre - Daikin
RSA
16'34"
13. Glenn MAGNUSSON US Postal Service
SWE
14. Markus ZBERG Rabobank
SUI
15. Serguei SMETANINE Vitalicio Seguros
RUS
16. Kurt VAN DE WOUWER Lotto - Mobistar
BEL
17. Viatcheslav EKIMOV Amica Chips - Costa de Almeria
RUS
18. Paul VAN HYFTE Lotto - Mobistar
BEL
19. Laurent BROCHARD Festina - Lotus
FRA
20. Pascal HERVÉ Festina - Lotus
FRA
21. Rolf ALDAG Team Deutsche Telekom
GER
22. Andreas KLÖDEN Team Deutsche Telekom
GER
23. Jan ULLRICH Team Deutsche Telekom
GER
24. José Luis RUBIERA Kelme - Costa Blanca
ESP
25. Manuel BELTRAN MARTINEZ Banesto
ESP
26. Jose Manuel URIA Kelme - Costa Blanca
ESP
27. Roberto HERAS HERNANDEZ Kelme - Costa Blanca
ESP
28. Daniele NARDELLO Mapei - Quick Step
ITA
29. Txema DEL OLMO Euskaltel - Euskadi
ESP
30. Andrei ZINTCHENKO Vitalicio Seguros
RUS
31. Jose Ramon URIARTE Festina - Lotus
ESP
32. Pedro DIAZ LOBATO Fuenlabrada - Cafés Toscaf
ESP
33. Roberto LAISEKA Euskaltel - Euskadi
ESP
34. Santiago BLANCO GIL Vitalicio Seguros
ESP
35. Giancarlo RAIMONDI Liquigas
ITA
36. Gianni FARESIN Mapei - Quick Step
ITA
37. Paolo BETTINI Mapei - Quick Step
ITA
38. Aart VIERHOUTEN Rabobank
NED
39. Pavel TONKOV Mapei - Quick Step
RUS
40. Felix GARCIA CASAS Festina - Lotus
ESP
41. Stefano CATTAI Team Polti
ITA
42. William Chann MCRAE Mapei - Quick Step
USA
43. Jose Maria JIMENEZ SASTRE Banesto
ESP
44. Angel CASTRESANA DEL VAL Euskaltel - Euskadi
ESP
45. José Antonio GARRIDO LIMA Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
ESP
46. Grischa NIERMANN Rabobank
GER
47. Aitor OSA EIZAGUIRRE Banesto
ESP
48. Igor GONZALEZ DE GALDEANO Vitalicio Seguros
ESP
49. Massimo CODOL Lampre - Daikin
ITA
50. David GARCIA MARQUINA Vitalicio Seguros
ESP
51. Leonardo PIEPOLI Banesto
ITA
52. Angel EDO ALSINA Kelme - Costa Blanca
ESP
53. Marcos Antonio SERRANO Once - Deutsche Bank
ESP
54. Michel LAFIS TVM - Farm Frites
SWE
55. Fabio ROSCIOLI Amica Chips - Costa de Almeria
ITA
56. Iñigo CUESTA Once - Deutsche Bank
ESP
57. Oscar LOPEZ URIARTE Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
ESP
58. Jon ODRIOZOLA MUGARZA Banesto
ESP
59. Rafael DIAZ JUSTO Once - Deutsche Bank
ESP
60. Juan Carlos VICARIO BARBERA Fuenlabrada - Cafés Toscaf
ESP
61. Oscar POZZI Riso Scotti - Vinavil
ITA
62. Massimiliano LELLI Cofidis
ITA
63. Joona LAUKKA Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
FIN
64. Iván Ramiro PARRA PINTO Vitalicio Seguros
COL
16'49"
65. Orlando RODRIGUES Banesto
POR
16'55"
66. Francisco CABELLO LUQUE Kelme - Costa Blanca
ESP
16'57"
67. Andrea NOË Mapei - Quick Step
ITA
68. Niki AEBERSOLD Rabobank
SUI
69. Giovanni LOMBARDI Team Deutsche Telekom
ITA
16'59"
70. Cesar PEREZ PADRON Fuenlabrada - Cafés Toscaf
ESP
71. Eleuterio ANGUITA Fuenlabrada - Cafés Toscaf
ESP
72. Andrès BERMEJO SILLER Fuenlabrada - Cafés Toscaf
ESP
17'02"
73. German NIETO Fuenlabrada - Cafés Toscaf
ESP
17'05"
74. Alvaro GONZALEZ DE GALDEANO Vitalicio Seguros
ESP
17'08"
75. Quintino DA SILVA RODRIGUES Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
POR
17'11"
76. Melchor MAURI PRAT Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
ESP
77. Igor FLORES Euskaltel - Euskadi
ESP
78. Cesar SOLAUN Banesto
ESP
79. Frank VANDENBROUCKE Cofidis
BEL
80. Matias CAGIGAS AMEDO Fuenlabrada - Cafés Toscaf
ESP
81. Oskar CAMENZIND Lampre - Daikin
SUI
82. Carlos Ramon GOLBANO Amica Chips - Costa de Almeria
ESP
83. Eddy MAZZOLENI Saeco - Cannondale
ITA
84. Alberto LOPEZ DE MUNAIN Euskaltel - Euskadi
ESP
85. Unai ETXEBARRIA Euskaltel - Euskadi
VEN
86. Stefano VERZIAGI Fuenlabrada - Cafés Toscaf
ITA
87. Alexandre SHEFER Riso Scotti - Vinavil
KAZ
88. Jan BOVEN Rabobank
NED
89. Ralf GRABSCH Team Deutsche Telekom
GER
90. Frank HOJ US Postal Service
DEN
91. Miguel Angel MARTIN PERDIGUERO Once - Deutsche Bank
ESP
92. Mario TRAVERSONI Saeco - Cannondale
ITA
93. Servais KNAVEN TVM - Farm Frites
NED
94. Bram DE GROOT Rabobank
NED
95. Cristian SALVATO Team Polti
ITA
96. Daniel BAYÉS Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
ESP
97. Marco GILI Amica Chips - Costa de Almeria
ITA
98. Jörg JAKSCHE Team Deutsche Telekom
GER
99. Alex ZÜLLE Banesto
SUI
17'24"
100. Andrei TETERIUK Liquigas
KAZ
101. Julian DEAN US Postal Service
NZL
102. Franky ANDREU US Postal Service
USA
103. Nicola MICELI Liquigas
ITA
104. Arnoldas SAPRYKINAS Riso Scotti - Vinavil
LTU
105. Oscar POZZI Riso Scotti - Vinavil
ITA
106. Giuseppe PALUMBO Riso Scotti - Vinavil
ITA
107. Dirk BALDINGER Team Deutsche Telekom
GER
17'40"
108. Danilo HONDO Team Deutsche Telekom
GER
109. Stefano CASAGRANDA Amica Chips - Costa de Almeria
ITA
110. Salvatore COMMESSO Saeco - Cannondale
ITA
17'47"
111. Anthony ROKIA Cofidis
FRA
19'38"
112. Koen BEECKMAN Lotto - Mobistar
BEL
113. Igor PUGACI Saeco - Cannondale
MDA
114. Andreas KLIER TVM - Farm Frites
GER
115. Rossano BRASI Team Polti
ITA
116. Jeroen BLIJLEVENS TVM - Farm Frites
NED
117. Remco VAN DER VEN TVM - Farm Frites
NED
118. Geert VAN BONDT TVM - Farm Frites
BEL