Vuelta a España 1999  |  General classification    

54th edition

General classification

4 September 1999 - 26 September 1999

Rider Team Time
1.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom 89h52'03"
2.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 04'15"
3.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca 05'57"
4.
Pavel TONKOV
Mapei - Quick Step 07'53"
5.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto 09'24"
6.
José Luis RUBIERA
Kelme - Costa Blanca 10'13"
7.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Banesto 11'20"
8.
Leonardo PIEPOLI
Banesto 13'13"
9.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 16'20"
10.
Santiago BLANCO GIL
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 18'15"
11.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 22'06"
12.
Frank VANDENBROUCKE
Cofidis 23'39"
13.
Jose Manuel URIA
Kelme - Costa Blanca 27'28"
14.
Íñigo CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi 29'42"
15.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Banesto 31'06"
16.
Txema DEL OLMO
Euskaltel - Euskadi 31'49"
17.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus 36'34"
18.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi 40'14"
19.
William Chann MCRAE
Mapei - Quick Step 44'29"
20.
Niki AEBERSOLD
Rabobank 59'04"
21.
Michel LAFIS
TVM - Farm Frites 59'43"
22.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin 1h02'49"
23.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step 1h02'58"
24.
Andrei ZINTCHENKO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 1h04'08"
25.
Gianni FARESIN
Mapei - Quick Step 1h06'26"
26.
Melchor MAURI PRAT
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 1h06'33"
27.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Banesto 1h11'15"
28.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 1h11'25"
29.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step 1h14'08"
30.
Markus ZBERG
Rabobank 1h14'14"
31.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Mobistar 1h14'20"
32.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step 1h15'09"
33.
Grischa NIERMANN
Rabobank 1h15'10"
34.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank 1h20'53"
35.
Jörg JAKSCHE
Team Deutsche Telekom 1h23'29"
36.
Nicola MICELI
Liquigas 1h25'36"
37.
Alex ZÜLLE
Banesto 1h30'18"
38.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom 1h31'03"
39.
David GARCIA MARQUINA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 1h31'32"
40.
Óscar LÓPEZ URIARTE
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 1h33'16"
41.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step 1h34'26"
42.
Joona LAUKKA
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 1h37'38"
43.
Laurent BROCHARD
Festina - Lotus 1h38'39"
44.
Pedro DÍAZ LOBATO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 1h44'53"
45.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 1h46'24"
46.
Alexandr SHEFER
Riso Scotti - Vinavil 1h46'41"
47.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca 1h47'32"
48.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin 1h48'39"
49.
Massimiliano LELLI
Cofidis 1h50'55"
50.
Andrei TETERYUK
Liquigas 1h51'40"
51.
Stefano CATTAI
Team Polti 1h57'24"
52.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Euskaltel - Euskadi 1h58'12"
53.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Banesto 2h00'15"
54.
Cristian MORENI
Liquigas 2h01'29"
55.
Viatcheslav EKIMOV
Amica Chips - Costa de Almeria 2h02'26"
56.
Alvaro GONZALEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 2h06'02"
57.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Deutsche Bank 2h08'22"
58.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin 2h08'57"
59.
Angel CASTRESANA DEL VAL
Euskaltel - Euskadi 2h12'15"
60.
Eddy MAZZOLENI
Saeco - Cannondale 2h14'27"
61.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
O.N.C.E. - Deutsche Bank 2h24'52"
62.
Andreas KLÖDEN
Team Deutsche Telekom 2h29'06"
63.
Jan BOVEN
Rabobank 2h31'31"
64.
Serguei SMETANINE
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 2h36'30"
65.
José Ramón URIARTE
Festina - Lotus 2h36'46"
66.
César SOLAUN
Banesto 2h37'14"
67.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Deutsche Bank 2h37'22"
68.
Salvatore COMMESSO
Saeco - Cannondale 2h38'36"
69.
Bram DE GROOT
Rabobank 2h39'10"
70.
Quintino Da Silva RODRIGUES
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 2h41'39"
71.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi 2h49'12"
72.
Robert HUNTER
Lampre - Daikin 2h50'05"
73.
Oscar POZZI
Riso Scotti - Vinavil 2h51'02"
74.
Andreas KLIER
TVM - Farm Frites 2h52'38"
75.
Igor FLORES
Euskaltel - Euskadi 2h53'23"
76.
Paul VAN HYFTE
Lotto - Mobistar 2h53'55"
77.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus 2h55'50"
78.
Fabio ROSCIOLI
Amica Chips - Costa de Almeria 2h56'21"
79.
Eleuterio ANGUITA
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 2h57'00"
80.
Pascal HERVÉ
Festina - Lotus 2h59'45"
81.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca 3h02'06"
82.
Aart VIERHOUTEN
Rabobank 3h02'30"
83.
Geert VAN BONDT
TVM - Farm Frites 3h03'33"
84.
Stefano VERZIAGI
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 3h04'48"
85.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom 3h05'26"
86.
Rossano BRASI
Team Polti 3h08'49"
87.
Ralf GRABSCH
Team Deutsche Telekom 3h09'35"
88.
Frankie ANDREU
US Postal Service 3h12'04"
89.
Arnoldas SAPRYKINAS
Riso Scotti - Vinavil 3h12'14"
90.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom 3h12'33"
91.
Glenn MAGNUSSON
US Postal Service 3h13'59"
92.
Matias CAGIGAS AMEDO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 3h16'28"
93.
Giuseppe PALUMBO
Riso Scotti - Vinavil 3h18'21"
94.
Servais KNAVEN
TVM - Farm Frites 3h20'34"
95.
Ángel EDO ALSINA
Kelme - Costa Blanca 3h21'16"
96.
Andrès BERMEJO SILLER
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 3h21'18"
97.
Frank HØJ
US Postal Service 3h22'28"
98.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi 3h22'29"
99.
Remco VAN DER VEN
TVM - Farm Frites 3h23'26"
100.
Mario TRAVERSONI
Saeco - Cannondale 3h23'42"
101.
José Antonio GARRIDO LIMA
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 3h24'31"
102.
Dirk BALDINGER
Team Deutsche Telekom 3h24'33"
103.
Giancarlo RAIMONDI
Liquigas 3h26'34"
104.
German NIETO
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 3h29'31"
105.
Carlos Ramon GOLBANO
Amica Chips - Costa de Almeria 3h32'38"
106.
Koen BEECKMAN
Lotto - Mobistar 3h38'27"
107.
Cristian SALVATO
Team Polti 3h40'00"
108.
Stefano CASAGRANDA
Amica Chips - Costa de Almeria 3h43'54"
109.
Oscar POZZI
Riso Scotti - Vinavil 3h44'40"
110.
Cesar PEREZ PADRON
Fuenlabrada - Cafés Toscaf 3h45'32"
111.
Marco GILI
Amica Chips - Costa de Almeria 3h49'00"
112.
Julian DEAN
US Postal Service 3h53'13"
113.
Daniel BAYÉS
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur 3h56'28"
114.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites 4h06'40"
115.
Igor PUGACI
Saeco - Cannondale 4h14'44"