Driedaagse De Panne 1999  |  General classification    

23rd edition

General classification

30 March 1999 - 1 April 1999

Rider Team Time
1.
Peter VAN PETEGEM
TVM - Farm Frites 10h04'17"
2.
Frank VANDENBROUCKE
Cofidis 00'05"
3.
Denis ZANETTE
Team Polti 00'19"
4.
Rolf SØRENSEN
Rabobank 00'20"
5.
Servais KNAVEN
TVM - Farm Frites 00'24"
6.
Emmanuel MAGNIEN
La Francaise des Jeux 00'25"
7.
Erik DEKKER
Rabobank 00'29"
8.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank 00'33"
9.
Ralf GRABSCH
Team Deutsche Telekom 00'43"
10.
Nicolay Bo LARSEN
Team Home - Jack & Jones 00'45"
11.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin
12.
Eddy MAZZOLENI
Saeco - Cannondale 00'52"
13.
Biagio CONTE
Liquigas 00'53"
14.
Cristian MORENI
Liquigas 00'54"
15.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 00'57"
16.
Christophe MENGIN
La Francaise des Jeux 00'59"
17.
Alexandre GONTCHENKOV
Ballan - Alessio 01'01"
18.
Juris SILOVS
Team Home - Jack & Jones
19.
Chris PEERS
Lotto - Mobistar 01'02"
20.
Dario PIERI
Navigare - Gaerne 01'05"
21.
Davide CASAROTTO
TVM - Farm Frites 01'16"
22.
Jo PLANCKAERT
Lotto - Mobistar
23.
Fabrizio GUIDI
Team Polti 01'19"
24.
Michel VAN HAECKE
Tönissteiner - RDM - Colnago - Elro Snacks 01'22"
25.
Jans KOERTS
Team Cologne 01'26"
26.
Hendrik VAN DIJCK
TVM - Farm Frites 01'27"
27.
Wim FEYS
Lotto - Mobistar 01'30"
28.
Johan VERSTREPEN
Lampre - Daikin 01'36"
29.
Arvis PIZIKS
Team Home - Jack & Jones 01'40"
30.
Paul VAN HYFTE
Lotto - Mobistar 01'45"
31.
Peter FARAZIJN
Cofidis 02'06"
32.
Christian HENN
Team Deutsche Telekom 02'12"
33.
George HINCAPIE
US Postal Service 02'14"
34.
Steven DE JONGH
TVM - Farm Frites
35.
Jeroen BLIJLEVENS
TVM - Farm Frites 02'25"
36.
Fabio SACCHI
Team Polti 02'43"
37.
Nicola LODA
Ballan - Alessio 02'57"
38.
Lars MICHAELSEN
La Francaise des Jeux 03'14"
39.
Markus ZBERG
Rabobank 03'34"
40.
Jan BOVEN
Rabobank 03'54"
41.
Kristof TROUVÉ
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx 04'04"
42.
Andrei TCHMIL
Lotto - Mobistar 04'16"
43.
Rossano BRASI
Team Polti 04'31"
44.
Fabien DE WAELE
Lotto - Mobistar 05'33"
45.
Federico COLONNA
Team Home - Jack & Jones 05'36"
46.
Christian VAN DE VELDE
US Postal Service 05'39"
47.
Gianluca PIANEGONDA
Lampre - Daikin 05'56"
48.
Bert HIEMSTRA
Rabobank 06'22"
49.
Jurgen GUNS
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx 06'23"
50.
Alessandro PETACCHI
Navigare - Gaerne 07'22"
51.
Benoît JOACHIM
US Postal Service 07'29"
52.
Massimo APOLLONIO
Vini Caldirola - Sidermec 07'45"
53.
Geert VAN BONDT
TVM - Farm Frites
54.
Matteo TOSATTO
Ballan - Alessio 07'46"
55.
Franco BALLERINI
Lampre - Daikin 08'15"
56.
Gianluca BORTOLAMI
Vini Caldirola - Sidermec 08'18"
57.
Mario TRAVERSONI
Saeco - Cannondale 08'29"
58.
Tom DESMET
Collstrop - De Federale Verzekeringen 08'50"
59.
Hans DE CLERCQ
Palmans - Ideal 08'57"
60.
Christophe BASSONS
La Francaise des Jeux 09'14"
61.
Steve DE WOLF
Cofidis 09'22"
62.
Roberto LOCHOWSKI
Team Nürnberger 09'30"
63.
Gerrit GLOMSER
Navigare - Gaerne 09'37"
64.
Ludo DIERCKXSSENS
Lampre - Daikin 09'51"
65.
Salvatore COMMESSO
Saeco - Cannondale 09'53"
66.
Darius STROLĖ
Palmans - Ideal 09'56"
67.
Massimiliano MORI
Saeco - Cannondale 10'15"
68.
Davy DELMÉ
Tönissteiner - RDM - Colnago - Elro Snacks 10'21"
69.
Andrea FERRIGATO
Ballan - Alessio 10'22"
70.
Dmitriy FOFONOV
Collstrop - De Federale Verzekeringen 10'36"
71.
Glenn MAGNUSSON
US Postal Service 10'47"
72.
Tristan HOFFMAN
TVM - Farm Frites 10'57"
73.
Maximilian SCIANDRI
La Francaise des Jeux 10'59"
74.
Wilfried CRETSKENS
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx 11'02"
75.
Alessandro CALZOLARI
Mobilvetta - Northwave 11'03"
76.
Mauro RADAELLI
Vini Caldirola - Sidermec 11'08"
77.
Daniele CONTRINI
Liquigas 11'38"
78.
Romāns VAINŠTEINS
Vini Caldirola - Sidermec 11'43"
79.
Enrico CASSANI
Team Polti 11'44"
80.
Matteo FRUTTI
Lampre - Daikin 11'54"
81.
Jurgen VAN DE WALLE
Palmans - Ideal 11'56"
82.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom 12'05"
83.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom 12'11"
84.
Philippe GAUMONT
Cofidis 12'34"
85.
Giancarlo RAIMONDI
Liquigas 12'57"
86.
Gorazd ŠTANGELJ
Mobilvetta - Northwave 12'59"
87.
Mario AERTS
Lotto - Mobistar 13'15"
88.
Matthew WHITE
Vini Caldirola - Sidermec 13'17"
89.
Gianpaolo MONDINI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 13'24"
90.
Leonardo GUIDI
Team Polti 13'36"
91.
Marc STREEL
Team Home - Jack & Jones 13'39"
92.
Bert DIETZ
Team Nürnberger 13'46"
93.
Bjarne RIIS
Team Deutsche Telekom 13'49"
94.
Marco Antonio DI RENZO
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 14'02"
95.
Maxim SMIRNOV
Ballan - Alessio 14'29"
96.
Vladimir SMIRNOV
Palmans - Ideal 14'36"
97.
Gianluca SIRONI
Vini Caldirola - Sidermec 14'50"
98.
Mauro ZINETTI
Team Polti 14'51"
99.
Alessandro GUERRA
Saeco - Cannondale 14'52"
100.
Frank HØJ
US Postal Service
101.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom 15'01"
102.
Arnaud PRÉTOT
Cofidis 15'04"
103.
Gert VANDERAERDEN
Palmans - Ideal 15'14"
104.
Oleg GRISHKINE
Ballan - Alessio 15'36"
105.
Tom STREMERSCH
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx 15'37"
106.
Roland MÜLLER
Team Nürnberger 15'42"
107.
Johan DE GEYTER
Tönissteiner - RDM - Colnago - Elro Snacks 16'00"
108.
Gabriele DALLA VALLE
Mobilvetta - Northwave 16'05"
109.
Sergei LELEKIN
Mobilvetta - Northwave
110.
Jan POPPE
Ipso - Euroclean 16'08"
111.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom 16'10"
112.
Davy DUBBELDAM
Team Cologne 16'18"
113.
Jean-Patrick NAZON
La Francaise des Jeux 16'21"
114.
Marco MILESI
Liquigas 16'34"
115.
Harald MORSCHER
Saeco - Cannondale 17'10"
116.
Thierry MARICHAL
Lotto - Mobistar 17'22"
117.
Luca MAZZANTI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 17'29"
118.
Bert ROESEMS
Tönissteiner - RDM - Colnago - Elro Snacks 17'36"
119.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin 17'42"
120.
Marc WAUTERS
Rabobank 17'55"
121.
Ivan QUARANTA
Mobilvetta - Northwave 17'57"
122.
Gabriele COLOMBO
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 18'00"
123.
Glenn D'HOLLANDER
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx 18'07"
124.
Gilberto SIMONI
Ballan - Alessio 18'09"
125.
Franky DE BUYST
Tönissteiner - RDM - Colnago - Elro Snacks 18'31"
126.
Jan SCHAFFRATH
Team Deutsche Telekom 18'35"
127.
Anthony ROKIA
Cofidis 18'42"
128.
Mirko CREPALDI
Team Polti 18'46"
129.
Kris GERITS
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx 18'48"
130.
Karl PAUWELS
Palmans - Ideal 18'58"
131.
Andrey MIZOUROV
Collstrop - De Federale Verzekeringen 18'59"
132.
Danny BAEYENS
Collstrop - De Federale Verzekeringen 19'02"
133.
Bert GRABSCH
Team Cologne 19'12"
134.
Michael SCHLICKAU
Team Cologne 19'13"
135.
Andrea BROGNARA
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
136.
Wesley HUVAERE
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx 19'15"
137.
Raymond MEIJS
Team Cologne 19'17"
138.
Pascal DERAMÉ
US Postal Service 19'18"
139.
Bart HEIREWEGH
Ipso - Euroclean 19'21"
140.
Jens ZEMKE
Team Nürnberger 19'35"
141.
Germano PIERDOMENICO
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 19'36"
142.
Aldo ZANETTI
Navigare - Gaerne 19'38"
143.
Michael VAN DER WOLF
Team Cologne 19'47"
144.
Paolo VALOTI
Mobilvetta - Northwave 19'48"
145.
Wim VANSEVENANT
Collstrop - De Federale Verzekeringen 19'50"
146.
Danny DAELMAN
Collstrop - De Federale Verzekeringen 19'54"
147.
Julian DEAN
US Postal Service 19'55"
148.
Philip VEREECKE
Ipso - Euroclean 19'56"
149.
Andrej HAUPTMAN
Vini Caldirola - Sidermec 19'58"
150.
Alexander KASTENHUBER
Team Nürnberger 20'00"
151.
Jan HORDIJK
Team Nürnberger 20'02"
152.
Stefano PANETTA
Navigare - Gaerne 20'09"
153.
Tony BRACKE
Collstrop - De Federale Verzekeringen 20'16"
154.
Nicola MINALI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 20'33"
155.
Nicolas COUDRAY
Tönissteiner - RDM - Colnago - Elro Snacks 22'33"
156.
David VERRETH
Ipso - Euroclean 34'48"