Tour Down Under - 1999

1st edition

General classification

19 January 1999 - 24 January 1999

Rider Team Time
1.
Stuart O'GRADY
Crédit Agricole 19h03'47"
2.
Jesper SKIBBY
Team Home - Jack & Jones 00'21"
3.
Magnus BÄCKSTEDT
Crédit Agricole 00'35"
4.
Duncan SMITH
01'03"
5.
Christian Foget ANDERSEN
Team Home - Jack & Jones 02'10"
6.
Nicolay Bo LARSEN
Team Home - Jack & Jones
7.
Jean-Marc RIVIERE
02'16"
8.
Alexandre VINOKOUROV
Casino - Ag2R 02'17"
9.
Massimiliano MORI
Saeco - Cannondale 02'18"
10.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
11.
David ETXEBARRIA ALKORTA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
12.
Cadel EVANS
Saeco - Cannondale
13.
René JØRGENSEN
Team Home - Jack & Jones
14.
Alberto ELLI
Team Deutsche Telekom
15.
Rafael DIAZ JUSTO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
16.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin 02'53"
17.
Harald MORSCHER
Saeco - Cannondale 02'54"
18.
Christopher JENNER
Crédit Agricole
19.
Michaël BLAUDZUN
Team Home - Jack & Jones
20.
Jamie DREW
Sella Italia - W52 - Loteria Bono del Ciclismo 03'08"
21.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin 03'16"
22.
Nathan O'NEILL
Navigare - Gaerne 03'35"
23.
Brett AITKEN
Palmans - Ideal 04'36"
24.
Karl PAUWELS
Palmans - Ideal 04'53"
25.
Marcel GONO
Crédit Agricole
26.
Warren JENNINGS
09'24"
27.
Jay SWEET
BigMat - Auber 93 - IBM 09'30"
28.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin 14'19"
29.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Deutsche Bank 16'14"
30.
Carlos SASTRE CANDIL
O.N.C.E. - Deutsche Bank 17'14"
31.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin 19'49"
32.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom 37'18"
33.
Roger HAMMOND
Palmans - Ideal 37'32"
34.
Matthew WILSON
35.
Nick GATES
Die Continentale - Olympia
36.
Peter ROGERS
Die Continentale - Olympia
37.
Jaan KIRSIPUU
Casino - Ag2R
38.
Corey SWEET
Team Leonardo - Coast
39.
Stéphane BARTHE
Casino - Ag2R
40.
Jason PHILLIPS
Die Continentale - Olympia
41.
David LEFÈVRE
Casino - Ag2R
42.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin
43.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom
44.
Olivier PERRAUDEAU
Crédit Agricole
45.
Lauri AUS
Casino - Ag2R
46.
David CAÑADA GRACIA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
47.
Steffen WESEMANN
Team Deutsche Telekom
48.
Gilles MAIGNAN
Casino - Ag2R
49.
Daniel TRINNIE
50.
Gert VANDERAERDEN
Palmans - Ideal
51.
Tom LEAPER
Navigare - Gaerne
52.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
53.
Pavel PADRNOS
Lampre - Daikin
54.
Laurent JALABERT
O.N.C.E. - Deutsche Bank
55.
Jan SCHAFFRATH
Team Deutsche Telekom
56.
Christophe CAPELLE
BigMat - Auber 93 - IBM
57.
Frédéric BESSY
Casino - Ag2R
58.
Thierry GOUVENOU
BigMat - Auber 93 - IBM
59.
Philippe BORDENAVE
BigMat - Auber 93 - IBM
60.
Hans DE CLERCQ
Palmans - Ideal
61.
Sean SULLIVAN
62.
Michael ROGERS
63.
Olivier BONNALE
64.
Francesco FRATTINI
Team Deutsche Telekom
65.
Henk VOGELS JR
Crédit Agricole 38'32"
66.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole 41'02"
67.
Graeme MILLER
Shaklee - Degree Radio Energie 41'53"
68.
Franky VAN HAESEBROUCKE
Collstrop - De Federale Verzekeringen 42'09"
69.
Tristan PRIEM
Sella Italia - W52 - Loteria Bono del Ciclismo
70.
Matthew WHITE
Vini Caldirola - Sidermec
71.
Guillaume AUGER
BigMat - Auber 93 - IBM
72.
Marco SERPELLINI
Lampre - Daikin
73.
Frédéric MONCASSIN
Crédit Agricole 43'02"
74.
Jürgen VERMEERSCH
Palmans - Ideal 44'55"
75.
Baden COOKE
46'26"
76.
Allan DAVIS
46'58"
77.
Christophe AGNOLUTTO
Casino - Ag2R 52'28"
78.
Arvis PIZIKS
Team Home - Jack & Jones
79.
Luke ROBERTS
80.
Nigel GRIGG
57'05"
81.
Matteo FRUTTI
Lampre - Daikin
82.
Michael SANDSTØD
Team Home - Jack & Jones 59'50"
83.
Cameron MCDONALD
1h00'22"
84.
Niko EECKHOUT
Palmans - Ideal 1h00'35"
85.
Alessandro GUERRA
Saeco - Cannondale 1h20'08"
86.
Tim LYONS
1h55'13"