Wyścig Pokoju / Závod Míru / Friedensfahrt 1999  |  General classification    

46th edition

General classification

7 May 1999 - 15 May 1999

Rider Team Time
1.
Steffen WESEMANN
Team Deutsche Telekom 42h16'56"
2.
Raimondas RUMŠAS
Mróz 19"
3.
Tomasz BROŻYNA
Mróz 01'04"
4.
Jan HRUŠKA
Wüstenrot - ZVVZ 01'54"
5.
René ANDRLE
Wüstenrot - ZVVZ 02'06"
6.
Ralf GRABSCH
Team Deutsche Telekom 02'53"
7.
Thomas MÜHLBACHER
Team Gerolsteiner 02'55"
8.
Tomáš KONEČNÝ
Wüstenrot - ZVVZ 03'18"
9.
Jakob Storm PIIL
Acceptcard Pro Cycling 03'20"
10.
Stephan SCHRECK
Team Deutsche Telekom 03'29"
11.
Francesco FRATTINI
Team Deutsche Telekom 03'31"
12.
Uwe AMPLER
Agro - Adler - Brandenburg 03'47"
13.
Jaroslav BÍLEK
Wüstenrot - ZVVZ 04'13"
14.
Zbigniew PIĄTEK
Mróz 04'15"
15.
Ondřej SOSENKA
Individual 04'16"
16.
Joona LAUKKA
Sport Lisboa e Benfica - Winterthur
17.
Lubomír KEJVAL
Individual 04'32"
18.
Levi LEIPHEIMER
Saturn Cycling Team 04'43"
19.
Morten SONNE
Acceptcard Pro Cycling 05'12"
20.
Lubor TESAŘ
Individual 05'44"
21.
Milan KADLEC
Individual 05'54"
22.
Michael BARRY
Saturn Cycling Team 05'59"
23.
Piotr PRZYDZIAŁ
Mróz 06'20"
24.
Andreas KAPPES
Agro - Adler - Brandenburg 06'28"
25.
Edouard GRITSOUN
Team Gerolsteiner 06'35"
26.
Anton CHANTYR
Team Gerolsteiner 06'58"
27.
Bert DIETZ
Team Nürnberger 06'59"
28.
Bart BOWEN
Saturn Cycling Team 07'00"
29.
Matthias KESSLER
Team Deutsche Telekom 07'33"
30.
Thomas LIESE
Team Nürnberger 07'43"
31.
Peter WROLICH
Team Gerolsteiner 7'57"
32.
Petr BENČÍK
Individual 8'53"
33.
Timo SCHOLZ
Die Continentale - Olympia 10'00"
34.
Piotr WADECKI
Mróz 10'44"
35.
Stephan GOTTSCHLING
Agro - Adler - Brandenburg 10'53"
36.
Jürgen WERNER
Team Nürnberger 11'36"
37.
Jörn REUSS
Team Nürnberger 12'07"
38.
Radosław ROMANIK
Individual 12'15"
39.
Martin MÜLLER
Agro - Adler - Brandenburg 13'11"
40.
Miloš PEJCHA
Wüstenrot - ZVVZ 13'17"
41.
Andreas KLÖDEN
Team Deutsche Telekom
42.
Ole Sigurd SIMENSEN
Agro - Adler - Brandenburg 14'41"
43.
Ondřej FADRNY
Individual 15'35"
44.
Michael SCHLICKAU
Team Cologne 18'06"
45.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom 20'17"
46.
Raymond MEIJS
Team Cologne 20'54"
47.
Michal PRŮŠA
Individual 24'30"
48.
Mike WEISSMANN
Team Nürnberger 25'26"
49.
Matt ANAND
Saturn Cycling Team 25'37"
50.
Jan VAN VELZEN
Batavus - Bankgiroloterij - Big Star 27'11"
51.
Bert GRABSCH
Team Cologne 28'29"
52.
Wojciech PAWŁAK
Individual 29'29"
53.
Jan SCHAFFRATH
Team Deutsche Telekom 30'08"
54.
Tayeb BRAIKIA
Acceptcard Pro Cycling 33'22"
55.
Christian HENN
Team Deutsche Telekom 35'30"
56.
Uwe HARDTER
Individual 36'13"
57.
Edwin DUNNING
Axa Cycling Team 37'12"
58.
Jan FALTÝNEK
Individual 38'53"
59.
Martin RYS
Individual 40'36"
60.
Thorsten NITSCHE
Individual 41'04"
61.
Olaf POLLACK
Agro - Adler - Brandenburg 41'30"
62.
Alexander KASTENHUBER
Team Nürnberger 41'38"
63.
Jarosław RĘBIEWSKI
Individual 43'21"
64.
Lutz LEHMANN
Individual 45'53"
65.
Enrico POITSCHKE
Individual 46'26"
66.
Danilo KLAAR
Individual 50'02"
67.
Krzystof ZASADA
Individual 51'29"
68.
Dariusz KAPIDURA
Individual 52'39"
69.
Tomáš BUCHÁČEK
Individual 54'03"
70.
Seth PELUSI
Saturn Cycling Team 55'17"
71.
Martin RIŠKA
De Nardi - Pasta Montegrappa 56'51"
72.
Dimitri SIDARENKO
Batavus - Bankgiroloterij - Big Star 1h03'34"
73.
Robert FÖRSTER
Individual 1h03'58"
74.
Burke SWINDLEHURST
Saturn Cycling Team 1h04'23"
75.
Marcin GĘBKA
Mróz 1h04'39"
76.
Marcin LEWANDOWSKI
Individual 1h18'05"
77.
Krzysztof JEŻOWSKI
Individual 1h27'26"
78.
Eric HILDEBRANDT
Individual 1h31'22"
79.
Paul VAN SCHALEN
Batavus - Bankgiroloterij - Big Star 1h34'50"
80.
Renger YPENBURG
Batavus - Bankgiroloterij - Big Star 1h42'00"
81.
Ján ŠIPEKY
Individual 1h54'37"
82.
Sergei MOROZOV
Individual 2h00'09"