Milano - Sanremo - 1999

Rider Team Country Time
1. Andrei TCHMIL Lotto - Mobistar
BEL
6h52'37"
2. Erik ZABEL Team Deutsche Telekom
GER
3. Zbigniew SPRUCH Lampre - Daikin
POL
4. Stefano GARZELLI Mercatone Uno - Bianchi
ITA
5. Lauri AUS Casino - Ag2R
EST
6. Leon VAN BON Rabobank
NED
7. Peter VAN PETEGEM TVM - Farm Frites
BEL
8. Jo PLANCKAERT Lotto - Mobistar
BEL
9. George HINCAPIE US Postal Service
USA
10. Gabriele BALDUCCI Navigare - Gaerne
ITA
11. Alexandre GONTCHENKOV Ballan - Alessio
UKR
12. Andrea FERRIGATO Ballan - Alessio
ITA
13. Markus ZBERG Rabobank
SUI
14. Davide REBELLIN Team Polti
ITA
15. Nicola LODA Ballan - Alessio
ITA
16. Andrei KIVILEV Festina - Lotus
KAZ
17. Bo HAMBURGER Cantina Tollo - Alexia Alluminio
DEN
18. Mario AERTS Lotto - Mobistar
BEL
19. Luca MAZZANTI Cantina Tollo - Alexia Alluminio
ITA
20. Angel EDO ALSINA Kelme - Costa Blanca
ESP
21. Maximillian SCIANDRI La Francaise des Jeux
GBR
22. François SIMON Crédit Agricole
FRA
23. Dario PIERI Navigare - Gaerne
ITA
24. Fabiano FONTANELLI Mercatone Uno - Bianchi
ITA
25. Rolf SÖRENSEN Rabobank
DEN
26. Alberto ONGARATO Ballan - Alessio
ITA
27. Biagio CONTE Liquigas
ITA
28. Beat ZBERG Rabobank
SUI
29. Oskar CAMENZIND Lampre - Daikin
SUI
30. Lars MICHAELSEN La Francaise des Jeux
DEN
31. Ludo DIERCKXSSENS Lampre - Daikin
BEL
32. Fabrizio GUIDI Team Polti
ITA
33. Alessandro SPEZIALETTI Mobilvetta - Northwave
ITA
34. Matteo TOSATTO Ballan - Alessio
ITA
35. Chris PEERS Lotto - Mobistar
BEL
36. Stuart O'GRADY Crédit Agricole
AUS
37. Francisco MANCEBO Banesto
ESP
38. Geert VERHEYEN Lotto - Mobistar
BEL
39. Wladimir BELLI Festina - Lotus
ITA
40. Andreas KLIER TVM - Farm Frites
GER
41. Romans VAINSTEINS Vini Caldirola - Sidermec
LAT
42. Alexandre SHEFER Riso Scotti - Vinavil
KAZ
43. Franco BALLERINI Lampre - Daikin
ITA
44. Stefano ZANINI Mapei - Quick Step
ITA
45. Ruben GALVAN Kelme - Costa Blanca
ESP
46. Laurent ROUX Casino - Ag2R
FRA
47. Michael BOOGERD Rabobank
NED
48. Frank VANDENBROUCKE Cofidis
BEL
49. Pascal CHANTEUR Casino - Ag2R
FRA
50. Christophe MENGIN La Francaise des Jeux
FRA
51. Mirko CELESTINO Team Polti
ITA
52. Jens VOIGT Crédit Agricole
GER
53. Davide CASAROTTO TVM - Farm Frites
ITA
54. Erik DEKKER Rabobank
NED
55. Cristian MORENI Liquigas
ITA
56. Marc WAUTERS Rabobank
BEL
57. Andrea TAFI Mapei - Quick Step
ITA
58. Mauro GIANETTI Vini Caldirola - Sidermec
SUI
59. Roberto HERAS HERNANDEZ Kelme - Costa Blanca
ESP
60. Marty JEMISON US Postal Service
USA
61. Maarten DEN BAKKER Rabobank
NED
62. Marco PANTANI Mercatone Uno - Bianchi
ITA
63. Richard VIRENQUE Team Polti
FRA
64. Michele BARTOLI Mapei - Quick Step
ITA
65. Fabio MALBERTI Riso Scotti - Vinavil
ITA
66. Paolo SAVOLDELLI Saeco - Cannondale
ITA
67. Pascal RICHARD Mobilvetta - Northwave
SUI
68. Gian Matteo FAGNINI Saeco - Cannondale
ITA
69. Gabriele COLOMBO Cantina Tollo - Alexia Alluminio
ITA
11"
70. Massimo DONATI Vini Caldirola - Sidermec
ITA
18"
71. Stéphane BARTHE Casino - Ag2R
FRA
21"
72. Alvaro GONZALEZ DE GALDEANO Vitalicio Seguros
ESP
31"
73. David ETXEBARRIA ALKORTA O.N.C.E. - Deutsche Bank
ESP
01'36"
74. Mario SCIREA Saeco - Cannondale
ITA
75. Massimiliano LELLI Cofidis
ITA
01'54"
76. Ricardo FORCONI Mercatone Uno - Bianchi
ITA
77. Paolo BETTINI Mapei - Quick Step
ITA
78. Peter FARAZIJN Cofidis
BEL
79. Servais KNAVEN TVM - Farm Frites
NED
02'30"
80. Geert VAN BONDT TVM - Farm Frites
BEL
81. Cédric VASSEUR Crédit Agricole
FRA
82. Marco MILESI Liquigas
ITA
83. Henk VOGELS JR Crédit Agricole
AUS
84. Vladislav BOBRIK Riso Scotti - Vinavil
RUS
03'03"
85. Rolf HUSER Festina - Lotus
SUI
86. Igor GONZALEZ DE GALDEANO Vitalicio Seguros
ESP
87. Angel Luis CASERO MORENO Vitalicio Seguros
ESP
88. Christopher JENNER Crédit Agricole
NZL
89. Rolf ALDAG Team Deutsche Telekom
GER
90. Tristan HOFFMAN TVM - Farm Frites
NED
91. Alberto ELLI Team Deutsche Telekom
ITA
03'30"
92. Jose Maria JIMENEZ SASTRE Banesto
ESP
04'21"
93. Pedro HORRILLO MUNOZ Vitalicio Seguros
ESP
06'47"
94. Tyler HAMILTON US Postal Service
USA
95. Steve DE WOLF Cofidis
BEL
96. Danilo DI LUCA Cantina Tollo - Alexia Alluminio
ITA
97. David LATASA Banesto
ESP
98. Carlo Marino BIANCHI Riso Scotti - Vinavil
ITA
99. Mario CIPOLLINI Saeco - Cannondale
ITA
100. Alexandre MOOS Festina - Lotus
SUI
101. Johan VERSTREPEN Lampre - Daikin
BEL
102. Christophe AGNOLUTTO Casino - Ag2R
FRA
103. Ján SVORADA Lampre - Daikin
CZE
104. Fabrice GOUGOT Casino - Ag2R
FRA
105. Marco VELO Mercatone Uno - Bianchi
ITA
106. Marco FINCATO Mercatone Uno - Bianchi
ITA
107. Wim FEYS Lotto - Mobistar
BEL
108. Luis PEREZ RODRIGUEZ O.N.C.E. - Deutsche Bank
ESP
109. Alessandro PETACCHI Navigare - Gaerne
ITA
110. Eddy MAZZOLENI Saeco - Cannondale
ITA
111. Frédéric MONCASSIN Crédit Agricole
FRA
112. Guido TRENTI Cantina Tollo - Alexia Alluminio
USA
113. Xavier JAN La Francaise des Jeux
FRA
114. Laurent JALABERT O.N.C.E. - Deutsche Bank
FRA
115. Emmanuel MAGNIEN La Francaise des Jeux
FRA
116. Nicolas JALABERT Cofidis
FRA
117. Lance ARMSTRONG US Postal Service
USA
118. José Luis RUBIERA Kelme - Costa Blanca
ESP
119. Claude LAMOUR Cofidis
FRA
120. Javier PASCUAL RODRIGUEZ Kelme - Costa Blanca
ESP
121. Vladimir DUMA Navigare - Gaerne
UKR
122. Ellis RASTELLI Liquigas
ITA
123. Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN Festina - Lotus
ESP
124. Juan José DE LOS ANGELES Kelme - Costa Blanca
ESP
125. Benoit JOACHIM US Postal Service
LUX
07'42"
126. Victor Hugo PENA GRISALES Vitalicio Seguros
COL
08'06"
127. Graziano RECINELLA Mobilvetta - Northwave
ITA
128. Andrea BROGNARA Cantina Tollo - Alexia Alluminio
ITA
09'45"
129. Glenn MAGNUSSON US Postal Service
SWE
130. Paul VAN HYFTE Lotto - Mobistar
BEL
10'08"
131. Jean Patrick NAZON La Francaise des Jeux
FRA
13'30"
132. Thierry MARICHAL Lotto - Mobistar
BEL
133. Andrej HAUPTMAN Vini Caldirola - Sidermec
SLO
134. Mirco CREPALDI Team Polti
ITA
135. Frédéric BESSY Casino - Ag2R
FRA
136. Mauro RADAELLI Vini Caldirola - Sidermec
ITA
137. Paolo FORNACIARI Mapei - Quick Step
ITA
138. Rossano BRASI Team Polti
ITA
139. Pascal DERAMÉ US Postal Service
FRA
140. Sergei UTCHAKOV TVM - Farm Frites
UKR
141. Steven DE JONGH TVM - Farm Frites
NED
142. Javier PASCUAL LLORENTE Kelme - Costa Blanca
ESP
143. Arnaud PRÉTOT Cofidis
FRA
144. Alessio BONGIONI Riso Scotti - Vinavil
ITA
145. Bjarne RIIS Team Deutsche Telekom
DEN
146. Giovanni LOMBARDI Team Deutsche Telekom
ITA
147. Denis ZANETTE Team Polti
ITA
148. Francesco FRATTINI Team Deutsche Telekom
ITA
149. Eros POLI Crédit Agricole
ITA
150. Gianluca BORTOLAMI Vini Caldirola - Sidermec
ITA
151. Cristian SALVATO Team Polti
ITA
152. Massimo APOLLONIO Vini Caldirola - Sidermec
ITA
153. Matteo FRUTTI Lampre - Daikin
ITA
154. Gian Paolo MONDINI Cantina Tollo - Alexia Alluminio
ITA
155. André KORFF Festina - Lotus
GER
156. Endrio LEONI Liquigas
ITA
157. Daniele CONTRINI Liquigas
ITA
158. Cesar SOLAUN Banesto
ESP
159. Carlos SASTRE CANDIL O.N.C.E. - Deutsche Bank
ESP
160. Marzio BRUSEGHIN Banesto
ITA
161. Massimo STRAZZER Mobilvetta - Northwave
ITA
162. Rafael DIAZ JUSTO O.N.C.E. - Deutsche Bank
ESP
163. Mario MANZONI Mobilvetta - Northwave
ITA
164. Franky ANDREU US Postal Service
USA
165. Ermanno BRIGNOLI Mercatone Uno - Bianchi
ITA
166. Wilfried PEETERS Mapei - Quick Step
BEL
167. Luca SCINTO Mapei - Quick Step
ITA
168. Laurent LEFEVRE Festina - Lotus
FRA
169. Filippo CASAGRANDE Vini Caldirola - Sidermec
ITA