Paris - Roubaix - 1999

Compiègne - Roubaix (273 km) - 11/04

Rider Team Country Time
1. Andrea TAFI Mapei - Quick Step
ITA
6h44'15"
2. Wilfried PEETERS Mapei - Quick Step
BEL
02'14"
3. Tom STEELS Mapei - Quick Step
BEL
02'26"
4. George HINCAPIE US Postal Service
USA
5. Jo PLANCKAERT Lotto - Mobistar
BEL
6. Leon VAN BON Rabobank
NED
7. Frank VANDENBROUCKE Cofidis
BEL
8. Andrei TCHMIL Lotto - Mobistar
BEL
02'40"
9. Johan MUSEEUW Mapei - Quick Step
BEL
10. Lars MICHAELSEN La Francaise des Jeux
DEN
02'53"
11. Franco BALLERINI Lampre - Daikin
ITA
12. Denis ZANETTE Team Polti
ITA
02'55"
13. Stefano ZANINI Mapei - Quick Step
ITA
03'46"
14. Zbigniew SPRUCH Lampre - Daikin
POL
15. Rolf SÖRENSEN Rabobank
DEN
16. Chris PEERS Lotto - Mobistar
BEL
17. Tristan HOFFMAN TVM - Farm Frites
NED
18. Maximillian SCIANDRI La Francaise des Jeux
GBR
19. Gianluca BORTOLAMI Vini Caldirola - Sidermec
ITA
20. Juris SILOVS Team Home - Jack & Jones
LAT
21. Franky ANDREU US Postal Service
USA
22. Daniele NARDELLO Mapei - Quick Step
ITA
23. Peter FARAZIJN Cofidis
BEL
24. Wim FEYS Lotto - Mobistar
BEL
25. Peter VAN PETEGEM TVM - Farm Frites
BEL
26. Emmanuel MAGNIEN La Francaise des Jeux
FRA
04'37"
27. Arvis PIZIKS Team Home - Jack & Jones
LAT
05'00"
28. Enrico CASSANI Team Polti
ITA
29. Erik ZABEL Team Deutsche Telekom
GER
30. Servais KNAVEN TVM - Farm Frites
NED
31. Thierry GOUVENOU BigMat - Auber 93 - IBM
FRA
32. Marc WAUTERS Rabobank
BEL
33. Bart LEYSEN Mapei - Quick Step
BEL
34. Nicolay Bo LARSEN Team Home - Jack & Jones
DEN
35. Arturas KASPUTIS Casino - Ag2R
LTU
36. Ludo DIERCKXSSENS Lampre - Daikin
BEL
06'27"
37. Steven DE JONGH TVM - Farm Frites
NED
38. Christian HENN Team Deutsche Telekom
GER
09'39"
39. Johan CAPIOT TVM - Farm Frites
BEL
40. Hendrik VAN DIJCK TVM - Farm Frites
BEL
41. Andrej HAUPTMAN Vini Caldirola - Sidermec
SLO
10'49"
42. Paul VAN HYFTE Lotto - Mobistar
BEL
11'51"
43. Henk VOGELS JR Crédit Agricole
AUS
44. Anthony ROKIA Cofidis
FRA
13'39"
45. Bert HIEMSTRA Rabobank
NED
46. Florent BRARD Festina - Lotus
FRA
47. Matteo TOSATTO Ballan - Alessio
ITA
48. Nicola LODA Ballan - Alessio
ITA
49. Eros POLI Crédit Agricole
ITA
50. Alexei SIVAKOV BigMat - Auber 93 - IBM
RUS
51. Karsten KROON Rabobank
NED
52. Rossano BRASI Team Polti
ITA
53. Ruben GALVAN Kelme - Costa Blanca
ESP
54. Christophe DETILLOUX Lotto - Mobistar
BEL
55. Lauri AUS Casino - Ag2R
EST
56. Christophe MENGIN La Francaise des Jeux
FRA
57. Christophe BASSONS La Francaise des Jeux
FRA
58. Koen BEECKMAN Lotto - Mobistar
BEL
59. Johan VERSTREPEN Lampre - Daikin
BEL
60. Jan BOVEN Rabobank
NED
61. Stéphane BARTHE Casino - Ag2R
FRA
62. Rolf ALDAG Team Deutsche Telekom
GER
63. Marco MILESI Liquigas
ITA
64. Andreas KLIER TVM - Farm Frites
GER
65. Geert VAN BONDT TVM - Farm Frites
BEL
66. Michael RICH Team Gerolsteiner
GER
16'39"