Brabantse Pijl 1999

39th edition

Sint Genesius-Rode - Alsemberg 194 km

28 March 1999

Rider Team Time
1.
Michele BARTOLI
Mapei - Quick Step 4h43'15"
2.
Michael BOOGERD
Rabobank 2"
3.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step 13"
4.
Johan MUSEEUW
Mapei - Quick Step 50"
5.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 56"
6.
Erwin THIJS
Team Cologne 1'00"
7.
Matteo TOSATTO
Ballan - Alessio
8.
Ludo DIERCKXSSENS
Lampre - Daikin
9.
Martin VAN STEEN
TVM - Farm Frites
10.
Patrick JONKER
Rabobank
11.
Karl PAUWELS
Palmans - Ideal 1'56"
12.
Bart VOSKAMP
TVM - Farm Frites 2'53"
13.
Koos MOERENHOUT
Rabobank
14.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank
15.
Geert VERHEYEN
Lotto - Mobistar
16.
Raymond MEIJS
Team Cologne 3'02"
17.
Miquel VAN KESSEL
TVM - Farm Frites 3'07"
18.
Paolo VALOTI
Mobilvetta - Northwave 3'12"
19.
Andreas KLÖDEN
Team Deutsche Telekom 3'32"
20.
Rolf SØRENSEN
Rabobank 3'35"
21.
Nicolay Bo LARSEN
Team Home - Jack & Jones
22.
Karsten KROON
Rabobank 4'19"
23.
Cyril SAUGRAIN
La Francaise des Jeux 4'32"
24.
Luca MAZZANTI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio 4'42"
25.
Christophe BASSONS
La Francaise des Jeux 5'13"
26.
Franky DE BUYST
Tönissteiner - RDM - Colnago - Elro Snacks 6'14"
27.
Steve DE WOLF
Cofidis
28.
Koen BEECKMAN
Lotto - Mobistar 8'14"
29.
Franck PENCOLE
Crédit Agricole 8'34"
30.
Johan DE GEYTER
Tönissteiner - RDM - Colnago - Elro Snacks 8'38"
31.
Wilfried CRETSKENS
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx
32.
Fabien DE WAELE
Lotto - Mobistar
33.
Davy DUBBELDAM
Team Cologne
34.
Remco VAN DER VEN
TVM - Farm Frites
35.
René HASELBACHER
Team Gerolsteiner
36.
Gianpaolo MONDINI
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
37.
Olivier PERRAUDEAU
Crédit Agricole
38.
Uwe AMPLER
Agro - Adler - Brandenburg
39.
Peter WROLICH
Team Gerolsteiner
40.
Davy DANIELS
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx
41.
Bjarne RIIS
Team Deutsche Telekom
42.
Stefano ZANINI
Mapei - Quick Step
43.
Kris GERITS
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx
44.
Davy DELMÉ
Tönissteiner - RDM - Colnago - Elro Snacks
45.
Alessandro PETACCHI
Navigare - Gaerne
46.
Jerome NEUVILLE
Crédit Agricole
47.
Jurgen VAN DE WALLE
Palmans - Ideal
48.
Fabio SACCHI
Team Polti
49.
Bert GRABSCH
Team Cologne
50.
Stephan GOTTSCHLING
Agro - Adler - Brandenburg
51.
Salvatore COMMESSO
Saeco - Cannondale
52.
Leonardo GUIDI
Team Polti
53.
Ralf GRABSCH
Team Deutsche Telekom
54.
Thomas MÜHLBACHER
Team Gerolsteiner
55.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
56.
Alessandro CALZOLARI
Mobilvetta - Northwave
57.
Nicola LODA
Ballan - Alessio
58.
Sergei IVANOV
TVM - Farm Frites
59.
Michael SCHLICKAU
Team Cologne
60.
Johan VERSTREPEN
Lampre - Daikin
61.
Luca SCINTO
Mapei - Quick Step
62.
Michael VAN DER WOLF
Team Cologne
63.
Franco BALLERINI
Lampre - Daikin
64.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin
65.
Davide CASAROTTO
TVM - Farm Frites
66.
Mario AERTS
Lotto - Mobistar
67.
Marco Antonio DI RENZO
Cantina Tollo - Alexia Alluminio

Race information

Start, finish: Sint Genesius-Rode - Alsemberg

Distance: 194 km

Date: 28 March 1999