Paris - Nice - 2000

58th edition

General classification

5 March 2000 - 12 March 2000

Rider Team Time
1.
Andreas KLÖDEN
Team Deutsche Telekom 28h19'50"
2.
Laurent BROCHARD
Jean Delatour 07"
3.
Francisco MANCEBO
Banesto 44"
4.
François SIMON
Bonjour - Toupargel 53"
5.
Javier PASCUAL RODRIGUEZ
Kelme - Costa Blanca 56"
6.
Jonathan VAUGHTERS
Crédit Agricole 01'02"
7.
Martin RITTSEL
Memory Card - Jack & Jones 01'15"
8.
Franky ANDREU
US Postal Service 01'17"
9.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo
10.
Thomas BROZYNA
Banesto 01'18"
11.
Grischa NIERMANN
Rabobank
12.
Alexandre VINOKOUROV
Team Deutsche Telekom 01'19"
13.
Aitor GARMENDIA
Banesto 01'21"
14.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo 01'28"
15.
Andrei KIVILEV
Ag2r - Décathlon 01'35"
16.
Viatcheslav EKIMOV
US Postal Service 01'49"
17.
Mario AERTS
Lotto - Adecco
18.
Giuliano FIGUERAS
Mapei - Quick Step 01'50"
19.
Beat ZBERG
Rabobank 01'55"
20.
Gilles BOUVARD
Jean Delatour 01'58"
21.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Adecco 02'08"
22.
Peter FARAZIJN
Cofidis 02'15"
23.
Stephane HEULOT
La Francaise des Jeux 02'16"
24.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom 02'22"
25.
Steve DE WOLF
Cofidis
26.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Banesto 02'33"
27.
Fabrice GOUGOT
Crédit Agricole 02'36"
28.
George HINCAPIE
US Postal Service 02'41"
29.
Axel MERCKX
Mapei - Quick Step 02'42"
30.
Andrei TCHMIL
Lotto - Adecco 03'12"
31.
Bo HAMBURGER
Memory Card - Jack & Jones 03'13"
32.
Niki AEBERSOLD
Rabobank 03'16"
33.
Geert VERHEYEN
Lotto - Adecco 03'34"
34.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo 03'51"
35.
Chris PEERS
Cofidis 04'08"
36.
Rinaldo NOCENTINI
Mapei - Quick Step 04'31"
37.
Bobby JULICH
Crédit Agricole 04'49"
38.
Luca MAZZANTI
Fassa Bortolo 04'50"
39.
Christian VAN DE VELDE
US Postal Service 05'27"
40.
Pascal LINO
Festina - Lotus 06'12"
41.
Richard VIRENQUE
Team Polti 06'19"
42.
Didier ROUS
Bonjour - Toupargel 08'33"
43.
Frédéric BESSY
Jean Delatour 09'46"
44.
Christophe BASSONS
Jean Delatour 10'12"
45.
Anthony MORIN
Crédit Agricole 10'53"
46.
Kurt VAN LANCKER
Lotto - Adecco 11'03"
47.
Bradley MCGEE
La Francaise des Jeux 11'35"
48.
Ralf GRABSCH
Team Deutsche Telekom 11'58"
49.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 12'58"
50.
Francesco CASAGRANDE
Vini Caldirola - Sidermec 15'23"
51.
Cédric VASSEUR
US Postal Service 15'55"
52.
Udo BÖLTS
Team Deutsche Telekom 16'45"
53.
Tristan HOFFMAN
Memory Card - Jack & Jones 17'44"
54.
Nicolas FRITSCH
La Francaise des Jeux 18'17"
55.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom 20'19"
56.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo 21'18"
57.
Ricardo OCHOA PALACIOS
Kelme - Costa Blanca 21'47"
58.
Thierry MARICHAL
Lotto - Adecco 24'45"
59.
Thorsten NITSCHE
Saeco - Valli & Valli 26'27"
60.
Addy ENGELS
Rabobank 26'30"
61.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step 28'11"
62.
Laurent MADOUAS
Festina - Lotus 28'29"
63.
Pascal CHANTEUR
Ag2r - Décathlon 28'34"
64.
David NAVAS CHICA
Banesto 32'49"
65.
Dariusz BARANOWSKI
Banesto 32'53"
66.
Marc LOTZ
Rabobank 32'57"
67.
Jose Manuel URIA
Team Polti 35'11"
68.
Jakob Storm PIIL
Memory Card - Jack & Jones 35'13"
69.
Mauro GIANETTI
Vini Caldirola - Sidermec 36'12"
70.
José Luis RUBIERA
Kelme - Costa Blanca 36'56"
71.
Lylian LEBRETON
BigMat - Auber 93 37'01"
72.
Paul VAN HYFTE
Lotto - Adecco 37'23"
73.
Tom STEELS
Mapei - Quick Step 37'33"
74.
Pascal HERVÉ
Team Polti 37'34"
75.
Stéphane BARTHE
Ag2r - Décathlon 37'56"
76.
Philippe GAUMONT
Cofidis 38'26"
77.
Daniel ATIENZA
Saeco - Valli & Valli 38'33"
78.
Michaël BLAUDZUN
Memory Card - Jack & Jones 38'46"
79.
Rossano BRASI
Team Polti 38'56"
80.
Cyril SAUGRAIN
La Francaise des Jeux 38'59"
81.
Nicolas VOGONDY
La Francaise des Jeux 39'17"
82.
Nicola LODA
Fassa Bortolo 40'10"
83.
Roberto CONTI
Vini Caldirola - Sidermec 40'46"
84.
Patrice HALGAND
Jean Delatour 41'46"
85.
Franck RENIER
Bonjour - Toupargel 42'48"
86.
Charles GUILBERT
Bonjour - Toupargel 43'43"
87.
Nico MATTAN
Cofidis 44'28"
88.
Benoit JOACHIM
US Postal Service 44'32"
89.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Kelme - Costa Blanca 44'51"
90.
Igor PUGACI
Saeco - Valli & Valli 45'16"
91.
Leon VAN BON
Rabobank 45'18"
92.
David TANI
Mapei - Quick Step 46'11"
93.
Loic LAMOULLER
BigMat - Auber 93 46'32"
94.
Eddy SEIGNEUR
Jean Delatour 47'16"
95.
Ruben GALVAN
Kelme - Costa Blanca 48'11"
96.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca 50'06"
97.
Rafael MATEOS PEREZ
Team Polti 50'35"
98.
Stephan SCHRECK
Team Deutsche Telekom 50'38"
99.
Matthé PRONK
Rabobank 50'42"
100.
Thierry BOURGUIGNON
BigMat - Auber 93 52'06"
101.
Stephane BERGES
BigMat - Auber 93 53'03"
102.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom 55'03"
103.
Stuart O'GRADY
Crédit Agricole 55'53"
104.
Gilles MAIGNAN
Ag2r - Décathlon 56'13"
105.
Pascal DERAMÉ
Bonjour - Toupargel 56'24"
106.
Pietro ZUCCONI
Vini Caldirola - Sidermec 57'43"
107.
Arturas KASPUTIS
Ag2r - Décathlon 57'50"
108.
Christophe ORIOL
Jean Delatour 58'09"
109.
Lauri AUS
Ag2r - Décathlon 58'16"
110.
Ludovic AUGER
BigMat - Auber 93 58'47"
111.
Christopher BOARDMAN
Crédit Agricole 1h00'13"
112.
Bart LEYSEN
Mapei - Quick Step 1h01'58"
113.
Florent BRARD
Festina - Lotus 1h03'58"
114.
Bruno THIBOUT
Jean Delatour 1h03'59"
115.
Anthony LANGELLA
Crédit Agricole 1h04'18"
116.
Alvaro FORNER
Kelme - Costa Blanca
117.
Guillaume AUGER
BigMat - Auber 93 1h08'14"
118.
David CLINGER
Festina - Lotus 1h08'57"
119.
Stéphane AUGÉ
Festina - Lotus 1h09'00"
120.
Andy FLICKINGER
Festina - Lotus 1h09'31"
121.
Jacky DURAND
Lotto - Adecco 1h11'29"
122.
Magnus BÄCKSTEDT
Crédit Agricole 1h13'26"
123.
Jean Patrick NAZON
La Francaise des Jeux 1h13'27"
124.
Damien NAZON
Bonjour - Toupargel 1h13'30"
125.
Mirco CREPALDI
Team Polti 1h17'20"
126.
Matthew WHITE
Vini Caldirola - Sidermec 1h21'09"