Clasica San Sebastian 2000

20th edition

232 km

12 August 2000

Rider Team Time
1.
Erik DEKKER
Rabobank 5h16'01"
2.
Andrei TCHMIL
Lotto - Adecco 04"
3.
Romāns VAINŠTEINS
Vini Caldirola - Sidermec
4.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step
5.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Mapei - Quick Step
6.
David CAÑADA GRACIA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
7.
Davide REBELLIN
Liquigas - Pata
8.
Andrei KIVILEV
Ag2r - Décathlon
9.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
10.
Peter FARAZIJN
Cofidis
11.
Igor PUGACI
Saeco - Valli & Valli
12.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
13.
David CLINGER
Festina - Lotus
14.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin
15.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Banesto
16.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin
17.
Marco SERPELLINI
Lampre - Daikin
18.
Peter LUTTENBERGER
O.N.C.E. - Deutsche Bank
19.
David ETXEBARRIA ALKORTA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
20.
Nico MATTAN
Cofidis
21.
Raimondas RUMŠAS
Fassa Bortolo
22.
Francesco CASAGRANDE
Vini Caldirola - Sidermec
23.
Andrei TETERYUK
Liquigas - Pata
24.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
25.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca
26.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
27.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
28.
Andrea PERON
Fassa Bortolo
29.
Gianni FARESIN
Mapei - Quick Step
30.
Laurent DUFAUX
Saeco - Valli & Valli
31.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
32.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
33.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
34.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
35.
Richard VIRENQUE
Team Polti
36.
Pascal HERVÉ
Team Polti
37.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Relax - Fuenlabrada
38.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Banesto
39.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo
40.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - Quick Step
41.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Adecco
42.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
43.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Banesto
44.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Kelme - Costa Blanca
45.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
46.
Santiago BLANCO GIL
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
47.
Michele BARTOLI
Mapei - Quick Step
48.
Angel Luis CASERO MORENO
Festina - Lotus
49.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
50.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Euskaltel - Euskadi
51.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo
52.
Ricardo OCHOA PALACIOS
Kelme - Costa Blanca
53.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Kelme - Costa Blanca
54.
Ellis RASTELLI
Liquigas - Pata 38"
55.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom 04'02"
56.
Jo PLANCKAERT
Cofidis
57.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom
58.
Christophe MENGIN
La Francaise des Jeux
59.
George HINCAPIE
US Postal Service
60.
Markus ZBERG
Rabobank
61.
Bo HAMBURGER
Memory Card - Jack & Jones
62.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
63.
Yvon LEDANOIS
La Francaise des Jeux
64.
Imanol AYESTARÁN
Relax - Fuenlabrada
65.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
66.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
67.
Peter VAN PETEGEM
Farm Frites
68.
Stéphane HEULOT
La Francaise des Jeux
69.
Tyler HAMILTON
US Postal Service
70.
Marc LOTZ
Rabobank
71.
Massimiliano LELLI
Cofidis
72.
Mario AERTS
Lotto - Adecco
73.
Daniel CLAVERO
Team Polti
74.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
75.
Mauro GIANETTI
Vini Caldirola - Sidermec
76.
Geert VERHEYEN
Lotto - Adecco
77.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank
78.
Jörg JAKSCHE
Team Deutsche Telekom
79.
Marco VELO
Mercatone Uno - Albacom
80.
Kevin LIVINGSTON
US Postal Service
81.
Cristiano FRATTINI
Liquigas - Pata
82.
Martin RITTSEL
Memory Card - Jack & Jones
83.
Steffen KJÆRGAARD
US Postal Service
84.
Oscar PELLICIOLI
Team Polti
85.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin
86.
Marcello SIBONI
Mercatone Uno - Albacom
87.
Frankie ANDREU
US Postal Service
88.
Stefano GARZELLI
Mercatone Uno - Albacom
89.
Udo BÖLTS
Team Deutsche Telekom
90.
Georg TOTSCHNIG
Team Deutsche Telekom
91.
Daniële DE PAOLI
Mercatone Uno - Albacom
92.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Mercatone Uno - Albacom
93.
Xavier JAN
La Francaise des Jeux
94.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
95.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Banesto
96.
Sergio BARBERO
Lampre - Daikin
97.
Oscar MASON
Mercatone Uno - Albacom
98.
Cristian MORENI
Liquigas - Pata
99.
Jan HRUŠKA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
100.
Massimo DONATI
Vini Caldirola - Sidermec
101.
Stefano CATTAI
Liquigas - Pata
102.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
103.
Viatcheslav EKIMOV
US Postal Service
104.
Matthias KESSLER
Team Deutsche Telekom
105.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Banesto
106.
Paolo TIRALONGO
Fassa Bortolo
107.
Guido TRENTIN
Vini Caldirola - Sidermec
108.
Massimiliano MORI
Saeco - Valli & Valli
109.
Giuliano FIGUERAS
Mapei - Quick Step
110.
Francesco SECCHIARI
Saeco - Valli & Valli
111.
Francisco MANCEBO
Banesto
112.
Jose Manuel URIA
Team Polti
113.
Daniel ATIENZA
Saeco - Valli & Valli
114.
Elio AGGIANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
115.
José Luis RUBIERA
Kelme - Costa Blanca
116.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
117.
Fabrizio GUIDI
La Francaise des Jeux 10'17"
118.
Carlos Ramon GOLBANO
Jazztel - Costa de Almeria
119.
Pascal CHANTEUR
Ag2r - Décathlon 11'18"
120.
Ricardo VALDÉS PRIETO
Jazztel - Costa de Almeria
121.
Guennadi MIKHAILOV
Farm Frites
122.
Alvaro GONZALEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
123.
Gines SALMERON
Jazztel - Costa de Almeria
124.
Chris PEERS
Cofidis
125.
Cédric VASSEUR
US Postal Service
126.
Hernán Darío MUNOZ GIRALDO
Relax - Fuenlabrada
127.
Rafael MATEOS PEREZ
Team Polti 14'32"
128.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin
129.
Michael BOOGERD
Rabobank
130.
Leon VAN BON
Rabobank
131.
René JØRGENSEN
Memory Card - Jack & Jones
132.
Bram DE GROOT
Rabobank
133.
Miquel VAN KESSEL
Farm Frites
134.
Luca SCINTO
Mapei - Quick Step
135.
Marc WAUTERS
Rabobank
136.
Michaël BLAUDZUN
Memory Card - Jack & Jones
137.
Allan JOHANSEN
Memory Card - Jack & Jones
138.
Glenn D'HOLLANDER
Lotto - Adecco
139.
Alessandro SPEZIALETTI
Liquigas - Pata
140.
Daniel SCHNIDER
La Francaise des Jeux
141.
Roland MEIER
Cofidis
142.
Massimo CIGANA
Mercatone Uno - Albacom
143.
Pedro DÍAZ LOBATO
Relax - Fuenlabrada
144.
Eduardo HERNANDEZ BAILO
Relax - Fuenlabrada
145.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
146.
Grzegorz GWIAZDOWSKI
La Francaise des Jeux
147.
Eleuterio ANGUITA
Jazztel - Costa de Almeria
148.
Andrès BERMEJO SILLER
Relax - Fuenlabrada
149.
Jakob Storm PIIL
Memory Card - Jack & Jones
150.
Mikael Holst KYNEB
Memory Card - Jack & Jones
151.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
152.
Christophe AGNOLUTTO
Ag2r - Décathlon
153.
David DELRIEU
Ag2r - Décathlon
154.
Wim VANSEVENANT
Farm Frites
155.
Gilles MAIGNAN
Ag2r - Décathlon
156.
Serge BAGUET
Lotto - Adecco
157.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Adecco
158.
Benoît SALMON
Ag2r - Décathlon
159.
Andreas KLIER
Farm Frites
160.
Geert VAN BONDT
Farm Frites

Race information

Distance: 232 km

Date: 12 August 2000