Tirreno - Adriatico - 2000

General classification

Rider Team Country Time
1. Abraham OLANO Once - Deutsche Bank
ESP
33h17'36"
2. Jan HRUŠKA Vitalicio Seguros - Grupo Generali
CZE
10"
3. Juan Carlos DOMINGUEZ Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ESP
18"
4. Laurent JALABERT Once - Deutsche Bank
FRA
38"
5. Marco SERPELLINI Lampre - Daikin
ITA
46"
6. Jens VOIGT Crédit Agricole
GER
52"
7. Marc WAUTERS Rabobank
BEL
55"
8. David PLAZA ROMERO Festina - Lotus
ESP
01'02"
9. Gabriele COLOMBO Cantina Tollo - Regain
ITA
01'04"
10. Romans VAINSTEINS Vini Caldirola - Sidermec
LAT
01'23"
11. Michael BOOGERD Rabobank
NED
01'26"
12. Davide REBELLIN Liquigas - Pata
ITA
01'31"
13. Oscar FREIRE GOMEZ Mapei - Quick Step
ESP
01'33"
14. Gabriele MISSAGLIA Lampre - Daikin
ITA
01'46"
15. Peter VAN PETEGEM Farm Frites
BEL
01'52"
16. Massimo DONATI Vini Caldirola - Sidermec
ITA
02'04"
17. Massimiliano LELLI Cofidis
ITA
02'12"
18. Sergei IVANOV Farm Frites
RUS
02'14"
19. Ruggero MARZOLI Cantina Tollo - Regain
ITA
02'20"
20. Enrico CASSANI Team Polti
ITA
02'25"
21. José Luis REBOLLO Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ESP
02'32"
22. Marcello SIBONI Mercatone Uno - Albacom
ITA
02'37"
23. Felix GARCIA CASAS Festina - Lotus
ESP
02'39"
24. Giuseppe DI GRANDE Festina - Lotus
ITA
02'43"
25. Pietro CAUCCHIOLI Amica Chips - Tacconi Sport
ITA
02'53"
26. Volodymir GUSTOV Fassa Bortolo
UKR
02'56"
27. Pascal RICHARD Linda McCartney Racing Team
SUI
03'00"
28. Markus ZBERG Rabobank
SUI
03'07"
29. Maarten DEN BAKKER Rabobank
NED
03'15"
30. Zbigniew SPRUCH Lampre - Daikin
POL
03'16"
31. Alessandro SPEZIALETTI Liquigas - Pata
ITA
03'18"
32. Gerrit GLOMSER Panaria - Gaerne
AUT
03'28"
33. Rolf SÖRENSEN Rabobank
DEN
03'30"
34. Rolf ALDAG Team Deutsche Telekom
GER
03'48"
35. Christopher JENNER Crédit Agricole
FRA
04'00"
36. Oscar POZZI Amica Chips - Tacconi Sport
ITA
04'02"
37. Erik ZABEL Team Deutsche Telekom
GER
04'05"
38. Maximillian SCIANDRI Linda McCartney Racing Team
GBR
04'15"
39. Massimo GIUNTI Cantina Tollo - Regain
ITA
04'19"
40. Elio AGGIANO Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ITA
04'32"
41. Johan MUSEEUW Mapei - Quick Step
BEL
04'51"
42. Francisco Javier CEREZO PERALES Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ESP
04'54"
43. Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN Festina - Lotus
ESP
04'56"
44. Christophe MENGIN La Francaise des Jeux
FRA
05'16"
45. Oscar MASON Mercatone Uno - Albacom
ITA
05'23"
46. Michel LAFIS Farm Frites
SWE
05'30"
47. Fabio SACCHI Team Polti
ITA
48. Oskar CAMENZIND Lampre - Daikin
SUI
06'01"
49. Raimondas RUMSAS Fassa Bortolo
LTU
06'08"
50. Andreas KLIER Farm Frites
GER
06'14"
51. Iñigo CUESTA Once - Deutsche Bank
ESP
07'04"
52. Marcelino GARCIA ALONSO Once - Deutsche Bank
ESP
07'05"
53. Jan SCHAFFRATH Team Deutsche Telekom
GER
07'08"
54. Jan BOVEN Rabobank
NED
07'55"
55. Dmitri KONYCHEV Fassa Bortolo
RUS
10'53"
56. Servais KNAVEN Farm Frites
NED
11'40"
57. Igor ASTARLOA ASCASIBAR Mercatone Uno - Albacom
ESP
11'52"
58. Wilfried PEETERS Mapei - Quick Step
BEL
11'59"
59. Giuseppe PALUMBO Amica Chips - Tacconi Sport
ITA
12'42"
60. Gian Matteo FAGNINI Team Deutsche Telekom
ITA
12'44"
61. Pedro HORRILLO MUNOZ Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ESP
13'10"
62. Paolo BETTINI Mapei - Quick Step
ITA
16'06"
63. Vladimir DUMA Panaria - Gaerne
UKR
18'13"
64. Victor Hugo PENA GRISALES Vitalicio Seguros - Grupo Generali
COL
18'23"
65. Xavier JAN La Francaise des Jeux
FRA
20'22"
66. Alberto ELLI Team Deutsche Telekom
ITA
22'01"
67. Mirko GUALDI Mobilvetta - Rossin
ITA
22'42"
68. Tom LEAPER Panaria - Gaerne
AUS
22'54"
69. David ETXEBARRIA ALKORTA Once - Deutsche Bank
ESP
22'56"
70. Maurizio DE PASQUALE Linda McCartney Racing Team
ITA
23'43"
71. Stefano ZANINI Mapei - Quick Step
ITA
26'06"
72. Joseba BELOKI DORRONSORO Festina - Lotus
ESP
27'19"
73. Roland MEIER Cofidis
SUI
30'12"
74. Andrea FERRIGATO Fassa Bortolo
ITA
31'05"
75. Karsten KROON Rabobank
NED
31'21"
76. Ciaran POWER Linda McCartney Racing Team
IRL
34'08"
77. Paolo SAVOLDELLI Saeco - Valli & Valli
ITA
35'37"
78. Luis PEREZ RODRIGUEZ Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ESP
38'07"
79. Diego FERRARI Amica Chips - Tacconi Sport
ITA
40'05"
80. Lars MICHAELSEN La Francaise des Jeux
DEN
41'06"
81. Marco MILESI Vini Caldirola - Sidermec
ITA
41'14"
82. Pavel PADRNOS Saeco - Valli & Valli
CZE
41'54"
83. Vitaly KOKORINE Amica Chips - Tacconi Sport
RUS
41'55"
84. Rolf HUSER Festina - Lotus
SUI
41'58"
85. Fabian JEKER Festina - Lotus
SUI
44'39"
86. Sébastien HINAULT Crédit Agricole
FRA
44'51"
87. Niklas AXELSSON Panaria - Gaerne
SWE
46'16"
88. Luca SCINTO Mapei - Quick Step
ITA
46'34"
89. Michele COPPOLILLO Mercatone Uno - Albacom
ITA
47'52"
90. Ellis RASTELLI Liquigas - Pata
ITA
48'13"
91. Claude LAMOUR Cofidis
FRA
49'21"
92. Nicolas JALABERT Once - Deutsche Bank
FRA
50'55"
93. Cristian SALVATO Liquigas - Pata
ITA
51'42"
94. Rafael DIAZ JUSTO Once - Deutsche Bank
ESP
52'01"
95. Sergei GONTCHAR Liquigas - Pata
UKR
52'10"
96. Domenico ROMANO Panaria - Gaerne
ITA
52'41"
97. Robert HUNTER Lampre - Daikin
RSA
52'44"
98. Steffen WESEMANN Team Deutsche Telekom
GER
52'46"
99. Denis ZANETTE Liquigas - Pata
ITA
53'22"
100. Gianluca SIRONI Vini Caldirola - Sidermec
ITA
53'23"
101. Franck PENCOLÉ Crédit Agricole
FRA
53'37"
102. Ruslan IVANOV Amica Chips - Tacconi Sport
MDA
54'24"
103. Franco BALLERINI Lampre - Daikin
ITA
54'30"
104. Marcel GONO Crédit Agricole
AUS
55'24"
105. Gabriele BALDUCCI Fassa Bortolo
ITA
55'40"
106. Mario SCIREA Saeco - Valli & Valli
ITA
55'52"
107. Björnar VESTÖL Linda McCartney Racing Team
NOR
57'12"
108. Maurizio CARAVAGGIO Mercatone Uno - Albacom
ITA
57'30"
109. Frédéric GUESDON La Francaise des Jeux
FRA
57'32"
110. Bart VOSKAMP Team Polti
NED
57'57"
111. Fausto DOTTI Liquigas - Pata
ITA
58'36"
112. Thor HUSHOVD Crédit Agricole
NOR
58'50"
113. Kurt Asle ARVESEN Amica Chips - Tacconi Sport
NOR
59'05"
114. Massimiliano MORI Saeco - Valli & Valli
ITA
59'07"
115. Devis MIORIN Mobilvetta - Rossin
ITA
59'36"
116. Laurent DESBIENS Cofidis
FRA
1h00'50"
117. Eddy MAZZOLENI Team Polti
ITA
1h00'51"
118. Moreno DI BIASE Cantina Tollo - Regain
ITA
1h03'03"
119. Mauro RADAELLI Vini Caldirola - Sidermec
ITA
1h04'50"
120. Francis MOREAU Cofidis
FRA
1h05'09"
121. Mario CIPOLLINI Saeco - Valli & Valli
ITA
1h06'58"
122. Massimo APOLLONIO Vini Caldirola - Sidermec
ITA
1h07'23"
123. Marco ARTUNGHI Mercatone Uno - Albacom
ITA
1h07'55"
124. Daniel CLAVERO Team Polti
ESP
1h09'08"
125. Johan VERSTREPEN Lampre - Daikin
BEL
1h09'29"
126. Gianmario ORTENZI Mercatone Uno - Albacom
ITA
1h09'33"
127. Steven DE JONGH Rabobank
NED
1h10'40"
128. Jerome NEUVILLE Crédit Agricole
FRA
1h11'22"
129. Fabiano FONTANELLI Mercatone Uno - Albacom
ITA
1h11'42"
130. David LEFÈVRE Cofidis
FRA
1h11'59"
131. Jeroen BLIJLEVENS Team Polti
NED
1h12'02"
132. Franck PERQUE La Francaise des Jeux
FRA
1h12'49"