Tour de Suisse 2000  |  Stage 3. Rheinfelden - Fribourg   

64th edition

182 km, 15 June 2000

Rider Team Time
1.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo 4h23'06"
2.
Marcel STRAUSS
Post Swiss Team 00'03"
3.
Stefano GARZELLI
Mercatone Uno - Albacom
4.
Marco FINCATO
Fassa Bortolo
5.
Francesco CASAGRANDE
Vini Caldirola - Sidermec
6.
Eddy MAZZOLENI
Team Polti
7.
Michael BOOGERD
Rabobank
8.
Fred RODRIGUEZ
Mapei - Quick Step 00'32"
9.
Sven TEUTENBERG
Team Gerolsteiner
10.
Steffen WESEMANN
Team Deutsche Telekom
11.
Christian POOS
Post Swiss Team 00'33"
12.
Markus ZBERG
Rabobank
13.
Dirk MÜLLER
Post Swiss Team
14.
Peter WROLICH
Team Gerolsteiner
15.
Armin MEIER
Saeco - Valli & Valli
16.
Christian HEULE
Post Swiss Team
17.
Matthias BUXHOFER
Phonak
18.
Andrei TETERYUK
Liquigas - Pata
19.
Massimo CIGANA
Mercatone Uno - Albacom
20.
Grischa NIERMANN
Rabobank
21.
Jan BRATKOWSKI
Team Coast
22.
Serge BAGUET
Lotto - Adecco
23.
Pierre BOURQUENOUD
Phonak
24.
Marc LOTZ
Rabobank
25.
Paolo TIRALONGO
Fassa Bortolo
26.
Gorazd ŠTANGELJ
Liquigas - Pata
27.
Mario AERTS
Lotto - Adecco
28.
Massimiliano LELLI
Cofidis
29.
Marc WAUTERS
Rabobank
30.
Jens HEPPNER
Team Deutsche Telekom
31.
Stephan GOTTSCHLING
Post Swiss Team
32.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom
33.
Roland MEIER
Cofidis
34.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo
35.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin
36.
Mauro GIANETTI
Vini Caldirola - Sidermec
37.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step
38.
Stefano CATTAI
Liquigas - Pata
39.
Udo BÖLTS
Team Deutsche Telekom
40.
Niki AEBERSOLD
Rabobank
41.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
42.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank
43.
Christian CHARRIERE
Phonak
44.
Tadej VALJAVEC
Fassa Bortolo
45.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
46.
Sven MONTGOMERY
La Francaise des Jeux
47.
Thomas MÜHLBACHER
Team Gerolsteiner
48.
Daniel ATIENZA
Saeco - Valli & Valli
49.
Daniële DE PAOLI
Mercatone Uno - Albacom
50.
Oscar MASON
Mercatone Uno - Albacom
51.
Alexandre VINOKOUROV
Team Deutsche Telekom
52.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
53.
Andrei TCHMIL
Lotto - Adecco
54.
Richard VIRENQUE
Team Polti
55.
Pascal HERVÉ
Team Polti
56.
Laurent DUFAUX
Saeco - Valli & Valli
57.
Leonardo GIORDANI
Fassa Bortolo
58.
Mauro ZANETTI
Vini Caldirola - Sidermec
59.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin
60.
Tobias STEINHAUSER
Team Gerolsteiner
61.
Wilfried PEETERS
Mapei - Quick Step
62.
Francesco SECCHIARI
Saeco - Valli & Valli
63.
Michele BARTOLI
Mapei - Quick Step
64.
Massimo DONATI
Vini Caldirola - Sidermec
65.
Alberto ELLI
Team Deutsche Telekom
66.
Daniel SCHNIDER
La Francaise des Jeux 04'25"
67.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Mercatone Uno - Albacom 04'44"
68.
Stefan RÜTIMANN
Vini Caldirola - Sidermec 07'33"
69.
Thierry MARICHAL
Lotto - Adecco
70.
Dominique PERRAS
Phonak
71.
Jean Michel TESSIER
La Francaise des Jeux
72.
Jérôme DELBOVE
Phonak
73.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin
74.
Fabio SACCHI
Team Polti
75.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
76.
Pietro ZUCCONI
Vini Caldirola - Sidermec
77.
Stéphane GOUBERT
Team Polti
78.
Rossano BRASI
Team Polti
79.
Rolf SØRENSEN
Rabobank
80.
Valentino CHINA
Saeco - Valli & Valli
81.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin
82.
Robert HUNTER
Lampre - Daikin
83.
René HASELBACHER
Team Gerolsteiner
84.
Daniele CONTRINI
Liquigas - Pata
85.
Ellis RASTELLI
Liquigas - Pata
86.
Bruno BOSCARDIN
Post Swiss Team
87.
Johan MUSEEUW
Mapei - Quick Step
88.
Frank VANDENBROUCKE
Cofidis
89.
Nico MATTAN
Cofidis
90.
Chris PEERS
Cofidis
91.
Peter FARAZIJN
Cofidis
92.
Frank HØJ
La Francaise des Jeux
93.
Pierre ACKERMANN
Post Swiss Team 10'53"
94.
Christian SIDLER
Post Swiss Team
95.
Jacky DURAND
Lotto - Adecco
96.
Peter WUYTS
Lotto - Adecco
97.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
98.
Michael RICH
Team Gerolsteiner
99.
Arnaud PRÉTOT
Cofidis
100.
Henk VOGELS
Mercury Cycling Team - Mannheim Auctions
101.
Floyd LANDIS
Mercury Cycling Team - Mannheim Auctions
102.
Giuseppe GUERINI
Team Deutsche Telekom
103.
Steve ZAMPIERI
Mercury Cycling Team - Mannheim Auctions
104.
Fausto DOTTI
Liquigas - Pata
105.
Fabio MARCHESIN
Liquigas - Pata
106.
Jamie DREW
Mercury Cycling Team - Mannheim Auctions
107.
Gordon FRASER
Mercury Cycling Team - Mannheim Auctions
108.
Rene STADELMANN
Phonak
109.
Mirko CREPALDI
Team Polti
110.
Mirco MARINI
Liquigas - Pata
111.
Lukas ZUMSTEG
Phonak
112.
Jean-Patrick NAZON
La Francaise des Jeux
113.
Jochen SUMMER
Phonak
114.
Christophe MENGIN
La Francaise des Jeux
115.
Kirk WILLETT
Mercury Cycling Team - Mannheim Auctions
116.
Massimiliano MORI
Saeco - Valli & Valli
117.
Yvon LEDANOIS
La Francaise des Jeux
118.
Philippe GAUMONT
Cofidis
119.
Igor PUGACI
Saeco - Valli & Valli
120.
Raivis BELOHVOŠČIKS
Lampre - Daikin
121.
Massimo PODENZANA
Mercatone Uno - Albacom
122.
David TANI
Mapei - Quick Step
123.
Stefano ZANINI
Mapei - Quick Step
124.
Tom STEELS
Mapei - Quick Step
125.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - Sidermec
126.
Gianmario ORTENZI
Mercatone Uno - Albacom
127.
Salvatore COMMESSO
Saeco - Valli & Valli
128.
Rafael MATEOS PEREZ
Team Polti
129.
Marco ARTUNGHI
Mercatone Uno - Albacom
130.
Torsten SCHMIDT
Team Gerolsteiner
131.
Svein Gaute HØLESTØL
Team Gerolsteiner
132.
Chris HORNER
Mercury Cycling Team - Mannheim Auctions

Stage information

Start, finish: Stage 3. Rheinfelden - Fribourg

Distance: 182 km

Date: 15 June 2000