Giro d'Italia 2000  |  Stage 11. Lignano Sabbiadoro - Bibione I.T.T.   

83rd edition

42 km, 24 May 2000

Rider Team Time
1.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 49'25"
2.
Jan HRUŠKA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 11"
3.
Serhiy GONCHAR
Liquigas - Pata 01'06"
4.
Alvaro GONZALEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 01'32"
5.
Andrea PERON
Fassa Bortolo
6.
Pavel TONKOV
Mapei - Quick Step 01'52"
7.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo 01'56"
8.
Riccardo FORCONI
Mercatone Uno - Albacom 02'02"
9.
Stefano GARZELLI
Mercatone Uno - Albacom 02'15"
10.
Erik DEKKER
Rabobank 02'16"
11.
Pavel PADRNOS
Saeco - Valli & Valli 02'18"
12.
José Luis RUBIERA
Kelme - Costa Blanca 02'21"
13.
Ruslan IVANOV
Amica Chips - Tacconi Sport 02'23"
14.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo 02'36"
15.
Marco VELO
Mercatone Uno - Albacom 02'39"
16.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step 02'42"
17.
Tomasz BROŻYNA
Banesto
18.
Ludo DIERCKXSSENS
Lampre - Daikin 02'47"
19.
Danilo DI LUCA
Cantina Tollo - Regain 02'51"
20.
Vladimir DUMA
Panaria - Gaerne
21.
Enrico CASSANI
Team Polti 02'53"
22.
Denis ZANETTE
Liquigas - Pata 02'55"
23.
Ivan GOTTI
Team Polti 02'56"
24.
Davide REBELLIN
Liquigas - Pata 03'03"
25.
Dariusz BARANOWSKI
Banesto 03'07"
26.
Santiago BLANCO GIL
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 03'12"
27.
Hernan BUENAHORA
Aguardiente Néctar - Selle Italia 03'14"
28.
Andrea TONTI
Cantina Tollo - Regain 03'19"
29.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin 03'23"
30.
Marco FINCATO
Fassa Bortolo 03'26"
31.
Francesco CASAGRANDE
Vini Caldirola - Sidermec 03'32"
32.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin 03'35"
33.
Mirko GUALDI
Mobilvetta - Rossin 03'39"
34.
Grzegorz GWIAZDOWSKI
La Francaise des Jeux 03'49"
35.
Björnar VESTÖL
Linda McCartney Racing Team 03'50"
36.
Gianluca BORTOLAMI
Vini Caldirola - Sidermec 03'53"
37.
Filippo CASAGRANDE
Vini Caldirola - Sidermec 03'55"
38.
Axel MERCKX
Mapei - Quick Step 03'56"
39.
Fabrizio GUIDI
La Francaise des Jeux 04'03"
40.
Paolo SAVOLDELLI
Saeco - Valli & Valli 04'05"
41.
Raul Alexander MONTAÑA HERRERA
Aguardiente Néctar - Selle Italia 04'08"
42.
Fortunato BALIANI
Aguardiente Néctar - Selle Italia 04'14"
43.
Marcel DUIJN
Rabobank 04'18"
44.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca 04'24"
45.
Stefano CATTAI
Liquigas - Pata
46.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin 04'31"
47.
Filippo BALDO
Mobilvetta - Rossin 04'32"
48.
Roberto CONTI
Vini Caldirola - Sidermec 04'36"
49.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 04'38"
50.
Coen BOERMAN
Rabobank 04'39"
51.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Kelme - Costa Blanca 04'42"
52.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
53.
William Chann MCRAE
Mapei - Quick Step 04'43"
54.
Francisco MANCEBO
Banesto 04'48"
55.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin 04'51"
56.
Gianpaolo MONDINI
Cantina Tollo - Regain
57.
Roberto SGAMBELLURI
Cantina Tollo - Regain
58.
Massimo DONATI
Vini Caldirola - Sidermec 04'55"
59.
Daniele CONTRINI
Liquigas - Pata
60.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step 04'56"
61.
Bradley MCGEE
La Francaise des Jeux 04'58"
62.
Michel LAFIS
Farm Frites 05'00"
63.
Diego FERRARI
Amica Chips - Tacconi Sport 05'01"
64.
Matthé PRONK
Rabobank 05'03"
65.
Wim VANSEVENANT
Farm Frites 05'04"
66.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - Quick Step
67.
Paolo VALOTI
Mobilvetta - Rossin 05'06"
68.
Ermanno BRIGNOLI
Mercatone Uno - Albacom 05'07"
69.
Daniel CLAVERO
Team Polti 05'11"
70.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Kelme - Costa Blanca 05'14"
71.
Pietro CAUCCHIOLI
Amica Chips - Tacconi Sport 05'18"
72.
Mauro ZANETTI
Vini Caldirola - Sidermec 05'26"
73.
Marzio BRUSEGHIN
Banesto 05'32"
74.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
75.
Robbie MCEWEN
Farm Frites 05'33"
76.
Karsten KROON
Rabobank 05'34"
77.
Alessio GIRELLI
Aguardiente Néctar - Selle Italia 05'35"
78.
Daniële DE PAOLI
Mercatone Uno - Albacom 05'37"
79.
Simone BORGHERESI
Mercatone Uno - Albacom 05'38"
80.
Tom LEAPER
Panaria - Gaerne 05'39"
81.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno - Albacom 05'42"
82.
Leonardo SCARSELLI
Aguardiente Néctar - Selle Italia 05'48"
83.
Marco MILESI
Vini Caldirola - Sidermec
84.
Tayeb BRAIKIA
Linda McCartney Racing Team
85.
Leonardo PIEPOLI
Banesto 05'52"
86.
Bart VOSKAMP
Team Polti
87.
Maurizio DE PASQUALE
Linda McCartney Racing Team 05'53"
88.
Rinaldo NOCENTINI
Mapei - Quick Step 05'57"
89.
Enrico DEGANO
Panaria - Gaerne 05'58"
90.
Elio AGGIANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 06'02"
91.
Steven DE JONGH
Rabobank 06'03"
92.
Aart VIERHOUTEN
Rabobank 06'05"
93.
Massimo GIUNTI
Cantina Tollo - Regain
94.
Orlando RODRIGUES
Banesto 06'06"
95.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin 06'08"
96.
Eddy MAZZOLENI
Team Polti
97.
Ivan BASSO
Amica Chips - Tacconi Sport 06'11"
98.
Maximilian SCIANDRI
Linda McCartney Racing Team 06'18"
99.
Miquel VAN KESSEL
Farm Frites 06'20"
100.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step
101.
Milan KADLEC
Mobilvetta - Rossin 06'21"
102.
Mario CIPOLLINI
Saeco - Valli & Valli 06'22"
103.
Niki AEBERSOLD
Rabobank 06'24"
104.
Addy ENGELS
Rabobank 06'29"
105.
Biagio CONTE
Saeco - Valli & Valli 06'30"
106.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin 06'36"
107.
Jose Manuel URIA
Team Polti
108.
Oscar POZZI
Amica Chips - Tacconi Sport 06'39"
109.
Jeroen BLIJLEVENS
Team Polti 06'45"
110.
Koos MOERENHOUT
Farm Frites
111.
Marco PANTANI
Mercatone Uno - Albacom 06'46"
112.
Giuseppe CALCATERRA
Saeco - Valli & Valli 06'50"
113.
Andrea FERRIGATO
Fassa Bortolo 06'51"
114.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Kelme - Costa Blanca 06'54"
115.
Alessio GALLETTI
Saeco - Valli & Valli
116.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Banesto 06'55"
117.
Martin VAN STEEN
Farm Frites 06'56"
118.
Justin SPINELLI
Farm Frites 06'59"
119.
Silvio MARTINELLO
Team Polti
120.
Luca CEI
Panaria - Gaerne 07'00"
121.
Marco ZANOTTI
Liquigas - Pata
122.
Matthew STEPHENS
Linda McCartney Racing Team 07'07"
123.
Sergio BARBERO
Lampre - Daikin
124.
Cristian MORENI
Liquigas - Pata 07'09"
125.
Dario PIERI
Saeco - Valli & Valli 07'11"
126.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo 07'12"
127.
Vitaly KOKORINE
Amica Chips - Tacconi Sport 07'14"
128.
Alberto ONGARATO
Mobilvetta - Rossin
129.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca
130.
Mario MANZONI
Mobilvetta - Rossin 07'16"
131.
Pieter VRIES
Farm Frites
132.
Candido BARBOSA
Banesto 07'18"
133.
Daniel SCHNIDER
La Francaise des Jeux 07'19"
134.
Dmitri KONYCHEV
Fassa Bortolo
135.
Ciaran POWER
Linda McCartney Racing Team 07'23"
136.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca 07'24"
137.
Ivan QUARANTA
Mobilvetta - Rossin 07'25"
138.
José Jaime GONZALEZ PICO
Aguardiente Néctar - Selle Italia
139.
Mario SCIREA
Saeco - Valli & Valli 07'34"
140.
Francesco SECCHIARI
Saeco - Valli & Valli 07'35"
141.
David MCKENZIE
Linda McCartney Racing Team 07'39"
142.
Nicolas VOGONDY
La Francaise des Jeux 07'42"
143.
Yauheni SENIUSHKIN
Panaria - Gaerne 07'44"
144.
Mauro GEROSA
Amica Chips - Tacconi Sport 07'47"
145.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Regain 07'48"
146.
Luis Orán CASTANEDA RAMOS
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 07'57"
147.
Filippo SIMEONI
Amica Chips - Tacconi Sport 08'04"
148.
Oscar PELLICIOLI
Team Polti
149.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 08'07"
150.
Giuseppe PALUMBO
Amica Chips - Tacconi Sport 08'10"
151.
Ricardo OCHOA PALACIOS
Kelme - Costa Blanca 08'11"
152.
Marco VERGNANI
Cantina Tollo - Regain 08'18"
153.
Moreno DI BIASE
Cantina Tollo - Regain 08'19"
154.
Matthew WHITE
Vini Caldirola - Sidermec 08'28"
155.
Jean Michel TESSIER
La Francaise des Jeux 08'33"
156.
Graziano RECINELLA
Mobilvetta - Rossin 08'45"
157.
Cristian GASPERONI
Cantina Tollo - Regain 08'52"
158.
Freddy Excelino GONZALEZ MARTINEZ
Aguardiente Néctar - Selle Italia 09'28"
159.
Ruben Alveiro MARIN VALENCIA
Aguardiente Néctar - Selle Italia 10'00"

Stage information

Start, finish: Stage 11. Lignano Sabbiadoro - Bibione I.T.T.

Race Type: Time Trial

Distance: 42 km

Date: 24 May 2000