Giro d'Italia 2000  |  Stage 1. Roma - Terracina   

83rd edition

129 km, 14 May 2000

Rider Team Time
1.
Ivan QUARANTA
Mobilvetta - Rossin 2h46'46"
2.
Marco ZANOTTI
Liquigas - Pata
3.
Steven DE JONGH
Rabobank
4.
Silvio MARTINELLO
Team Polti
5.
Mario CIPOLLINI
Saeco - Valli & Valli
6.
Robbie MCEWEN
Farm Frites
7.
Jeroen BLIJLEVENS
Team Polti
8.
Tayeb BRAIKIA
Linda McCartney Racing Team
9.
Moreno DI BIASE
Cantina Tollo - Regain
10.
Luca CEI
Panaria - Gaerne
11.
Bradley MCGEE
La Francaise des Jeux
12.
Mauro GEROSA
Amica Chips - Tacconi Sport
13.
Yvon LEDANOIS
La Francaise des Jeux
14.
Andrea FERRIGATO
Fassa Bortolo
15.
Enrico DEGANO
Panaria - Gaerne
16.
Aart VIERHOUTEN
Rabobank
17.
Fabrizio GUIDI
La Francaise des Jeux
18.
Andris NAUDUŽS
Aguardiente Néctar - Selle Italia
19.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
20.
Milan KADLEC
Mobilvetta - Rossin
21.
Ruben Alveiro MARIN VALENCIA
Aguardiente Néctar - Selle Italia
22.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Regain
23.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno - Albacom
24.
Grzegorz GWIAZDOWSKI
La Francaise des Jeux
25.
Maximilian SCIANDRI
Linda McCartney Racing Team
26.
Denis ZANETTE
Liquigas - Pata
27.
Freddy Excelino GONZALEZ MARTINEZ
Aguardiente Néctar - Selle Italia
28.
Jimmy CASPER
La Francaise des Jeux
29.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
30.
Elio AGGIANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
31.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
32.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin
33.
Daniele CONTRINI
Liquigas - Pata
34.
José Luis RUBIERA
Kelme - Costa Blanca
35.
Karsten KROON
Rabobank
36.
Andrea TONTI
Cantina Tollo - Regain
37.
Marco PANTANI
Mercatone Uno - Albacom
38.
Bart VOSKAMP
Team Polti
39.
Fortunato BALIANI
Aguardiente Néctar - Selle Italia
40.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca
41.
Matthé PRONK
Rabobank
42.
Stefano GARZELLI
Mercatone Uno - Albacom
43.
Ermanno BRIGNOLI
Mercatone Uno - Albacom
44.
Mario SCIREA
Saeco - Valli & Valli
45.
Paolo SAVOLDELLI
Saeco - Valli & Valli
46.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo
47.
Andrea PERON
Fassa Bortolo
48.
Massimo GIUNTI
Cantina Tollo - Regain
49.
Marco VELO
Mercatone Uno - Albacom
50.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Kelme - Costa Blanca
51.
Davide REBELLIN
Liquigas - Pata
52.
Roberto SGAMBELLURI
Cantina Tollo - Regain
53.
Serhiy GONCHAR
Liquigas - Pata
54.
Alessandro SPEZIALETTI
Liquigas - Pata
55.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin
56.
Simone BORGHERESI
Mercatone Uno - Albacom
57.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
58.
Antonio VARRIALE
Panaria - Gaerne
59.
Biagio CONTE
Saeco - Valli & Valli
60.
Ludo DIERCKXSSENS
Lampre - Daikin
61.
Mirko GUALDI
Mobilvetta - Rossin
62.
Vitaly KOKORINE
Amica Chips - Tacconi Sport
63.
Daniële DE PAOLI
Mercatone Uno - Albacom
64.
Maurizio DE PASQUALE
Linda McCartney Racing Team
65.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
66.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
67.
Servais KNAVEN
Farm Frites
68.
Matthew STEPHENS
Linda McCartney Racing Team
69.
Marco MILESI
Vini Caldirola - Sidermec
70.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
71.
Daniel SCHNIDER
La Francaise des Jeux
72.
Francesco CASAGRANDE
Vini Caldirola - Sidermec
73.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
74.
Sergio BARBERO
Lampre - Daikin
75.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo
76.
Koos MOERENHOUT
Farm Frites
77.
Pavel PADRNOS
Saeco - Valli & Valli
78.
Cristiano FRATTINI
Liquigas - Pata
79.
Santiago BLANCO GIL
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
80.
Ivan BASSO
Amica Chips - Tacconi Sport
81.
Niklas AXELSSON
Panaria - Gaerne
82.
Axel MERCKX
Mapei - Quick Step
83.
Mauro ZANETTI
Vini Caldirola - Sidermec
84.
Hernan BUENAHORA
Aguardiente Néctar - Selle Italia
85.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
86.
Danilo DI LUCA
Cantina Tollo - Regain
87.
Dariusz BARANOWSKI
Banesto
88.
Dmitri KONYCHEV
Fassa Bortolo
89.
Diego FERRARI
Amica Chips - Tacconi Sport
90.
Orlando RODRIGUES
Banesto
91.
Leonardo PIEPOLI
Banesto
92.
Cristian MORENI
Liquigas - Pata
93.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step
94.
Marco FINCATO
Fassa Bortolo
95.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin
96.
Jan HRUŠKA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
97.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
98.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin
99.
David MCKENZIE
Linda McCartney Racing Team
100.
Ruggero BORGHI
Vini Caldirola - Sidermec
101.
Jean Michel TESSIER
La Francaise des Jeux
102.
Vladimir DUMA
Panaria - Gaerne
103.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step
104.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
105.
William Chann MCRAE
Mapei - Quick Step
106.
Paolo VALOTI
Mobilvetta - Rossin
107.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
108.
Ivan GOTTI
Team Polti
109.
Pavel TONKOV
Mapei - Quick Step
110.
Coen BOERMAN
Rabobank
111.
Alessio GIRELLI
Aguardiente Néctar - Selle Italia
112.
Eddy MAZZOLENI
Team Polti
113.
Gianpaolo MONDINI
Cantina Tollo - Regain
114.
José Jaime GONZALEZ PICO
Aguardiente Néctar - Selle Italia
115.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - Quick Step
116.
Pieter VRIES
Farm Frites
117.
Michel LAFIS
Farm Frites
118.
Francisco MANCEBO
Banesto
119.
Martin VAN STEEN
Farm Frites
120.
Massimo DONATI
Vini Caldirola - Sidermec
121.
Alvaro GONZALEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
122.
Enrico ZAINA
Mercatone Uno - Albacom
123.
Riccardo FORCONI
Mercatone Uno - Albacom
124.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Banesto
125.
Roberto CONTI
Vini Caldirola - Sidermec
126.
Wim VANSEVENANT
Farm Frites
127.
Ricardo OCHOA PALACIOS
Kelme - Costa Blanca
128.
Enrico CASSANI
Team Polti
129.
Giuseppe PALUMBO
Amica Chips - Tacconi Sport
130.
Ciaran POWER
Linda McCartney Racing Team
131.
Oscar POZZI
Amica Chips - Tacconi Sport
132.
Miquel VAN KESSEL
Farm Frites
133.
Gianluca BORTOLAMI
Vini Caldirola - Sidermec
134.
Ruslan IVANOV
Amica Chips - Tacconi Sport
135.
Stefano CATTAI
Liquigas - Pata
136.
Leonardo SCARSELLI
Aguardiente Néctar - Selle Italia
137.
Felix Rafael CARDENAS RAVALO
Kelme - Costa Blanca
138.
Pietro CAUCCHIOLI
Amica Chips - Tacconi Sport
139.
Daniel CLAVERO
Team Polti
140.
Filippo BALDO
Mobilvetta - Rossin
141.
Jose Manuel URIA
Team Polti
142.
Marzio BRUSEGHIN
Banesto
143.
Candido BARBOSA
Banesto
144.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Kelme - Costa Blanca
145.
Justin SPINELLI
Farm Frites
146.
Filippo SIMEONI
Amica Chips - Tacconi Sport
147.
Matthew WHITE
Vini Caldirola - Sidermec
148.
Tomasz BROŻYNA
Banesto
149.
Oscar PELLICIOLI
Team Polti
150.
Graziano RECINELLA
Mobilvetta - Rossin
151.
Alberto ONGARATO
Mobilvetta - Rossin
152.
Giuliano FIGUERAS
Mapei - Quick Step
153.
Marco VERGNANI
Cantina Tollo - Regain
154.
Nicolas VOGONDY
La Francaise des Jeux
155.
Yauheni SENIUSHKIN
Panaria - Gaerne
156.
Björnar VESTÖL
Linda McCartney Racing Team
157.
Filippo CASAGRANDE
Vini Caldirola - Sidermec
158.
Niki AEBERSOLD
Rabobank
159.
Cristian GASPERONI
Cantina Tollo - Regain
160.
Erik DEKKER
Rabobank
161.
Rinaldo NOCENTINI
Mapei - Quick Step
162.
Luis Orán CASTANEDA RAMOS
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
163.
Marcel DUIJN
Rabobank
164.
Addy ENGELS
Rabobank
165.
Dario PIERI
Saeco - Valli & Valli 19"
166.
Mario MANZONI
Mobilvetta - Rossin 21"
167.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Panaria - Gaerne 58"
168.
Raul Alexander MONTAÑA HERRERA
Aguardiente Néctar - Selle Italia 01'13"
169.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca 02'43"
170.
Domenico ROMANO
Panaria - Gaerne 03'26"
171.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Banesto
172.
Franck PERQUE
La Francaise des Jeux
173.
Francesco SECCHIARI
Saeco - Valli & Valli 05'38"
174.
Alessio GALLETTI
Saeco - Valli & Valli
175.
Tom LEAPER
Panaria - Gaerne
176.
Giuseppe CALCATERRA
Saeco - Valli & Valli
177.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo 10'53"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Roma - Terracina

Race Type: Sprint stage

Distance: 129 km

Date: 14 May 2000