Giro d'Italia - 2000

83rd edition

General classification

13 May 2000 - 4 June 2000

Rider Team Time
1.
Stefano GARZELLI
Mercatone Uno - Albacom 98h30'14"
2.
Francesco CASAGRANDE
Vini Caldirola - Sidermec 01'27"
3.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin 01'33"
4.
Andrea NOË
Mapei - Quick Step 04'58"
5.
Pavel TONKOV
Mapei - Quick Step 05'28"
6.
Hernan BUENAHORA
Aguardiente Néctar - Selle Italia 05'48"
7.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo 07'38"
8.
José Luis RUBIERA
Kelme - Costa Blanca 08'08"
9.
Sergei GONTCHAR
Liquigas - Pata 08'14"
10.
Leonardo PIEPOLI
Banesto 08'32"
11.
Santiago BLANCO GIL
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 12'11"
12.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - Quick Step 16'26"
13.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo 20'49"
14.
Jan HRUŠKA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 23'21"
15.
Victor Hugo PENA GRISALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 23'30"
16.
Oscar SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca 24'09"
17.
William Chann MCRAE
Mapei - Quick Step 27'11"
18.
Jose Joaquim CASTELBLANCO
Kelme - Costa Blanca 28'55"
19.
Ivan GOTTI
Team Polti 30'10"
20.
Francisco MANCEBO
Banesto 31'00"
21.
Marco FINCATO
Fassa Bortolo 35'11"
22.
Dariusz BARANOWSKI
Banesto 37'29"
23.
Andrea TONTI
Cantina Tollo - Regain 39'14"
24.
Paolo SAVOLDELLI
Saeco - Valli & Valli 39'24"
25.
Axel MERCKX
Mapei - Quick Step 42'53"
26.
Pavel PADRNOS
Saeco - Valli & Valli 47'25"
27.
Ricardo FORCONI
Mercatone Uno - Albacom 55'16"
28.
Marco PANTANI
Mercatone Uno - Albacom 59'39"
29.
Davide REBELLIN
Liquigas - Pata 1h00'00"
30.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Kelme - Costa Blanca 1h00'29"
31.
José Jaime GONZALEZ PICO
Aguardiente Néctar - Selle Italia 1h00'45"
32.
Filippo BALDO
Mobilvetta - Rossin 1h04'50"
33.
Roberto SGAMBELLURI
Cantina Tollo - Regain 1h04'52"
34.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin 1h06'21"
35.
Oscar PELLICCIOLI
Team Polti 1h06'29"
36.
Daniële DE PAOLI
Mercatone Uno - Albacom 1h06'51"
37.
Miguel Angel MARTIN PERDIGUERO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 1h08'31"
38.
Vladimir DUMA
Panaria - Gaerne 1h08'44"
39.
Thomas BROZYNA
Banesto 1h12'53"
40.
Mirko GUALDI
Mobilvetta - Rossin 1h13'09"
41.
Stefano CATTAI
Liquigas - Pata 1h14'45"
42.
Ricardo OCHOA PALACIOS
Kelme - Costa Blanca 1h15'18"
43.
Jose Manuel URIA
Team Polti 1h16'00"
44.
Roberto CONTI
Vini Caldirola - Sidermec 1h16'42"
45.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin 1h21'17"
46.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Banesto 1h21'38"
47.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin 1h22'46"
48.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin 1h26'29"
49.
Alvaro GONZALEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 1h27'30"
50.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca 1h30'18"
51.
Vitaly KOKORINE
Amica Chips - Tacconi Sport 1h32'08"
52.
Ivan BASSO
Amica Chips - Tacconi Sport 1h34'42"
53.
Massimo DONATI
Vini Caldirola - Sidermec 1h36'28"
54.
Marco VERGNANI
Cantina Tollo - Regain 1h37'01"
55.
Eddy MAZZOLENI
Team Polti 1h40'04"
56.
Mario SCIREA
Saeco - Valli & Valli 1h41'04"
57.
Dmitri KONYCHEV
Fassa Bortolo 1h43'50"
58.
Grzegorz GWIAZDOWSKI
La Francaise des Jeux 1h44'19"
59.
Francesco SECCHIARI
Saeco - Valli & Valli 1h48'14"
60.
Filippo CASAGRANDE
Vini Caldirola - Sidermec 1h48'53"
61.
Oscar POZZI
Amica Chips - Tacconi Sport 1h51'02"
62.
Mauro ZANETTI
Vini Caldirola - Sidermec 1h51'31"
63.
Massimo GIUNTI
Cantina Tollo - Regain 1h53'21"
64.
Rinaldo NOCENTINI
Mapei - Quick Step 1h57'47"
65.
Raul Alexander MONTAÑA HERRERA
Aguardiente Néctar - Selle Italia 1h58'10"
66.
Orlando RODRIGUES
Banesto 2h02'16"
67.
Maximillian SCIANDRI
Linda McCartney Racing Team 2h02'59"
68.
Niki AEBERSOLD
Rabobank 2h04'00"
69.
Marzio BRUSEGHIN
Banesto 2h05'10"
70.
Michel LAFIS
Farm Frites 2h06'48"
71.
Fortunato BALIANI
Aguardiente Néctar - Selle Italia 2h09'42"
72.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca 2h11'24"
73.
Sergio BARBERO
Lampre - Daikin 2h15'17"
74.
Andrea PERON
Fassa Bortolo 2h15'51"
75.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step 2h15'59"
76.
Enrico CASSANI
Team Polti 2h16'19"
77.
Ruben Alveiro MARIN VALENCIA
Aguardiente Néctar - Selle Italia 2h17'57"
78.
Biagio CONTE
Saeco - Valli & Valli 2h19'59"
79.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step 2h22'21"
80.
Addy ENGELS
Rabobank 2h23'07"
81.
Elio AGGIANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 2h27'48"
82.
Ermanno BRIGNOLI
Mercatone Uno - Albacom 2h35'21"
83.
Cristian GASPERONI
Cantina Tollo - Regain 2h35'58"
84.
Nicolas VOGONDY
La Francaise des Jeux 2h36'51"
85.
Pietro CAUCCHIOLI
Amica Chips - Tacconi Sport 2h39'11"
86.
Mario MANZONI
Mobilvetta - Rossin 2h42'36"
87.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin 2h42'58"
88.
Luis Orán CASTANEDA RAMOS
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 2h44'16"
89.
Candido BARBOSA
Banesto 2h48'20"
90.
Alberto ONGARATO
Mobilvetta - Rossin 2h49'28"
91.
Daniel SCHNIDER
La Francaise des Jeux 2h49'57"
92.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 2h50'11"
93.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno - Albacom 2h54'38"
94.
Fabrizio GUIDI
La Francaise des Jeux 2h54'43"
95.
Andrea FERRIGATO
Fassa Bortolo 2h56'20"
96.
Gianluca BORTOLAMI
Vini Caldirola - Sidermec 2h56'38"
97.
Mauro GEROSA
Amica Chips - Tacconi Sport 2h57'39"
98.
Jeroen BLIJLEVENS
Team Polti 2h58'58"
99.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Regain 2h59'09"
100.
Milan KADLEC
Mobilvetta - Rossin 2h59'14"
101.
Matthew WHITE
Vini Caldirola - Sidermec 3h00'29"
102.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin 3h00'30"
103.
Karsten KROON
Rabobank 3h00'32"
104.
Filippo SIMEONI
Amica Chips - Tacconi Sport 3h00'34"
105.
Silvio MARTINELLO
Team Polti 3h01'21"
106.
Daniele CONTRINI
Liquigas - Pata 3h02'06"
107.
Leonardo SCARSELLI
Aguardiente Néctar - Selle Italia 3h02'47"
108.
Pieter VRIES
Farm Frites 3h05'49"
109.
Gian Paolo MONDINI
Cantina Tollo - Regain 3h05'57"
110.
Matthé PRONK
Rabobank 3h07'00"
111.
Maurizio DE PASQUALE
Linda McCartney Racing Team 3h08'55"
112.
Simone BORGHERESI
Mercatone Uno - Albacom 3h09'17"
113.
David MCKENZIE
Linda McCartney Racing Team 3h14'14"
114.
Tayeb BRAIKIA
Linda McCartney Racing Team 3h14'19"
115.
Diego FERRARI
Amica Chips - Tacconi Sport 3h14'38"
116.
Marco ZANOTTI
Liquigas - Pata 3h18'24"
117.
Marco MILESI
Vini Caldirola - Sidermec 3h25'13"
118.
Giuseppe CALCATERRA
Saeco - Valli & Valli 3h25'15"
119.
Moreno DI BIASE
Cantina Tollo - Regain 3h28'43"
120.
Alessio GALLETTI
Saeco - Valli & Valli 3h29'45"
121.
Erik DEKKER
Rabobank 3h30'41"
122.
Ciaran POWER
Linda McCartney Racing Team 3h35'17"
123.
Bart VOSKAMP
Team Polti 3h38'59"
124.
Giuseppe PALUMBO
Amica Chips - Tacconi Sport 3h39'14"
125.
Björnar VESTÖL
Linda McCartney Racing Team 3h39'25"
126.
Steven DE JONGH
Rabobank 3h41'53"
127.
Bradley MCGEE
La Francaise des Jeux 3h47'06"