Vuelta a España - 2000

Stage 3. Montoro - Valdepeñas (198 km) - 28/08

Rider Team Country Time
1. Jans KOERTS Farm Frites
NED
5h08'27"
2. Alessandro PETACCHI Fassa Bortolo
ITA
3. Ján SVORADA Lampre - Daikin
CZE
4. Giancarlo RAIMONDI Liquigas - Pata
ITA
5. Mario TRAVERSONI Jazztel - Costa de Almeria
ITA
6. Nicola LODA Fassa Bortolo
ITA
7. Danilo HONDO Team Deutsche Telekom
GER
8. Federico COLONNA Cantina Tollo - Regain
ITA
9. Matteo FRUTTI Lampre - Daikin
ITA
10. Oscar FREIRE GOMEZ Mapei - Quick Step
ESP
11. Endrio LEONI Alessio - Banca SMG
ITA
12. Giovanni LOMBARDI Team Deutsche Telekom
ITA
13. David CLINGER Festina - Lotus
USA
14. Marco ZANOTTI Liquigas - Pata
ITA
15. Glenn MAGNUSSON Farm Frites
SWE
16. Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA Relax - Fuenlabrada
ARG
17. Gilles BOUVARD Jean Delatour
FRA
18. David ETXEBARRIA ALKORTA Once - Deutsche Bank
ESP
19. Fabio BALDATO Fassa Bortolo
ITA
20. Laurent BROCHARD Jean Delatour
FRA
21. Jose Enrique GUTIERREZ CATALUNA Kelme - Costa Blanca
ESP
22. Mario CIPOLLINI Saeco - Valli & Valli
ITA
23. Unai ETXEBARRIA Euskaltel - Euskadi
VEN
24. Remco VAN DER VEN Farm Frites
NED
25. Michele COLLEONI Team Polti
ITA
26. Pedro DIAZ LOBATO Relax - Fuenlabrada
ESP
27. Juan Carlos VICARIO BARBERA Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ESP
28. Rolf HUSER Festina - Lotus
SUI
29. Federico GIABBECUCCI Cantina Tollo - Regain
ITA
30. Pablo SOLER SILES Jazztel - Costa de Almeria
ESP
31. Andrei ZINTCHENKO L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
RUS
32. Francisco Javier CEREZO PERALES Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ESP
33. Guido TRENTI Cantina Tollo - Regain
USA
34. Jan ULLRICH Team Deutsche Telekom
GER
35. Alex ZÜLLE Banesto
SUI
36. Andreas KLÖDEN Team Deutsche Telekom
GER
37. Abraham OLANO Once - Deutsche Bank
ESP
38. Giuseppe DI GRANDE Festina - Lotus
ITA
39. Jose Alberto MARTINEZ TRINIDAD Euskaltel - Euskadi
ESP
40. Gorka GERRIKAGOITIA Euskaltel - Euskadi
ESP
41. Oscar SEVILLA RIVERA Kelme - Costa Blanca
ESP
42. Roberto SGAMBELLURI Cantina Tollo - Regain
ITA
43. Raimondas RUMSAS Fassa Bortolo
LTU
44. Pedro Miguel LOPES GONCALVES L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
POR
45. Massimilliano GENTILI Cantina Tollo - Regain
ITA
46. Santiago BOTERO ECHEVERRY Kelme - Costa Blanca
COL
47. Ralf GRABSCH Team Deutsche Telekom
GER
48. Igor GONZALEZ DE GALDEANO Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ESP
49. Santos GONZALEZ CAPILLA Once - Deutsche Bank
ESP
50. Miquel VAN KESSEL Farm Frites
NED
51. Cristian MORENI Liquigas - Pata
ITA
52. Victor Hugo PENA GRISALES Vitalicio Seguros - Grupo Generali
COL
53. Iván Ramiro PARRA PINTO Vitalicio Seguros - Grupo Generali
COL
54. Carlos Ramon GOLBANO Jazztel - Costa de Almeria
ESP
55. Unai OSA EIZAGUIRRE Banesto
ESP
56. Aitor OSA EIZAGUIRRE Banesto
ESP
57. German NIETO Relax - Fuenlabrada
ESP
58. Jörg LUDEWIG Saeco - Valli & Valli
GER
59. Patrice HALGAND Jean Delatour
FRA
60. Andrea TAFI Mapei - Quick Step
ITA
61. Richard VIRENQUE Team Polti
FRA
62. Guennadi MIKHAILOV Farm Frites
RUS
63. Andrea PERON Fassa Bortolo
ITA
64. Roberto HERAS HERNANDEZ Kelme - Costa Blanca
ESP
65. Leonardo GUIDI Alessio - Banca SMG
ITA
66. Eleuterio ANGUITA Jazztel - Costa de Almeria
ESP
67. Angel Luis CASERO MORENO Festina - Lotus
ESP
68. Sergei GONTCHAR Liquigas - Pata
UKR
69. Cesar PEREZ PADRON Jazztel - Costa de Almeria
ESP
70. Laurent DUFAUX Saeco - Valli & Valli
SUI
71. Haimar ZUBELDIA AGUIRRE Euskaltel - Euskadi
ESP
72. José Luis RUBIERA Kelme - Costa Blanca
ESP
73. Manuel BELTRAN MARTINEZ Mapei - Quick Step
ESP
74. Santiago BLANCO GIL Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ESP
75. Fernando ESCARTIN Kelme - Costa Blanca
ESP
76. Geert VAN BONDT Farm Frites
BEL
77. Felix GARCIA CASAS Festina - Lotus
ESP
78. Rafael CASERO MORENO Festina - Lotus
ESP
79. Rolf ALDAG Team Deutsche Telekom
GER
80. Kai HUNDERTMARCK Team Deutsche Telekom
GER
81. Paolo BOSSONI Cantina Tollo - Regain
ITA
82. Dario David CIONI Mapei - Quick Step
ITA
83. Marcelino GARCIA ALONSO Once - Deutsche Bank
ESP
84. Andrei TETERIUK Liquigas - Pata
KAZ
85. Fernando MOTA DOS SANTOS L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
POR
86. Rafael DIAZ JUSTO Once - Deutsche Bank
ESP
87. Francisco CABELLO LUQUE Kelme - Costa Blanca
ESP
88. Jan HRUŠKA Vitalicio Seguros - Grupo Generali
CZE
89. Frédéric BESSY Jean Delatour
FRA
90. Jon ODRIOZOLA MUGARZA Banesto
ESP
91. Mikel ZARRABEITIA Once - Deutsche Bank
ESP
92. Gerben LÖWIK Farm Frites
NED
93. Gines SALMERON Jazztel - Costa de Almeria
ESP
94. Nicola MICELI Alessio - Banca SMG
ITA
95. Inigo CHAURREAU Euskaltel - Euskadi
ESP
96. Ellis RASTELLI Liquigas - Pata
ITA
97. Volodymir GUSTOV Fassa Bortolo
UKR
98. Fabio ROSCIOLI Jazztel - Costa de Almeria
ITA
99. Cyril DESSEL Jean Delatour
FRA
100. Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO Banesto
ESP
101. Alvaro GONZALEZ DE GALDEANO Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ESP
102. Igor PUGACI Saeco - Valli & Valli
MDA
103. Alexandre SHEFER Alessio - Banca SMG
KAZ
104. Carlos SASTRE CANDIL Once - Deutsche Bank
ESP
105. Ramon GONZALEZ ARRIETA Euskaltel - Euskadi
ESP
106. Peter LUTTENBERGER Once - Deutsche Bank
AUT
107. José Angel VIDAL Kelme - Costa Blanca
ESP
108. Felix Rafael CARDENAS RAVALO Kelme - Costa Blanca
COL
109. Eddy SEIGNEUR Jean Delatour
FRA
110. Bruno THIBOUT Jean Delatour
FRA
111. Pascal HERVÉ Team Polti
FRA
112. Ivan GOTTI Team Polti
ITA
113. Oskar CAMENZIND Lampre - Daikin
SUI
114. Rafael MATEOS Team Polti
ESP
115. Jose Manuel URIA Team Polti
ESP
116. Christophe BASSONS Jean Delatour
FRA
117. Fabian JEKER Festina - Lotus
SUI
118. Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN Festina - Lotus
ESP
119. Steven KLEYNEN Farm Frites
BEL
120. Alessandro BERTOLINI Alessio - Banca SMG
ITA
121. Wladimir BELLI Fassa Bortolo
ITA
122. Christophe ORIOL Jean Delatour
FRA
123. Gianni FARESIN Mapei - Quick Step
ITA
124. Paolo LANFRANCHI Mapei - Quick Step
ITA
125. Martin HVASTIJA Alessio - Banca SMG
SLO
126. Alexandre VINOKOUROV Team Deutsche Telekom
KAZ
127. Massimo CODOL Lampre - Daikin
ITA
128. Carlo FINCO Alessio - Banca SMG
ITA
129. Pavel TONKOV Mapei - Quick Step
RUS
130. Daniel CLAVERO Team Polti
ESP
131. Florent BRARD Festina - Lotus
FRA
132. Juan Manuel GÁRATE Lampre - Daikin
ESP
133. Iñigo CUESTA Once - Deutsche Bank
ESP
134. Saulius SARKAUSKAS L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
LTU
135. Simone BERTOLETTI Lampre - Daikin
ITA
136. Gilberto SIMONI Lampre - Daikin
ITA
137. Marco DELLA VEDOVA Lampre - Daikin
ITA
138. Alessandro SPEZIALETTI Liquigas - Pata
ITA
139. Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ Banesto
ESP
140. Rodolfo MASSI Cantina Tollo - Regain
ITA
141. Oscar PELLICCIOLI Team Polti
ITA
142. Stefano CASAGRANDA Alessio - Banca SMG
ITA
143. Diego Luis PRIOR Jazztel - Costa de Almeria
ESP
144. Daniele CONTRINI Liquigas - Pata
ITA
145. Matthias KESSLER Team Deutsche Telekom
GER
146. Jose Agostinho ROSA L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
POR
147. Davide BRAMATI Mapei - Quick Step
ITA
148. Armin MEIER Saeco - Valli & Valli
SUI
149. Paolo FORNACIARI Mapei - Quick Step
ITA
150. Youri SOURKOV L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
MDA
151. Alberto LOPEZ DE MUNAIN Euskaltel - Euskadi
ESP
152. Bruno Miguel CASTANHEIRA L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
POR
153. Thomas BROZYNA Banesto
POL
154. Roberto LAISEKA Euskaltel - Euskadi
ESP
155. Paolo TIRALONGO Fassa Bortolo
ITA
156. Txema DEL OLMO Euskaltel - Euskadi
ESP
157. Marco MAGNANI Alessio - Banca SMG
ITA
158. Jose Maria JIMENEZ SASTRE Banesto
ESP
159. Danilo DI LUCA Cantina Tollo - Regain
ITA
160. Biagio CONTE Saeco - Valli & Valli
ITA
161. Gabriele COLOMBO Cantina Tollo - Regain
ITA
162. Dirk RONELLENFITSCH IPM - Profirad - Schwerin
GER
163. Jose Vicente GARCIA ACOSTA Banesto
ESP
164. Francesco SECCHIARI Saeco - Valli & Valli
ITA
165. Ricardo VALDÉS PRIETO Jazztel - Costa de Almeria
ESP
166. Mirco CREPALDI Team Polti
ITA
24"
167. Mariano PICCOLI Lampre - Daikin
ITA
34"
168. Antonio Segismundo DE LA TORRE VIEL L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
ESP
169. Mirco MARINI Liquigas - Pata
ITA
36"
170. Francisco Tomas GARCIA RODRIGUEZ Vitalicio Seguros - Grupo Generali
ESP
55"
171. Alessio GALLETTI Saeco - Valli & Valli
ITA
01'50"
172. Giuseppe CALCATERRA Saeco - Valli & Valli
ITA
173. Ruben OARBEASCOA ISPIZUA L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
ESP
07'27"
174. Eduardo HERNANDEZ BAILO Relax - Fuenlabrada
ESP
28'02"
175. Nacor BURGOS ROJO Relax - Fuenlabrada
ESP
176. Andrès BERMEJO SILLER Relax - Fuenlabrada
ESP
177. Jose Manuel VAZQUEZ PALOMO Relax - Fuenlabrada
ESP
178. Juan Antonio FLECHA GIANNONI Relax - Fuenlabrada
ESP
179. Cesar GARCIA CALVO Relax - Fuenlabrada
ESP