Vuelta a España 2000  |  Stage 19. Salamanca - Avila   

55th edition

130 km, 15 September 2000

Rider Team Time
1.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin 3h12'49"
2.
Saulius ŠARKAUSKAS
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
3.
Laurent BROCHARD
Jean Delatour
4.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
5.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Banesto
6.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Regain
7.
Raimondas RUMŠAS
Fassa Bortolo
8.
Carlos SASTRE CANDIL
O.N.C.E. - Deutsche Bank
9.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Kelme - Costa Blanca
10.
Santos GONZALEZ CAPILLA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
11.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca
12.
Angel Luis CASERO MORENO
Festina - Lotus
13.
Martin HVASTIJA
Alessio
14.
Patrice HALGAND
Jean Delatour
15.
David CLINGER
Festina - Lotus
16.
Pavel TONKOV
Mapei - Quick Step
17.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - Quick Step
18.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo
19.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin
20.
Steven KLEYNEN
Farm Frites 04"
21.
Richard VIRENQUE
Team Polti
22.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca 11"
23.
Eleuterio ANGUITA
Jazztel - Costa de Almeria
24.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
25.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
26.
Santiago BLANCO GIL
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
27.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
28.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Costa Blanca
29.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
30.
Carlos Ramon GOLBANO
Jazztel - Costa de Almeria
31.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
32.
Igor PUGACI
Saeco - Valli & Valli
33.
Remco VAN DER VEN
Farm Frites 19"
34.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
35.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - Quick Step
36.
Francisco Tomas GARCÍA RODRÍGUEZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
37.
Antonio Segismundo DE LA TORRE VIEL
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
38.
Txema DEL OLMO
Euskaltel - Euskadi
39.
Fabian JEKER
Festina - Lotus
40.
Abraham OLANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
41.
Marco MAGNANI
Alessio
42.
Pascal HERVÉ
Team Polti
43.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
44.
Rafael DIAZ JUSTO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
45.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin
46.
Fabio ROSCIOLI
Jazztel - Costa de Almeria
47.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin
48.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Banesto
49.
Gianni FARESIN
Mapei - Quick Step
50.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
51.
Guennadi MIKHAILOV
Farm Frites
52.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Banesto
53.
José Luis RUBIERA
Kelme - Costa Blanca
54.
Alvaro GONZALEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
55.
José Agostinho ROSA
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
56.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
57.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
58.
Cristian MORENI
Liquigas - Pata 28"
59.
Serhiy GONCHAR
Liquigas - Pata 32"
60.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Banesto 35"
61.
Andrei ZINTCHENKO
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
62.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
63.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step
64.
Rodolfo MASSI
Cantina Tollo - Regain
65.
Roberto SGAMBELLURI
Cantina Tollo - Regain
66.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Relax - Fuenlabrada
67.
Rafael CASERO MORENO
Festina - Lotus
68.
Miquel VAN KESSEL
Farm Frites
69.
Alexandre VINOKOUROV
Team Deutsche Telekom 40"
70.
Paolo BOSSONI
Cantina Tollo - Regain 55"
71.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Relax - Fuenlabrada 01'07"
72.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
73.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
74.
Carlo FINCO
Alessio 01'09"
75.
Stefano CASAGRANDA
Alessio
76.
Leonardo GUIDI
Alessio
77.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin 01'20"
78.
Nicola LODA
Fassa Bortolo
79.
Michele COLLEONI
Team Polti
80.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus
81.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Regain
82.
Rolf HUSER
Festina - Lotus 01'32"
83.
Alexandr SHEFER
Alessio 01'34"
84.
José Angel VIDAL
Kelme - Costa Blanca 01'39"
85.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
86.
Ralf GRABSCH
Team Deutsche Telekom
87.
Matthias KESSLER
Team Deutsche Telekom 01'40"
88.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step 01'54"
89.
Gerben LÖWIK
Farm Frites 02'19"
90.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada 02'41"
91.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom
92.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo 03'00"
93.
Andrea PERON
Fassa Bortolo 03'11"
94.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 03'32"
95.
Biagio CONTE
Saeco - Valli & Valli 03'58"
96.
Fernando MOTA DOS SANTOS
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita 04'10"
97.
Ruben OARBEASCOA ISPIZUA
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
98.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
99.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step 04'24"
100.
Cyril DESSEL
Jean Delatour 05'40"
101.
Pablo SOLER SILES
Jazztel - Costa de Almeria
102.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
103.
Diego Luis PRIOR
Jazztel - Costa de Almeria
104.
Federico COLONNA
Cantina Tollo - Regain
105.
Marcelino GARCIA ALONSO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
106.
Armin MEIER
Saeco - Valli & Valli
107.
Cesar PEREZ PADRON
Jazztel - Costa de Almeria 05'49"
108.
Alex ZÜLLE
Banesto
109.
Alessandro BERTOLINI
Alessio
110.
Nicola MICELI
Alessio
111.
Ricardo VALDÉS PRIETO
Jazztel - Costa de Almeria
112.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto
113.
Jose Manuel URIA
Team Polti
114.
Paolo TIRALONGO
Fassa Bortolo
115.
Oscar PELLICIOLI
Team Polti
116.
Tomasz BROŻYNA
Banesto
117.
Daniel CLAVERO
Team Polti
118.
Dirk RONELLENFITSCH
Farm Frites
119.
Eduardo HERNANDEZ BAILO
Relax - Fuenlabrada
120.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca
121.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
122.
Jan HRUŠKA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
123.
Pedro DÍAZ LOBATO
Relax - Fuenlabrada
124.
Andrès BERMEJO SILLER
Relax - Fuenlabrada
125.
Andrei TETERYUK
Liquigas - Pata
126.
Youri SOURKOV
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
127.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Banesto
128.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step

Stage information

Start, finish: Stage 19. Salamanca - Avila

Distance: 130 km

Date: 15 September 2000