Vuelta a España 2000  |  Stage 1. Malaga - Malaga I.T.T.   

55th edition

13 km, 26 August 2000

Rider Team Time
1.
Alex ZÜLLE
Banesto 17'08"
2.
Abraham OLANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank 02"
3.
Jan HRUŠKA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 04"
4.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 15"
5.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 21"
6.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 28"
7.
Andrei TETERYUK
Liquigas - Pata 30"
8.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus 32"
9.
Angel Luis CASERO MORENO
Festina - Lotus 33"
10.
Alvaro GONZALEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 34"
11.
Carlos SASTRE CANDIL
O.N.C.E. - Deutsche Bank
12.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Relax - Fuenlabrada 36"
13.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 38"
14.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Banesto
15.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca 40"
16.
Santos GONZALEZ CAPILLA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
17.
Fabian JEKER
Festina - Lotus 41"
18.
Gianni FARESIN
Mapei - Quick Step
19.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step 43"
20.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom
21.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca 47"
22.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
23.
Laurent BROCHARD
Jean Delatour
24.
Raimondas RUMŠAS
Fassa Bortolo 49"
25.
Giuseppe DI GRANDE
Festina - Lotus
26.
Peter LUTTENBERGER
O.N.C.E. - Deutsche Bank 51"
27.
Pavel TONKOV
Mapei - Quick Step 52"
28.
Laurent DUFAUX
Saeco - Valli & Valli
29.
Andrea PERON
Fassa Bortolo
30.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo 53"
31.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
32.
David ETXEBARRIA ALKORTA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
33.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
34.
Serhiy GONCHAR
Liquigas - Pata 54"
35.
Rafael DIAZ JUSTO
O.N.C.E. - Deutsche Bank 55"
36.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Banesto
37.
Pedro DÍAZ LOBATO
Relax - Fuenlabrada 57"
38.
Andreas KLÖDEN
Team Deutsche Telekom 59"
39.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
40.
Martin HVASTIJA
Alessio 01'00"
41.
Tomasz BROŻYNA
Banesto
42.
Francisco Tomas GARCÍA RODRÍGUEZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 01'02"
43.
José Luis RUBIERA
Kelme - Costa Blanca 01'03"
44.
Ellis RASTELLI
Liquigas - Pata 01'04"
45.
Gilles BOUVARD
Jean Delatour
46.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - Quick Step
47.
Richard VIRENQUE
Team Polti 01'05"
48.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Relax - Fuenlabrada 01'06"
49.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca 01'07"
50.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 01'08"
51.
Íñigo CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi 01'09"
52.
Gines SALMERON
Jazztel - Costa de Almeria
53.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca 01'10"
54.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus
55.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
56.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin 01'15"
57.
Andrei ZINTCHENKO
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
58.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Kelme - Costa Blanca 01'16"
59.
Bruno Miguel CASTANHEIRA
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita 01'17"
60.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto 01'18"
61.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step 01'19"
62.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin 01'20"
63.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
64.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Costa Blanca
65.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada 01'22"
66.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
67.
Christophe ORIOL
Jean Delatour
68.
Daniele CONTRINI
Liquigas - Pata 01'23"
69.
Cyril DESSEL
Jean Delatour 01'24"
70.
Txema DEL OLMO
Euskaltel - Euskadi
71.
Andrès BERMEJO SILLER
Relax - Fuenlabrada 01'25"
72.
Alexandre VINOKOUROV
Team Deutsche Telekom
73.
Ivan GOTTI
Team Polti 01'26"
74.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - Quick Step 01'27"
75.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Euskaltel - Euskadi
76.
Christophe BASSONS
Jean Delatour 01'28"
77.
Alexandr SHEFER
Alessio
78.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin 01'29"
79.
Youri SOURKOV
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
80.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin
81.
Rafael MATEOS PEREZ
Team Polti 01'30"
82.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin 01'31"
83.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin
84.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom 01'32"
85.
Santiago BLANCO GIL
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
86.
Marcelino GARCIA ALONSO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
87.
Óscar FREIRE GÓMEZ
Mapei - Quick Step 01'33"
88.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
89.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom 01'34"
90.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
91.
Jörg LUDEWIG
Saeco - Valli & Valli
92.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Banesto
93.
Pascal HERVÉ
Team Polti 01'35"
94.
Eduardo HERNANDEZ BAILO
Relax - Fuenlabrada 01'36"
95.
Marco MAGNANI
Alessio 01'37"
96.
Frédéric BESSY
Jean Delatour
97.
Jans KOERTS
Farm Frites
98.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi 01'38"
99.
Danilo DI LUCA
Cantina Tollo - Regain
100.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi 01'39"
101.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Banesto
102.
Rafael CASERO MORENO
Festina - Lotus 01'40"
103.
Remco VAN DER VEN
Farm Frites 01'41"
104.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
105.
Miquel VAN KESSEL
Farm Frites 01'42"
106.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Regain
107.
Jose Manuel URIA
Team Polti 01'43"
108.
Guennadi MIKHAILOV
Farm Frites 01'44"
109.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto
110.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step
111.
Alessandro SPEZIALETTI
Liquigas - Pata 01'45"
112.
Rodolfo MASSI
Cantina Tollo - Regain
113.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Banesto 01'46"
114.
José Angel VIDAL
Kelme - Costa Blanca
115.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step
116.
Patrice HALGAND
Jean Delatour 01'47"
117.
Roberto SGAMBELLURI
Cantina Tollo - Regain 01'48"
118.
Nicola MICELI
Alessio
119.
Alessio GALLETTI
Saeco - Valli & Valli
120.
Bruno THIBOUT
Jean Delatour 01'49"
121.
Ralf GRABSCH
Team Deutsche Telekom 01'50"
122.
Mario CIPOLLINI
Saeco - Valli & Valli 01'51"
123.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo
124.
Giancarlo RAIMONDI
Liquigas - Pata
125.
Eleuterio ANGUITA
Jazztel - Costa de Almeria 01'52"
126.
Endrio LEONI
Alessio
127.
Glenn MAGNUSSON
Farm Frites 01'53"
128.
Alessandro BERTOLINI
Alessio 01'54"
129.
Giuseppe CALCATERRA
Saeco - Valli & Valli 01'55"
130.
Stefano CASAGRANDA
Alessio
131.
Nicola LODA
Fassa Bortolo
132.
Armin MEIER
Saeco - Valli & Valli 01'56"
133.
Paolo BOSSONI
Cantina Tollo - Regain
134.
Fabio ROSCIOLI
Jazztel - Costa de Almeria
135.
Dirk RONELLENFITSCH
Farm Frites 01'58"
136.
Oscar PELLICIOLI
Team Polti
137.
Steven KLEYNEN
Farm Frites
138.
Saulius ŠARKAUSKAS
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita 01'59"
139.
Igor PUGACI
Saeco - Valli & Valli
140.
Francesco SECCHIARI
Saeco - Valli & Valli
141.
Cesar GARCIA CALVO
Relax - Fuenlabrada 02'01"
142.
Eddy SEIGNEUR
Jean Delatour
143.
Florent BRARD
Festina - Lotus
144.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada 02'06"
145.
Paolo TIRALONGO
Fassa Bortolo
146.
Pablo SOLER SILES
Jazztel - Costa de Almeria
147.
José Agostinho ROSA
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita 02'08"
148.
Cristian MORENI
Liquigas - Pata
149.
Matteo FRUTTI
Lampre - Daikin
150.
Daniel CLAVERO
Team Polti 02'09"
151.
Mirco MARINI
Liquigas - Pata
152.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
153.
Federico GIABBECUCCI
Cantina Tollo - Regain
154.
Biagio CONTE
Saeco - Valli & Valli 02'12"
155.
Marco ZANOTTI
Liquigas - Pata
156.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom 02'14"
157.
David CLINGER
Festina - Lotus 02'15"
158.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin
159.
Matthias KESSLER
Team Deutsche Telekom
160.
Michele COLLEONI
Team Polti 02'16"
161.
Pedro Miguel LOPES GONÇALVES
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita 02'17"
162.
Fernando MOTA DOS SANTOS
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita 02'18"
163.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin 02'19"
164.
Mirko CREPALDI
Team Polti 02'22"
165.
Carlos Ramon GOLBANO
Jazztel - Costa de Almeria 02'23"
166.
Gerben LÖWIK
Farm Frites 02'26"
167.
Rolf HUSER
Festina - Lotus 02'28"
168.
Ruben OARBEASCOA ISPIZUA
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita 02'30"
169.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Regain 02'32"
170.
Geert VAN BONDT
Farm Frites 02'33"
171.
Mario TRAVERSONI
Jazztel - Costa de Almeria 02'35"
172.
Cesar PEREZ PADRON
Jazztel - Costa de Almeria 02'36"
173.
Gabriele COLOMBO
Cantina Tollo - Regain 02'41"
174.
Diego Luis PRIOR
Jazztel - Costa de Almeria 02'46"
175.
Carlo FINCO
Alessio 02'49"
176.
Ricardo VALDÉS PRIETO
Jazztel - Costa de Almeria 02'51"
177.
Federico COLONNA
Cantina Tollo - Regain 03'04"
178.
Antonio Segismundo DE LA TORRE VIEL
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita 03'19"
179.
Leonardo GUIDI
Alessio 04'19"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Malaga - Malaga I.T.T.

Race Type: Time Trial

Distance: 13 km

Date: 26 August 2000