Vuelta a España 2000  |  Stage 8. Vinaroz - Salou   

55th edition

169 km, 2 September 2000

Rider Team Time
1.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 3h52'10"
2.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom
3.
Endrio LEONI
Alessio
4.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Relax - Fuenlabrada
5.
Federico COLONNA
Cantina Tollo - Regain
6.
Saulius ŠARKAUSKAS
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
7.
Marco ZANOTTI
Liquigas - Pata
8.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Regain
9.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
10.
David CLINGER
Festina - Lotus
11.
Leonardo GUIDI
Alessio
12.
Glenn MAGNUSSON
Farm Frites
13.
Jans KOERTS
Farm Frites
14.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Relax - Fuenlabrada
15.
Giancarlo RAIMONDI
Liquigas - Pata
16.
Geert VAN BONDT
Farm Frites
17.
Fabio ROSCIOLI
Jazztel - Costa de Almeria
18.
Laurent BROCHARD
Jean Delatour
19.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
20.
Patrice HALGAND
Jean Delatour
21.
Abraham OLANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
22.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom
23.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
Banesto
24.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
25.
Raimondas RUMŠAS
Fassa Bortolo
26.
Santos GONZALEZ CAPILLA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
27.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo
28.
Angel Luis CASERO MORENO
Festina - Lotus
29.
Andrea PERON
Fassa Bortolo
30.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
31.
Giuseppe DI GRANDE
Festina - Lotus
32.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
33.
Paolo BOSSONI
Cantina Tollo - Regain
34.
Pablo SOLER SILES
Jazztel - Costa de Almeria
35.
Rolf HUSER
Festina - Lotus
36.
Bruno Miguel CASTANHEIRA
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
37.
Pascal HERVÉ
Team Polti
38.
Carlos Ramon GOLBANO
Jazztel - Costa de Almeria
39.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
40.
Rafael MATEOS PEREZ
Team Polti
41.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - Quick Step
42.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step
43.
Gilles BOUVARD
Jean Delatour
44.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
45.
Alex ZÜLLE
Banesto
46.
Pedro DÍAZ LOBATO
Relax - Fuenlabrada
47.
Andrei ZINTCHENKO
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
48.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca
49.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
50.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
51.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
Banesto
52.
Fernando ESCARTÍN
Kelme - Costa Blanca
53.
Alexandre VINOKOUROV
Team Deutsche Telekom
54.
Pedro Miguel LOPES GONÇALVES
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
55.
Laurent DUFAUX
Saeco - Valli & Valli
56.
Rafael CASERO MORENO
Festina - Lotus
57.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
58.
Gianni FARESIN
Mapei - Quick Step
59.
Eleuterio ANGUITA
Jazztel - Costa de Almeria
60.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
61.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
62.
Rafael DIAZ JUSTO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
63.
Santiago BLANCO GIL
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
64.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
65.
Armin MEIER
Saeco - Valli & Valli
66.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
67.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
68.
José Angel VIDAL
Kelme - Costa Blanca
69.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin
70.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step
71.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
72.
Roberto SGAMBELLURI
Cantina Tollo - Regain
73.
Remco VAN DER VEN
Farm Frites
74.
Richard VIRENQUE
Team Polti
75.
Antonio Segismundo DE LA TORRE VIEL
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
76.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin
77.
Marcelino GARCIA ALONSO
O.N.C.E. - Deutsche Bank
78.
Pavel TONKOV
Mapei - Quick Step
79.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Kelme - Costa Blanca
80.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Banesto
81.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
82.
José Luis RUBIERA
Kelme - Costa Blanca
83.
Carlos SASTRE CANDIL
O.N.C.E. - Deutsche Bank
84.
José Agostinho ROSA
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
85.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
86.
Danilo DI LUCA
Cantina Tollo - Regain
87.
Jörg LUDEWIG
Saeco - Valli & Valli
88.
Alessandro BERTOLINI
Alessio
89.
Cristian MORENI
Liquigas - Pata
90.
Andrei TETERYUK
Liquigas - Pata
91.
Carlo FINCO
Alessio
92.
Miquel VAN KESSEL
Farm Frites
93.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step
94.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo
95.
Paolo TIRALONGO
Fassa Bortolo
96.
Jose Manuel URIA
Team Polti
97.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin
98.
Matteo FRUTTI
Lampre - Daikin
99.
Cesar PEREZ PADRON
Jazztel - Costa de Almeria
100.
Rodolfo MASSI
Cantina Tollo - Regain
101.
Eduardo HERNANDEZ BAILO
Relax - Fuenlabrada
102.
Txema DEL OLMO
Euskaltel - Euskadi
103.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Euskaltel - Euskadi
104.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus
105.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
106.
Nicola LODA
Fassa Bortolo
107.
Igor PUGACI
Saeco - Valli & Valli
108.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - Quick Step
109.
Daniel CLAVERO
Team Polti
110.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
111.
Oscar PELLICIOLI
Team Polti
112.
Diego Luis PRIOR
Jazztel - Costa de Almeria
113.
Biagio CONTE
Saeco - Valli & Valli
114.
Ellis RASTELLI
Liquigas - Pata 17"
115.
Frédéric BESSY
Jean Delatour 18"
116.
Francisco Tomas GARCÍA RODRÍGUEZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
117.
Ricardo VALDÉS PRIETO
Jazztel - Costa de Almeria
118.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
119.
Steven KLEYNEN
Farm Frites
120.
Florent BRARD
Festina - Lotus
121.
Fernando MOTA DOS SANTOS
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
122.
Nicola MICELI
Alessio
123.
Youri SOURKOV
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
124.
Jan HRUŠKA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
125.
Andreas KLÖDEN
Team Deutsche Telekom
126.
Andrès BERMEJO SILLER
Relax - Fuenlabrada
127.
Guennadi MIKHAILOV
Farm Frites
128.
Federico GIABBECUCCI
Cantina Tollo - Regain
129.
Cyril DESSEL
Jean Delatour
130.
Francesco SECCHIARI
Saeco - Valli & Valli
131.
Iván Ramiro PARRA PINTO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
132.
Marco MAGNANI
Alessio 29"
133.
Christophe BASSONS
Jean Delatour
134.
Alvaro GONZALEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
135.
Tomasz BROŻYNA
Banesto
136.
Gabriele COLOMBO
Cantina Tollo - Regain 36"
137.
Serhiy GONCHAR
Liquigas - Pata 39"
138.
Mirco MARINI
Liquigas - Pata 53"
139.
Alexandr SHEFER
Alessio 56"
140.
Stefano CASAGRANDA
Alessio 58"
141.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin 01'08"
142.
Michele COLLEONI
Team Polti 01'32"
143.
Ruben OARBEASCOA ISPIZUA
L.A. Aluminios - Pecol - Calbrita
144.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
Banesto
145.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto
146.
Gerben LÖWIK
Farm Frites
147.
Matthias KESSLER
Team Deutsche Telekom
148.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin 01'39"
149.
Unai OSA EIZAGUIRRE
Banesto
150.
Mirko CREPALDI
Team Polti
151.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca
152.
Ralf GRABSCH
Team Deutsche Telekom
153.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
154.
David ETXEBARRIA ALKORTA
O.N.C.E. - Deutsche Bank
155.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Regain 01'59"
156.
Fabian JEKER
Festina - Lotus 02'21"
157.
Peter LUTTENBERGER
O.N.C.E. - Deutsche Bank 03'11"
158.
Martin HVASTIJA
Alessio
159.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi 03'13"
160.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 03'38"
161.
Daniele CONTRINI
Liquigas - Pata
162.
Giuseppe CALCATERRA
Saeco - Valli & Valli 04'32"
163.
Alessio GALLETTI
Saeco - Valli & Valli
164.
Dirk RONELLENFITSCH
Farm Frites 07'19"
165.
Christophe ORIOL
Jean Delatour 11'01"

Stage information

Start, finish: Stage 8. Vinaroz - Salou

Race Type: Sprint stage

Distance: 169 km

Date: 2 September 2000